Hlavní navigace

Německý průmysl znovu nabírá dech

24. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nálada v německém průmyslu v květnu bohudík po dvou měsících propadů opět vzrostla.

Dostala se těsně pod klíčovou hranici 50 bodů oddělující kontrakci od expanze. To je dobrá zpráva nejen pro Německo, ale také pro všechny středoevropské ekonomiky, které jsou s dynamikou německého průmyslu silně provázány (to platí především pro Česko). Německá nálada v průmyslu (i ve službách) na druhou stranu i tak zůstává na relativně nízkých úrovních, které spíše ukazují na pokles německého hospodářství ve druhém kvartále. Tento signál ale může být přehnaný.

posledních kvartálech v Německu i ve Francii kreslí podnikatelské nálady PMI tradičně pochmurnější obrázek, než je pak skutečná realita. Věrnějším předskokanem jsou národní podnikatelské indexy Ifo a INSEE, které mají delší historickou řadu a v případě indexu Ifo jsou také konstruovány z výpovědí několikanásobně většího vzorku podniků.

Účto_tip_změny21

Německé Ifo bude na programu dnes a pokud se také vylepší, bude indikovat v největší ekonomice eurozóny další kvartál mírného růstu. Tomu hraje do karet i velice špatné počasí na začátku roku, které pravděpodobně vedlo k odsunu řady investic (především ve stavebnictví) do pozdějších měsíců. Pokud se během léta budou dál zlepšovat měkká i tvrdá data z Německa a Francie, nebude si muset ECB lámat hlavu s dalšími podpůrnými prostředky.

Úplně jí postačí další “bezvýznamné” snížení základní sazby o 25 bs. Lepší německá data mohou být vzpruhou i pro středoevropské ekonomiky – index Ifo je součástí předstihového indikátoru pro Česko i Polsko a na jeho výsledky je klasicky citlivá i česká koruna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).