Hlavní navigace

Německý soud bude řešit stabilizační mechanismus ESM

Petr Bittner

Dnes začíná v Německu veřejné slyšení ústavního soudu, ve kterém se bude jednak probírat legálnost podpisu Evropského stabilizačního mechanismu

Doba čtení: 1 minuta
  • Už na podzim sice soud odmítl předběžně ratifikaci zarazit, deklaroval ale, že pár věcí se mu vůbce nelíb) a dále program OMT, který oznámila (ale zatím nepoužila) ECB loni v létě. „Rozsudek“ se čeká až po zářijových volbách, už sama rétorika soudců by ale mohla leccos naznačit.
  • Lehce optimistické zprávy přišly z Francie. Průmyslová produkce rostla v dubnu nečekaně rychle (+2,2 % m/m po březnových –0,9 %, trh čekal + 0,2 %) a navíc centrální banka oznámila, že by se francouzská ekonomika, měla dostat už ve 2Q z recese. Po propadu o 0,2 % q/q v 1Q by měla 0,1 % přidat.
  • Ratingová agentura S&P včera zlepšila výhled USA z negativního na stabilní. Jde o revizi rozhodnutí z roku 2011, kdy USA zároveň přišly o nejvyšší rating kvůli tahanicím ohledně zadlužení
  • Japonská centrální banka dnes ráno rozhodla, že zatím nepřistoupí k další stimulaci ekonomiky. Rozhodla se tak zatím nereagovat na rozkolísaný bondový trh (připomínáme, že při míře zadlužení japonské vlády jsou i relativně malé pohyby výnosů směrem nahoru nebezpečným varováním)
  • Spotřebitelské ceny v ČR klesly v květnu o 0,2 % m/m. Meziročně to dělá +1,3 %. Hlavním důvodem je pokles cen mobilních operátorů a pohonných hmot. Meziroční inflace se tak dostala na minimum od června 2010, z pohledu ČNB ale k žádnému dramatickému vývoji nedochází. Více ve včerejší Bleskovce.
  • U nás včera ještě vyšla nezaměstnanost, ta podle očekávání v květnu klesla díky sezónnímu efektu ze 7,7 % na 7,5 %. Trh práce nadále zůstává slabý, dynamika by se měla začít pomalu otáčet, ale jen velmi pomalu.
Našli jste v článku chybu?