Hlavní navigace

Německý ZEW index by měl ukázat na zlepšující se důvěru investorů

18. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vstup do nového týdne byl pro měnový pár USD/EUR klidný. Společná evropská měna mírně posílila proti dolaru o jednu desetinu procenta, když se na mezibankovním trhu dostala na úroveň 1,333 USD/EUR.

Kalendář makroekonomických dat byl včera relativně prázdný. Na údaje z eurozóny trh nijak nereagoval a pohyb kurzu nepřinesl ani lepší než očekávaný indikátor průmyslové aktivity z okolí New Yorku, který v červnu vzrostl na 7,84 bodu z –1,43 bodu (trh přitom očekával 0,0 bodu)

Dnes začíná očekávané zasedání Fedu, jehož výsledků (a především tiskové konference Bena Bernankeho) se ale dočkáme až zítra. Z makroekonomických dat dnes bude zveřejněn důležitý německý ZEW index důvěry investorů za červen, od kterého se očekává mírné zlepšení jak ve složce hodnotící současnou situaci, tak ve složce očekávání. Odpoledne přinese také údaje z USA, především květnovou spotřebitelskou inflaci (konsenzus +0,2 % m/m) a počet zahájených staveb domů.

Regionální měny na začátek týdne posilovaly

Středoevropské měny zaznamenaly velmi úspěšný vstup do nového týdne. Koruna na mezibankovním trhu posílila o šest desetin procenta na úroveň 25,60 CZK/EUR a opět se přiblížila na dohled svému tříměsíčnímu maximu zaznamenaného minulý týden (25,56 CZK/EUR na mezibankovním trhu). O něco menší zisky kolem dvou desetin procenta si zaznamenal zlotý, forint posílil o desetinu procenta. Za tímto pohybem regionálních měn stojí pravděpodobně externí faktory, konkrétně zaujímání nových pozic investory po nedávném výprodeji rizikových aktiv souvisejícím s očekávaným omezením kvantitativního uvolňování Fedu. Zlotý i forint během posledního měsíce silně oslabily a mají tak naopak prostor pro pokračující posilování. Naopak další posilování koruny neočekáváme, domácí měna by se měla podívat naopak ke slabším úrovním například i díky komentářům členů bankovní rady ČNB, kterým by podle našeho názoru více vyhovoval kurz kolem 26,00 CZK/EUR.

Makroekonomické indikátory včerejší obchodování nijak zásadně neovlivnily. Z české ekonomiky jsme se dočkali květnových cen průmyslových výrobců, které oproti dubnu klesly o 0,3 % (trh –0,1 %). Meziročně jsou vyšší jen o 0,3 % (trh +0,4 %). Zemědělské ceny v květnu dále poklesly o 1,8 % meziměsíčně. Po sezónním očištění již klesají třetí měsíc v řadě (kumulovaně o 5 %), což indikuje stabilizaci situace po loňské špatné úrodě (od června loňského roku do letošního února ceny naopak vzrostly přes 13 % kumulovaně). Meziroční dynamika těchto cen se pak v květnu snížila z 12,7 % na 8,0 %. Pro ČNB se jedná o další proti-inflační data.

Účto_tip_změny21

Běžný účet české platební bilance v dubnu překvapil přebytkem 4,2 mld. CZK, když konsenzus trhu předpokládal naopak schodek 1,2 mld. CZK. V meziročním vyjádření se běžný účet zlepšil o více jak 2,5 mld. CZK. Velkou měrou se na rozdílech mezi očekáváním a realitou podílela výrazná revize dat za první kvartál. Zatímco v květnu byl zveřejněn za první tři měsíce letošního roku deficit běžného účtu ve výši 2,1 mld. CZK, revidovaná data ukazují na přebytek 16,8 mld. CZK.

Dnes budou v regionu zveřejněna pouze data z polského trhu práce. Pozornost investorů se tak zaměří na zasedání Fedu, které začíná právě zítra a vyvrcholí ve středu. Pro regionální měny bude také důležité, jak dopadne německý červnový ZEW index. Česká swapová výnosová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o 2 bb a dlouhý konec skončil beze změn.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).