Hlavní navigace

Nepleťme si investování s gamblením

24. 10. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Mnoho lidí je přesvědčeno, že není možné z dlouhodobého hlediska na trzích uspět. Své šance na úspěch snižujeme přístupem bez osvědčené a metodické cesty. Už jen to v sobě nese prvek hazardu.

Gamblení je definováno jako sázení na nějakou nepředvídatelnou událost. Nicméně pokud vezmeme v potaz obchodování (trading), gamblení nabývá mnohem komplexnější dynamiku, než samotná definice prezentuje. Mnoho traderů hazarduje, aniž by si to vůbec uvědomovali, protože trading může být činnost, která je úplně oddělená od úspěchu na trzích. 

V tomto článku se podíváme na skryté cesty, přes které se gambling plíží do obchodních praktik, a na podněty, díky nimž se jednotlivci ženou do obchodování (a případně gamblení) v první řadě.

Skryté tendence ke gamblení

Je docela pravděpodobné, že kdokoliv, kdo si myslí, že nemá tendence k hazardování, nebude šťastný při přiznání, že je má, když se ukáže, že na něho působí impulsy ke gamblení. 

Při zjištění, co nás pohání na pozadí pro přijmutí konkrétních kroků, můžeme u nás samých vytvořit změnu, pokud jsou podkladové stimuly objeveny vědomou myslí. 

Před tím, než se začneme zabývat tendencemi ke gamblení při tradingu, jeden trend je patrný u mnoha lidí, a to dokonce dříve, než k obchodování vůbec dojde. Tento stejný stimul pokračuje při ovlivňování traderů, jak získávají větší zkušenosti a stávají se pravidelnými tržními účastníky.

Společenské pokušení

Někteří lidi nemusí mít zájem o obchodování nebo investování v rámci finančních trhů, ale společenské tlaky je stejně můžou přimět začít obchodovat nebo investovat. Toto je obzvlášť běžné, když velké množství lidí mluví o investování na trzích (často během závěrečné fáze býčího trhu). Lidé se cítí pod tlakem, aby se přizpůsobili svému společenskému okolí. Takto investují jen proto, aby nezůstali bez respektu, neignorovali víru ostatních či nebyli přehlíženi.

Nákup vybraných akcií nebo uzavření některých obchodů pro uklidnění společenských tlaků ve vlastním okolí není hazard sám o sobě, pokud lidé vědí, co skutečně dělají. Nicméně vstup do finanční transakce bez solidních investičních znalostí už gamblingem může být nazváno, a to bez ohledu na to, co popisují sociální média. Takoví lidé nemají znalosti potřebné pro výkon kontroly nad ziskovostí vlastních rozhodnutí. Existuje mnoho proměnných na trhu, dezinformací nebo nesprávných informací, které u investorů nebo traderů vytváří hazardní scénáře. Dokud se znalosti v této oblasti nerozvinou pro překonání pravděpodobnosti ztrát, tak se proces gamblení na straně jednotlivce odehrává s každou transakcí, ke které dochází.

Faktory přispívající k hazardování

Jakmile je někdo zahrnutý na finančních trzích, tak je u něj viditelná křivka znalostí a vědomostí, která se na základě společenského pokušení, které již bylo diskutováno výše, může zdát v počátku jako hazard. Tohle může a nemusí být založeno na pravdě, protože vždy záleží, jak jednotlivec k celé věci přistoupí a až sám trh určí, zda se stane úspěšným traderem nebo zůstane věčným gamblerem na finančních trzích. Následující dvě vlastnosti (mezi mnoha) jsou snadno přehlédnuté, ale přitom přispívají k tendencím ke gamblingu u traderů.

Gamblením (obchodováním) ke vzrušení

Dokonce i ztrátový obchod může vyvolat emoce a pocit moci nebo uspokojení, což je viditelné především v souvislosti se společenským pokušením. Pokud každý ve společenském okruhu jednotlivce ztrácí peníze na trzích, tak ztráta peněz na obchodech umožní danému člověku vstoupit do konverzace s vlastním příběhem. 

V případě, že jednotlivec obchoduje kvůli vzrušení nebo pro důvody spojené se společenským pokušením, tak je pravděpodobné, že obchoduje v rámci hazardního stylu, a to spíše než metodickým a osvědčeným způsobem.

Obchodování na trzích je vzrušující, protože zapojuje jednotlivce do celosvětové sítě obchodníků a investorů s různými nápady, zkušenostmi a názory. Pokud jsme nyní zachyceni do myšlenky obchodování, tak vzrušení nebo emociální vzestupy a pády budou naši pozornost pravděpodobně odvádět od systematické nebo metodické cesty.

Dá se bez obchodního systému uspět?

Obchodování přes systematickou nebo metodickou cestu je důležité v jakémkoliv na pravděpodobnosti založeném scénáři. Obchodování z důvodu realizace zisku se jeví jako nejvíce zřejmý důvod, proč lidé tuto činnost provádějí. 

Proč ale obchodovat, pokud zisk nemůžeme získat? Je zde skrytá velmi škodlivá mezera, pokud jde u tuto víru a obchodování. Zatímco vydělání nějakých peněz je požadovaný celkový výsledek, obchodování pouze za účelem zisku nás může směrovat poměrně rychle od tohoto cíle. Pokud je zisk náš hlavní motivační faktor, tak se pravděpodobně časem odehraje následující scénář. 

Pan XYZ nakoupí akcie, protože cítí, že jsou přeprodány (signál pro nákup akcií) ve srovnání se zbytkem trhu. Cena akcií však pokračuje v poklesu, což staví pana XYZ do negativní pozice. Místo toho, aby si uvědomil, že akcie nejsou jednoduše přeprodány a něco dalšího se děje, tak pokračuje ve své strategii a drží tuto pozici, protože doufá, že se vše zvrátí v jeho prospěch a nakonec dosáhne kladného nebo nulového zisku na daném obchodu. Zaměření na zisk dohnalo obchodníka do této pozice, ze které se nemohl dostat, protože by to znamenalo vlastní, občas velmi těžké přiznání, že byl na celém obchodu ztrátový a v podstatě ve výsledku neuspěl.

Dobří obchodníci mají mnoho ztrát a dokáží si sami přiznat, že se mýlili, čímž si ztráty dokáží udržet relativně malé a ve finále jim nezpůsobí velké škody. Snaha nemít zisk z každého obchodu a brát ztráty, když jsou prostě tržní podmínky takové, s čistou hlavou umožňuje těmto lidem zůstat při celkovém sčítání stále profitabilní. 

Držet ztrátové pozice i po tom, co se původní podmínky při vstupu do transakce změnily a otočily se pro nás negativním směrem, můžeme nazvat gamblením a již ne rozumnými či správnými obchodními metodami.

Touha po zisku vás snadno připraví o peníze

Tendence k hazardování se pohybují mnohem hlouběji, než si většina lidí v počátku uvědomuje, a stojí za standardními definicemi. Gambling může mít podobu určité potřeby se společensky ukázat nebo jednat takovým způsobem, abychom byli společností přijati, což má za následek podstupování kroků v oblasti, o které můžeme velmi málo vědět. 

Gambling na trzích je často viditelný u lidí, kteří to dělají především pro emocionální aspekt, který získají ze vzrušení a samotné akce na trzích. 

dane_z_prijmu

Závěrem se dá říci, že při obchodování, které nejde přes metodický a osvědčený systém, se budeme spíše spoléhat na emoce nebo přístupy ve stylu „musím realizovat zisky“, což samo o sobě povede ke skutečnosti, že daná osoba na trzích hazarduje a je více než nepravděpodobné, že by mohla po provedených obchodech uspět.

Inspirace pro překlad originálního článku od Coryho Mitchella nalezena na www.investopedia.com/arti­cles/basics/10/investing-or-gambling.asp

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).