Hlavní navigace

Nemusíte být makléřem, abyste jezdili v Porsche

12. 10. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Proč kupovat Porsche, když ho mohu mít zadarmo. A proč nevzít peníze, když doslova leží na zemi. Můžete získat mnohem více, ale vždy je potřeba pro to něco udělat. Pomůžeme vám naučit se investovat.

Nová investiční soutěž s virtuálním vkladem

Od 15. října do 30. listopadu 2007 proběhne první ročník investiční soutěže X-Trade Brokers Cup, kterou společně s finančním serverem Měšec.cz pořádá společnost X-Trade Brokers Česká republika. Vítěz soutěže obdrží auto značky Porsche a rovněž účastníci na dalších předních místech se mohou těšit na hodnotné ceny.

Berte, když dávají

Nemusíte už mít obavu z investování a z on-line aplikací různých brokerských společností, nyní máte příležitost si obchodování vyzkoušet. Když zvítězíte, odjedete v Porsche. Když se vám vítězství nepodaří, pojedete tak, jak jste zvyklí. Vždyť je to jen hra.

Na počátku obdržíte virtuální vklad 200 000 Kč. Investování bude probíhat pomocí on-line investiční platformy X-Trader, která v současné době patří mezi nejmodernější investiční platformy pro on-line investování. Účast v soutěži je bezplatná a nejsou s ní spojeny žádné dodatečné poplatky, stačí se jen přihlásit na webových stránkách pořádající společnosti.

Vyzkoušejte si spekulaci s komoditami

Jako účastníci soutěže máte na výběr přes 70 instrumentů, se kterými můžete obchodovat. Zajímavými instrumenty jsou přitom komodity, mezi velmi oblíbené patří zvláště ropa. Právě ropa v posledních dnech atakuje nové rekordy a vzhledem k vývoji na světovém trhu nelze v nejbližší době očekávat výraznější pokles její ceny. Nicméně krátkodobě dochází vždy k poklesům neboli korekcím. Toho však můžete velmi chytře využít. Stačí spekulovat jak na růst ceny ropy (to znamená, že ropu nakoupíte), tak i na pokles ceny ropy (to znamená, že ropu prodáte). Může se zdát zvláštní, jak je možné, že můžeme prodat ropu a spekulovat tak na pokles ceny ropy, aniž bychom ropu vlastnili. Pomocí platformy se totiž obchodují tzv. kontrakty CFD (Contracts for Difference) neboli kontrakty na vyrovnání rozdílu cen. Jejich specifikem je to, že nikdy nedochází k fyzickým dodávkám instrumentů, se kterými se obchoduje.

Velkou výhodou je, že se obchoduje v českých korunách, takže máte mnohem lepší přehled o svých obchodech. Na klasických trzích se ropa obchoduje v amerických dolarech, ale Investiční platforma X-Trader tyto dolary přepočítává na koruny. V neposlední řadě je obrovskou výhodou také to, že aplikace umožňuje spekulovat jak na růst, tak i na pokles cen neboli kurzů daných instrumentů. Kontrakt CFD jednoduše buď nakoupíte (a tím spekulujete na růst ceny, neboť chcete později dráže prodat, a takto obchod ukončit), anebo kontrakt CFD prodáte (a tím spekulujete na pokles ceny, neboť chcete později levněji nakoupit a takto obchod ukončit).

Nekupujte drahý benzín. Prodejte ho jiným

Na těchto příkladech vidíte, že spekulovat není vůbec složité. Můžete vydělat jak na vzestupu, tak na poklesu cen. Dalšími oblíbenými komoditami kromě ropy jsou například vzácné kovy (zlato, stříbro, platina a paladium), průmyslové kovy (měď, hliník, zinek, titan či nikl) nebo i zemědělské komodity (pšenice, kukuřice či sója). Ale ani ropa není osamocena, mezi tuto skupinu komodit patří také zemní plyn, benzín či topný olej.

Spekulovat lze i na měnu

Nejen s komoditami lze spekulovat. Můžete si vyzkoušet i obchodování na devizovém trhu neboli Forexu. V soutěži lze investovat například do české či slovenské koruny, amerického dolaru, eura, kanadského či australského dolaru apod. Měnové kurzy jsou ovlivňovány zejména hlavními makroekonomickými veličinami, jako jsou úrokové míry, inflace či hrubý domácí produkt. O těchto ukazatelích se můžeme denně dočíst v denním tisku či na internetu a právě tyto informace velmi ulehčují rozhodování.

Světové akciové trhy ve vašem počítači

Složité už pro vás nebude ani zapojení se do obchodování na světových akciových trzích pomocí obchodování CFD kontraktů na burzovní indexy. Takto si například můžete vsadit na to, jestli se bude dařit americkým akciím na americkém Wall Street tím, že koupíte či prodáte CFD kontrakt na burzovní indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 či NASDAQ.

Ovšem podívat se můžete i do Asie. Tam můžete sázet na vývoj japonského burzovního indexu Nikkei 225 či hongkongského indexu Hang Seng. Nechybí ani evropské burzovní indexy, například anglický FTSE, německý DAX, francouzský CAC a samozřejmě také akciový index pražské burzy PX.

Na americké trhy můžete navíc proniknout výrazně hlouběji, neboť máte možnost investovat do největších amerických společností. Například softwarového gigantu Microsoft, bankovního gigantu Citigroup, největší strojírenské společnosti na světě General Electric, dále IBM, Intel či ropného koncernu Exxonmobile a dalších významných společností.

Výběr investičních instrumentů je opravdu široký. Máte proto dobrou příležitost dosáhnout nejvyššího zhodnocení a vyhrát první cenu – auto značky Porsche. Z více než 70 instrumentů si opravdu vybere každý, záleží jen na tom, co každému více vyhovuje.

Vysoké ztráty nehrozí

S obchodováním CFD kontraktů na platformě X-Trader je spojen tzv. pákový efekt. To znamená, že jsou automaticky multiplikovány zisky, ale i ztráty. Vysokých ztrát se ale nemusíte obávat, neboť speciální příkazy jako stop-loss vám umožní ukončit obchod mnohem dříve, než ztráta naroste do obrovských rozměrů. Pákový efekt způsobuje, že vám stačí, abyste několikrát dobře odhadli situaci, otevřeli obchod a pákový efekt už sám zajistí, abyste také dosáhli patřičného zisku.

Nepotřebujete školení, abyste vydělali první milion

Uzavírání obchodů na investiční platformě X-Trader je velice jednoduché a není vůbec zapotřebí mít speciální průpravu, abyste měli úspěch. A není nic výjimečného, že právě osoby, které nejsou profesionálními investory na kapitálových trzích, dosahují mnohem vyšších výnosů než profesionální makléři nebo finanční poradci. Investorská intuice znamená mnohem více než makléřská licence nebo praxe finančního poradce.

skoleni_13_10

Investování vůbec není tak složité, jak se někdy tvrdí. K investičnímu úspěchu je potřeba zejména odvaha a rychlý úsudek. Právě proto finanční server Měšec.cz společně s partnerem investiční soutěže X-Trade Brokers Cup společností X-Trade Brokers připravil pro vás snadnou a populární formu, jak si můžete sami investování vyzkoušet a porovnat své investiční schopnosti s dalšími investory.

Investování je mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát. Nemusíte být makléřem, abyste jezdili v Porsche.

Anketa

Zkusili jste někdy sami spekulovat?

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).