Hlavní navigace

Názor k článku Kromě základní minimální mzdy na 13 350 Kč se zvyšuje i jiná, a to na 26 700 Kč od Jarmila - Jistě jste pracovně i studijně dosti vytížen, takže...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 20. 12. 2018 13:06

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Jistě jste pracovně i studijně dosti vytížen, takže Vám řada lidí může jen gratulovat k tomu, kolik času jste si našel na výše uvedené slohové cvičení. Nicméně Vám při Vašem vzdělání unikly některé drobnosti:
  1. S mým písemným projevem bych školu pravděpodobně vůbec neopustila. Vysoké školy totiž v rámci všeobecné degradaci vzdělanosti v tomto státě zcela nejenomže zcela rezignovaly na kultivovaný písemný projev studentů, ale pouštějí v písemných výstupech i hrubé gramatické chyby, za které by se musel za předchozího režimu rdít i žák základní školy (což bohužel není jen můj poznatek, ale poznatek i mých spolužáků z vysoké školy, kteří na vysokých školách v současné době učí. Když jsem si postěžovala, že naše firma za 10 let nebyla schopna najít mladého vysokoškoláka, kterému by nečinil problém samostatný písemný projev, tak se mi vysmáli s tím, že to, co já uvádím jako odstrašující příklady, mají oni v písemných pracích zcela běžně. Nicméně mají příkaz nezabývat se gramatikou, ale výhradně odbornou stránkou věci, Takže některým studentům pouze DOPORUČÍ, aby si ten text přečetl někdo, kdo gramatice rozumí. Oni to totiž sami odmítají. To víte, jsme prostě ještě ze staré školy. Už jsem podobné chyby několikrát uváděla, takže se možná zopakuji. Běžný je Větnamec, pondělý, shoda podmětu s přísudkem je pro ně rovněž velká neznámá, běžně píší, že jsou "v cíly". Zkušený člověk dovede rozlišit překlep a neznalost, zvláště pak když se jazykem živí více než 30let jako já, že.
  Krom toho jste nepotřehl, že já sice mluvím i píšu spisovně, ale občas používám hovorovou formu jazyka, a to i písemném projevu, např. v diskusi na netu, kde se nejedná o odborný text. To, na co reagujete, byla právě hovorová čeština, jinak zvaná také obecná.

  2. Je dobře, že jste si všiml těch velkých housenek, zvaných autobusy. Kdybyste je ale pouze nemíjel svém autem a bavil se s lidmi, kteří s těmi housenkami do práce dojíždějí, tak byste se třeba dozvěděl, že jsou obce, do kterých ty housenky bohužel o víkendech nejezdí. A protože jste byl na vesnici možná tak na táboře o letních prázdninách, tak Vám povím sladké tajemství: já jsem na vesnici žila do mých 24 let, jednak ve střediskové obci, jednak ve vesnici, která měla (tehdy) jen 70 obyvatel. Jsem šťastná, že žiju na kraji města, vlastně napůj na vesnici, ale jezdí mi sem městská MHD. Na vesnici bych jednak nenašla práci a druhak by mne tam už nikdo nedostal ani za zlaté prase. Já ty lidi, co tam ještě žijí, hluboce obdivuju, a protože tam bydlí můj brácha, tak vím, co dnešní život na vesnici obnáší. Brácha bydlí na ve střediskové obci na Vysočině. V takovém zastrčeném koutu, kde to mají pár kilometrů do středočeského i jihočeského kraje. Přestože by tam tou housenkou mohli jezdit za prací, tak v praxi nemůžou. Důvod? Je to přes hranice kraje a mizerné spojení. Dostanou se buď do práce, nebo z práce, obojí jaxi nefunguje. Ono se mizerně dostávají do práce i v rámci vlastního kraje, a to to mají "pouze" 12 km do nejbližšího města a "pokých" 30 do města okresního. Takže auto. A denně provozuschopné. A k tomu zajištěné hlídání dětí, protože při 8-hodinových směnách nestihnete dát dítě do školky, dojít do práce, tam být 8 hodin a posléze dítko ze školky vyzvednout, při 12-hodinových směnách už vám to nefunguje vůbec a při zkráceném úvazku zas nevyděláte tolik, aby se vám dojíždění do práce vůbec vyplatilo. Krom toho v té střediskové obci už nefunguje ani prodejna, nepřistěhovat se tam Vietnamec, mají nejbližší prodejnu 10 km. Už tu není ani lékař, nejblišší je 12 km, stejně tak zubař, ten už tam není přes 20 let. Pokud by vás ale zuby začaly bolet o víkendu, tak si je můžete maximálně tak sám vytahat kleštěma, protože zubní pohotovost, co byla "pouhých" 40 km, už je zrušená, už je ta nejbižší "jen" za rohem, co to je 65 km, když vás ty zuby fakt bolí, že.
  Když jsem tam ještě do školy chodila já (60.léta minulého století), bývalo nás cca 40 dětí v ročníku, 20 ze střediskové obce, 20 z okolních obcí, kde byly málotřídky. Některé málotřídky byly ale v 80.letech zrušeny (většinou proto, že pan řídící odešel do důchodu a nenašla se náhrada), zbytek byl zrušen v letech devadesátých, současně se zemědělskými družstvy. .Následně v těch malých okolních obcích zanikly prodejny, přestaly tam jezdit autobusy, což způsobilo odliv lidí pryč. V jedné z těch obcí žilo před r. 1989 70 obyvatel, vite, kolik jich je tam dneska? Celí 4, slovy ČTYŘI, prostě tam žije už jen jedna jediná rodina! Pár chalup mají lufťáci, zbytek chátrá. No, a úbytek obyvatel zaznamenala i ta středisková obec: před r. 1989 tam žilo skoro 2.000 obyvatel, dneska cca 1.100. Ve škole, kde měl každý ročník cca 40 dětí, je v ročníku těch dětí 16, když jich je 18, ředitel jásá a mluví o silném ročníku. Když tam přijedu, připadá mi, že jedu do pravěku. Platební karta tam nefunguje. Naštěstí je tam ještě pošta, takže si důchodci můžou vybrat i těch pár korun, co jim příjde na účet, případně z účtu zaplatit elektřinu, vodu a popelnice. Vietnamec karty nebere, bere výhradně hotovost. Z mobilních operátorů tam funguje jen jeden, ostatní tam nemají signál a koho by bavilo kvůli každé SMSce nebo hovoru běhat až na náves. Naštěstí tam mají wifinu, takže Jim tam běhá dokonce i cenově přijatelný net (ale zatímco ve městě pořídíte net za nějakých 250,- Kč měsíčně, tady je nejlevnější tarif za 500).

  3. Jo, myslíte, že Vás ta vámi zmiňovaná housenka doveze do města do práce? A třeba do supermarketu? Cha, cha, cháááá, housenka bohužel o víkendech na vesnici nejezdí, takže se, milý pracovníče, doprav do práce jak ti libo, třeba na kole. Já jsem třeba svého času jezdila na kole do práce 15 km na kole, protože mi nejezdily spoje tak, aby mi navazovaly na pracovní směny. Vydržela jsem to 8 měsíců. Ono totiž i to kolo musíte udržovat v provozuschopném stavu, že. Upozorňuju, že mne to vyšlo dráž, než kolik bych dala za autobus, ale ten jaxi nejezdil. A když už bylo dražší kolo, myslíte, že by se mi vyplatilo jezdit autem?

  4. Dívám se z okna, jak tam sněž. Takže: na vesnici je v létě hezky. Horší je to v zimě. To vite, teplárna ani dálkové toení tam není, řada vesnic nemá ani plyn. Vytápění elektřinou je drahé, ale i kdyby nebylo, občas vám ho energetici ani nepovolí, protože prostě dráty nemají potřebnou kapacitu. Takže zbývá dřevo a uhlí. U dřeva se zahřejete víc než jednou, poprvé v lese, když porážíte stromy, podruhé když je odvětvujete a vezete ho domů, potřetí při řezání, pak při štípání a nakonec teda i v těch kamnech. A to se ještě nebavíme o tom, že letos děláte dřevo, které budete topit až napřesrok, protože vlhké dřevo fakt nehoří.
  Tak co, ještě máte dojem, že život na vesnici je idylický? Nebavme se ovšem o vesnici 15 km za Prahou, to je jen větší pražská noclehárna, bavme se o vesnici na Šumavě nebo třeba v Jeseníkách.

  5: "U nás v Lidlu dělá paní, která má velký třes v rukou a světě div se, pokladnu zvládá dost dobře, pod 50 jí nebude." - neptal jste se té paní, proč chodí do práce? Není to třeba proto, že má třeba ČID (tedy částečný invalidní důchod), ze kterého ovšem nájem + živobytí neutáhne? Nevím, jak u vás, u nás je na pokladnách hodně Ukrajinek.

  PS: Ne, nefňukám na internetu, dovedu si práci najít a naštěstí už jsem z kategorie, která - pokud nebude mít práci - už má nárok na důchod, byť by byl z kategorie předčasných. Jen si všímám lidí kolem sebe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).