Hlavní navigace

Německý zahraniční obchod zpomalil

Viktor Zeisel

Stejně jako včera je i dnes kalendář ekonomických událostí skoupý na zajímavé položky. Německý zahraniční obchod v prosinci pravděpodobně zpomalil a podle našeho odhadu svou dynamikou trhy zklame.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý zahraniční obchod korigoval listopadové zrychlení

Z dat v Evropě dnes budou zveřejněny pouze údaje o německém zahraničním obchodě za prosinec. Očekáváme, že čísla ukážou korekci silného růstu zahraničního obchodu z listopadu. Zatímco poptávka z Číny a východní Evropy se zlepšuje, ochlazení přichází z Velké Británie a Spojených států. Ekonomové SG předpokládají, že oproti listopadu dojde i ke snížení obchodního přebytku.

Obchodování dolaru s eurem včera výrazné výkyvy nepřineslo

Včerejší obchodování eura proti dolaru bylo poměrně klidné. V dopoledních hodinách dolar posílil o čtyři desetiny procenta, ale odpoledne všechny své zisky ztratil. Dnes ráno otevírá na přibližně stejné hladině jako včera kolem 1,068 USD/EUR.

Prázdný kalendář předpovídá klidnou obchodní seanci

Dnešní kalendář regionálních událostí je prakticky prázdný. V Polsku ještě budou vstřebávat včerejší zasedání tamní centrální banky. Česká koruna by se i nadále měla držet v těsné blízkosti kurzového závazku.

Podíl nezaměstnaných v Česku příjemně překvapil

Podíl nezaměstnaných v Česku stoupnul i přes nepříznivé působení sezónních faktorů pouze o jednu desetinu procentního bodu. Nezaměstnanost na začátku roku tradičně roste, protože velká část kontraktů na dobu určitou končí ke konci roku a zimní měsíce nenabízí mnoho sezónních prací. To, že počet nezaměstnaných stoupnul tak málo, ukazuje na velkou poptávku po pracovní síle, která udržuje trh práce utažený.

FIN19

Polská centrální banka včera ponechala svou klíčovou sazbu beze změny. Guvernér Glapinski na tiskové konferenci potvrdil, že vyčkávání je v tuto chvíli pro polské centrální bankéře ta nejlepší strategie.

Kurz CZK/EUR se včera držel přilepený k technické hladině kurzového závazku 27,02. Bez výrazných pohybů zůstal i dvanáctiměsíční forwardový kurz. Zasedání centrální banky nemělo velký vliv na obchodování se zlotým, a tak podobně jako včera obchodování s polskou měnou otevírá na úrovni 4,31 PLN/EUR. Beze změny zůstal i kurz HUF/EUR, který dnes ráno začíná svůj den na hladině 309,1.