Hlavní navigace

Svítá na lepší časy? Německý zahraniční obchod příjemně překvapil

10. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Údaje pro německý květnový zahraniční obchod příjemně překvapily. Dovoz i vývoz po propadech roste. Zajímavé je, jak se chová přebytek obchodu.

Zprávy a události

Přebytek německého květnového zahraničního obchodu dosáhl 15,3 mld. EUR (trh 14,0 mld. EUR). Exporty vzrostly o 3,9 % m/m (trh 0,2 %) a importy dokonce o 6,3 % m/m (trh 0,8 %). Běžný účet platební bilance vykázal přebytek 9,0 mld. EUR (trh 10,1 mld. EUR).

Vyššího než očekávaného přebytku obchodní bilance 31,7 mld. USD dosáhla v červnu i Čína (trh 24,0 mld. USD) díky silnějším exportům, které vzrostly o 11,3 % y/y (trh 10,6 %). Naopak importy růstem o 6,3 % y/y silně zaostaly za očekáváním (11,0 %).

Česká průmyslová produkce zaznamenala v květnu svůj první meziroční pokles (o 2,4 %) od listopadu 2009 (konsenzus podle Reuters –1,5 % y/y).  Stavebnictví se snížilo o 3,5 % a květnová obchodní bilance skončila v přebytku 23,1 mld. CZK (konsenzus 21,5 mld. CZK).

Maďarská obchodní bilance skončila v květnu v přebytku 701 mln. EUR (trh 600 mln. EUR).

Euro se odrazilo ode dna

Obchodování na trhu eura s dolarem bylo včera klidné. Společná evropská měna se odrazila od svého dvouletého minima a uzavřela mírně nad 1,23 USD/EUR.

Ministři financí zemí EMU se na svém včerejším summitu dohodli na zmírnění plánu fiskální konsolidace ve Španělsku. Tamní ekonomika totiž prochází hlubokou recesí a dodržení dříve stanovených cílů deficitu veřejných financí k HDP se zdá nedosažitelné. Nynější dohoda počítá s přesunutím úspor spíše do let 2013 (cíl schodku 4,5 % HDP, původně 3 %) a 2014 (schodek 2,8 % HDP), čímž Španělsko dostane více času. Otázkou ale je, jestli se i těchto cílů podaří Madridu dosáhnout. Výnosy španělských desetiletých dluhopisů se vrátily k rekordně vysoké úrovni 7 % a zvýšené nároky na obsluhu státního dluhu samy o sobě podkopávají fiskální úsilí. Další dohoda ze summitu se týká jednotného bankovního dohledu v EMU, návrh tohoto opatření by měl být předložen v září. V souladu se závěry summitu EU z konce června je jednotný bankovní dohled podmínkou pro možnost přímé rekapitalizace bank přes fondy EFSF/ESM. Ze zhruba 100 mld. EUR pomoci pro španělské banky by ale mělo být 30 mld. EUR dostupných už na konci července.

Údaje pro německý květnový zahraniční obchod příjemně překvapily. Exporty vzrostly o 3,9 % m/m (trh očekával jen 0,2 %) po poklesu o 1,7 % m/m v dubnu a importy dokonce o 6,3 % m/m (trh 0,8 %). Ty přitom v dubnu propadly o 4,9 % m/m. Přebytek obchodní bilance dosáhl v květnu 15,3 mld. EUR (trh 14,0 mld. CZK). Zajímavé je, že se snižuje německý přebytek obchodu se zeměmi EMU, naopak přebytek obchodu s ostatními státy roste (v tomto případě může Německu pomáhat slabší euro).

Dnešní den bude na ekonomické statistiky chudý, nejvíce sledovaná tak bude důvěra malých podniků v ekonomiku USA za červen.

Česká průmyslová produkce v květnu poprvé od roku 2009 meziročně poklesla

Regionální měny včera korigovaly své oslabení z konce minulého týdne. Nejvíce se dařilo koruně, která posílila o téměř procento až pod 25,50 CZK/EUR, a to navzdory slabým makroekonomickým údajům pro květnovou průmyslovou produkci. Forint aprecioval na 289 HUF/EUR a zlotý si připsal zhruba třetinu procenta, když se posunul k 4,23 PLN/EUR.

Česká květnová průmyslová produkce meziročně klesla o 2,4 %, po očištění o kalendářní vlivy proti stejnému období loňského roku pak stagnovala. V meziměsíčním vyjádření po očištění o kalendářní variace i sezónní vlivy byl vykázán pokles o 0,1 % m/m. Meziroční pokles průmyslové produkce byl zaznamenán poprvé od listopadu 2009. Příčinou je jak slabá domácí poptávka (spotřebitelská i investiční), tak slábnoucí zahraniční poptávka zejména v důsledku eskalující evropské dluhové krize a zhoršujících se růstových očekávání. Stavební produkce poklesla v květnu o 3,5 % y/y (po očištění o volný počet pracovních dnů o 2,2 %), v meziměsíčním srovnání stagnovala.

Bilance zahraničního obchodu vykázala v květnu přebytek 23,1 mld. CZK, čímž mírně překonala očekávání trhu ve výši 21,5 mld. CZK. Meziročně se přebytek zvýšil o 9,6 mld. CZK. Důvodem ale byla především slabá domácí poptávka, která se projevila v nízkých importech (pokles o 1,1 % y/y). Exporty vzrostly jen o 2,8 % y/y.

skoleni_27_5

Dnes se žádných makroekonomických údajů v regionu nedočkáme.

Česká swapová křivka včera při nízké obchodní aktivitě o zhruba 6 bb poklesla. Ministerstvo financí zveřejnilo emisní kalendář pro srpen. Podle něj by se měly uskutečnit dvě kombinované aukce, ve kterých ministerstvo plánuje nabídnout celkem 8–12 mld. CZK dluhopisů s fixním kuponem a splatností v letech 2018 a 2021 a s variabilním kuponem a splatností v letech 2017 a 2023.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).