Hlavní navigace

Německý ústavní soud natahuje hru nervů

17. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nad eurozónou i Spojenými státy převládá polojasno až zataženo a můžeme čekat další srážky. Německý ústavní soud oznámil, že verdikt ohledně záchranného fondu ESM padne až 12. září.

To je o poznání později než doufala řada investorů i politiků a ESM tak těžko začne fungovat v polovině srpna, ale nejdříve se zhruba měsíčním zpožděním. Je pravda, že Španělsku to v tuto chvíli zase tolik vadit nemusí. Peníze Španělsko tak jako tak dostane nejdříve z druhého záchranného fondu EFSF. Teprve až začne fungovat nový fond ESM a především také nový společný bankovní regulátor, bude pomoc přepsána pod hlavičku ESM a bude poskytnuta přímo španělským bankám (tj. nepůjde přes stát a nenafoukne veřejný dluh).

Víc než zpožděný náběh ESM tak možná trhy dál budou trápit důležité detaily španělské bankovní pomoci.Investoři mají strach především z otázky finálních záruk za poskytnuté peníze (není vyloučené, že mohou stejně spadnout na hlavu Madridu a smrtící smyčka mezi bankami a státem zůstane zachována). Vedle toho také investoři dostávají strach, že s bankovní pomocí sáhne Brusel s ECB také na jmění seniorním držitelům bankovních dluhopisů. Uvidíme, jak se tyto obavy odrazí v dnešní aukci španělských pokladničních poukázek a čtvrteční aukci španělských dluhopisů.

Do té doby ale pozornost pravděpodobně přitáhne spíše Amerika, kde se po slabém výsledku včerejšího maloobchodu čeká, zda Ben Bernanke před Kongresem nezměkne a nepřipustí další kolo kvantitativního uvolňování. Pokud ne, a tak se můžeme těšit na další zisky dolaru.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).