Hlavní navigace

Neměnnost měnové politiky v USA dolar srazila

18. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Rozhodnutí amerických centrálních bankéřů ponechat úrokové sazby nezměněné vedlo ve výsledku k oslabení dolaru vůči euru na třítýdenní minimum.

Zprávy a události

FOMC rozhodl ponechat nastavení měnové politiky nezměněné.

Počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA stoupl za minulý týden pouze o 264 tisíc, když trh očekával 275 tisíc, tedy stejně jako v předchozím týdnu.

Počet nově zahájených staveb v USA v srpnu klesl o 3,0 % m/m; tržní očekávání však bylo nastaveno ještě níže na –3,8 %.

Příjemně překvapil počet nově vydaných stavebních povolení. Ty se během srpna zvedly o 3,5 % m/m a překonaly tak tržní konsensus ve výši 2,5 % m/m.

Stavební výroba v eurozóně během července vzrostla o 1,0 % m/m. Meziročně byla výše o 1,8 %, když ještě v červnu byla o 1,3 % níže.

Polská průmyslová výrova zklamala srpnovým poklesem o7,1 % m/m. V meziročním vyjádření přesto růst zrychlil z červencových 3,8 % y/y na srpnových 5,3 %. Trh ovšem čekal 6,4 %.

Polské maloobchodní tržby zaznamenaly za srpen nečekaně hluboký propad o 2,6 % m/m. Červencový meziroční růst o 1,2 % se tak v srpnu proměnil v pokles o 0,3 %.

Neměnnost měnové politiky v USA dolar srazila

Rozhodnutí amerických centrálních bankéřů ponechat úrokové sazby nezměněné vedlo ve výsledku k oslabení dolaru vůči euru na třítýdenní minimum. Zatímco po převážnou většinu včerejšího dne se kurz eura k dolaru držel v klidu těsně nad hladinou 1,1300 USD/EUR, po zveřejnění výsledku FOMC euro o více než procento posílil na cca 1,1440 USD/EUR.

Američtí centrální bankéři se rozhodli prozatím zvýšení úrokových sazeb odložit. Důvodem je přetrvávající nízkoinflační prostředí a nejistý výhled globální ekonomiky ve světle nedávných turbulencí na světových trzích v souvislosti se situací v Číně. Dle vyjádření Fedu bude třeba pro zvýšení sazeb další zlepšení na trhu práce a posun inflace směrem k dvouprocentnímu cíli ve střednědobém horizontu. Fundamentální výhled se ovšem nijak zásadně nezměnil. Jak uvedla šéfka Fedu J. Yellen, většina členů FOMC se shoduje v tom, že zvýšení sazeb by mělo přijít ještě letos. Vzhledem k tomu, že je pro americké centrální bankéře obavou zejména vývoj ve vnějším prostředí, budou si podle našeho názoru chtít počkat na potvrzení, že se tato rizika dostatečně snížila. Z tohoto pohledu se jeví jako pravděpodobnější, že se zvýšení dolarových sazeb odsunulo nikoliv na říjnové ale spíše na prosincové zasedání FOMC.

Dolar v bezprostřední reakci ztratil. Odložení vyšších dolarových sazby by mělo vést k tomu, že bude odloženo i očekávané posílení dolaru. Nemělo by ale znamenat dlouhodobější oslabující trend americké měny. Pro další vývoj bude důležitá jak situace v Číně a na globálních trzích, tak přicházející americká makroekonomická data. Samotný dnešní den z tohoto pohledu moc nepřinese. Ekonomický kalendář je vesměs nezajímavý.

Na regionálních devizových trzích před večerním výsledkem jednání amerických centrálních bankéřů panovala nervozita

I hráči na středoevropských devizových trzích včera s napětím čekali na večerní výsledek jednání nejvyššího orgánu americké centrální banky. Kurzový vývoj tak byl spíše klidnější, žádný společný trend se ale neprosazoval. Česká koruna po ranním posílení ke 27,07 oslabila po poledni nad 27,10 CZK/EUR. Naopak maďarský forint si o necelé půl procento polepšil. Polský zlotý ve výsledku stagnoval a ignoroval tak ne příliš povzbudivá ekonomická data. Srpnová statistika polské průmyslové výroby i maloobchodních tržeb zaostala za očekáváním, výraznější pokles zaznamenaly i srpnové ceny průmyslových výrobců.

Naprostý klid včera panoval i na tuzemském dluhopisovém trhu. Výnosová křivka se téměř nepohnula. Před zveřejněním výsledků jednání Fedu se ani dluhopisoví obchodníci do žádných větších akcí nepouštěli.

Vzhledem k výsledku jednání Fedu, který byl víceméně v souladu s tržním pohledem, nelze výraznější kurzovou volatilitu na regionálních trzích očekávat ani dnes.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).