Hlavní navigace

Německý průmysl znovu nabírá dech

Michal Kozub

Nálada v německém průmyslu v květnu bohudík po dvou měsících propadů opět vzrostla.

Doba čtení: 1 minuta

Dostala se těsně pod klíčovou hranici 50 bodů oddělující kontrakci od expanze. To je dobrá zpráva nejen pro Německo, ale také pro všechny středoevropské ekonomiky, které jsou s dynamikou německého průmyslu silně provázány (to platí především pro Česko). Německá nálada v průmyslu (i ve službách) na druhou stranu i tak zůstává na relativně nízkých úrovních, které spíše ukazují na pokles německého hospodářství ve druhém kvartále. Tento signál ale může být přehnaný.

posledních kvartálech v Německu i ve Francii kreslí podnikatelské nálady PMI tradičně pochmurnější obrázek, než je pak skutečná realita. Věrnějším předskokanem jsou národní podnikatelské indexy Ifo a INSEE, které mají delší historickou řadu a v případě indexu Ifo jsou také konstruovány z výpovědí několikanásobně většího vzorku podniků.

dan_z_prijmu

Německé Ifo bude na programu dnes a pokud se také vylepší, bude indikovat v největší ekonomice eurozóny další kvartál mírného růstu. Tomu hraje do karet i velice špatné počasí na začátku roku, které pravděpodobně vedlo k odsunu řady investic (především ve stavebnictví) do pozdějších měsíců. Pokud se během léta budou dál zlepšovat měkká i tvrdá data z Německa a Francie, nebude si muset ECB lámat hlavu s dalšími podpůrnými prostředky.

Úplně jí postačí další “bezvýznamné” snížení základní sazby o 25 bs. Lepší německá data mohou být vzpruhou i pro středoevropské ekonomiky – index Ifo je součástí předstihového indikátoru pro Česko i Polsko a na jeho výsledky je klasicky citlivá i česká koruna.

Našli jste v článku chybu?