Hlavní navigace

Německý ZEW pomohl akciím výše

Petr Bártek

Včera americké akciové indexy opět rostly (S&P 500 +0,65 %, Nasdaq +1,18 %) a index S&P 500 se tak vrátil na podobné úrovně jako před listopadovými volbami v USA.

Doba čtení: 1 minuta

Trhy celkově včera povzbudil index ZEW, který vyskočil do kladných hodnot. To dává naději na oživení německé ekonomiky na začátku příštího roku. Obchodní bilance v říjnu skončila v deficitu 42,2 mld. $ (tzn. meziměsíční nárůst).

Stojí za tím hlavně propad exportu o necelá 4 %, což je největší propad od začátku 2009, a značí, že klesající zahraniční poptávka může být na konci roku brzdou americké ekonomiky. Dnes končí dvoudenní zasedání amerického Fedu.

Očekává se, že oznámí nové kolo nákupu vládních dluhopisů, které nahradí končící program zvaný Twist (prodej dluhopisů s krátkou splatností a nákup dluhopisů s dlouhou splatností).

dan_z_prijmu

Chce tak podpořit tamní ekonomiku ve chvíli, kdy se politici dohadují ohledně fiskálního útesu. Asijské akciové indexy se dnes obchodovaly se zisky (Nikkei 225 +0,59 %, Hang Seng +0,71 %). V Japonsku nejvíce rostl sektor základních materiálů a naopak nejvíce klesal sektor necyklických spotřebitelských výrobků.

Německá ocelářská firma ThyssenKrup vykázala druhou roční ztrátu po sobě. Navíc zrušila dividendu a její výhled s velkým oživením nepočítá. V důsledku toho se chce diverzifikovat, aby snížila podíl ocelářského businessu na svých celkových aktivitách. Evropské akciové indexy zahájily den v blízkosti včerejšího závěru. Pražská burza zpočátku obchodování roste. Martin Krajhanzl (Analytik)

Našli jste v článku chybu?