Hlavní navigace

Německý ZEW index by měl korigovat své předchozí výrazné zlepšení

21. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes budou trhy čekat na německý ZEW index, který by se měl dle analytiků zhoršit. Jednalo by se však pouze o korekci. Trh je daleko optimističtější, případné zklamání by tak podpořilo další eurové ztráty.

Zprávy a události


         Německé ceny v průmyslu se v březnu zvýšily o 0,1 % meziměsíčně, meziročně byly stále nižší o 1,7 % (trh –1,6 %). Stavební produkce za celou EMU se v únoru snížila o 1,8 % meziměsíčně (-3,7 % y/y).

         Polský průmysl si v březnu polepšil o 8,8 % meziročně (trh +7,2 %), stavební výroba pak za stejný měsíc vzrostla o 2,9 % (trh +2,1 %). Pozitivně překvapily i maloobchodní tržby, které se zvýšily o 6,6 % meziročně v reálném vyjádření, zatímco ekonomové očekávali pouze 4,5 %.

Euro na začátku týdne mírně slabší

Společná evropská měna na začátku týdne oslabovala z ranních úrovní mírně pod 1,0800 USD/EUR na dnešních ranních 1,0710. Euru nadále nebude pomáhat nejistota ohledně možného odchodu Řecka z eurozóny. Včera bylo nařízeno řeckým státním jednotkám poslat volné rezervy do centrální banky, aby se zmírnil nedostatek finančních prostředků. Nejistotu ohledně exitu nesnížilo ani víkendové zasedání MMF a nic zásadního se nedá očekávat ani od setkání euroskupiny, které je plánováno na 24. dubna.

Včera jsme se dočkali zveřejnění průmyslových cen v Německu a stavebnictví za celou EMU. Jedná se ovšem spíše o druhořadé údaje obvykle bez výraznějšího dopadu na finanční trhy. Dnes bude největší pozornost směřována na německý ZEW index, který by se měl dle kolegů z SG v dubnu zhoršit ve složce očekávání i ve složce ohodnocující současnou situaci. Jednalo by se však pouze o korekci předchozího výrazného zlepšení (růst německé ekonomiky byl v prvním čtvrtletí příliš vysoký na to, aby byl udržitelný). Trh je daleko optimističtější, případné zklamání by tak podpořilo další eurové ztráty.

Česká koruna byla na začátku týdne mírně silnější

Regionálním měnám se na začátku týdne dařilo. Koruna vůči euru marginálně posílila o 0,1 % na 27,42 CZK/EUR, daleko větší zisky ve výši 1,0 % ovšem zaznamenal polský zlotý podpořený solidními údaji z tamní reálné ekonomiky. Nakonec maďarský forint si připisoval zisky také okolo 1,0 %. Dařilo se i dalším rizikovým aktivům, například evropské akcie si polepšily o 1,2 %.

V regionu jsme se včera dočkali údajů z polské ekonomiky za březen, které příjemně překvapily. Maloobchodní tržby se v reálném vyjádření zvýšily o 6,6 % meziročně po únorových +2,4 %, růst ve výši 2,9 % meziročně zaznamenalo i stavebnictví. Velmi příjemná zpráva pak přišla z průmyslu, kde se vyrobilo o 8,8 % y/y více, když v únoru to bylo „pouze“ o 4,9 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní a sezónnost průmyslová aktivita přidala 1,2 % meziměsíčně a navázala tak na solidní únorový výsledek (+1,7 %). Vzhledem k pozitivní korelaci s českým protějškem se tak jedná o další signál, že se českému průmyslu bude v březnu dařit také.    

Tip do článku - účto fakturace duben

Dnes bude zasedat maďarská centrální banka, které by dle konsensu měla snížit sazby o 15 bb na 1,80 %. Všichni dotázaní ekonomové v rámci šetření agenturou Bloomberg očekávají pokles sazeb, dva o 10 bb a ostatní o 15 bb. Maďarské ceny v březnu klesly o 0,6 % meziročně a forint je od začátku roku silnější o více než 5 %.

Česká swapová výnosová křivka v pondělí výraznějších změn nedoznala.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).