Hlavní navigace

Německý průmysl za únor poklesl nakonec pouze o 0,5% m/m

6. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Německé průmyslové objednávky poklesly v únoru o 1,2 % m/m (trh +0,3 %). Indexy PMI byly revidovány dolů o 0,4 bodu na 55,1 v případě PMI služeb a o 0,1 bodu na 54 bodu v případě kompozitního indikátoru.

Únorová obchodní bilance v USA prohloubila svůj schodek na 47,1 mld. USD, když trh čekal deficit 46,2 mld. USD. ISM index naopak vzrostl na 54,5 (trh 54,2). Finální čísla indexů PMI jsou 51,3 bodu jak v případě indexu služeb, tak kompozitního ukazatele, což je zlepšení v obou případech.

Německé průmyslové objednávky poklesly v únoru o 1,2 % m/m (trh +0,3 %). Indexy PMI byly revidovány dolů o 0,4 bodu na 55,1 v případě PMI služeb a o 0,1 bodu na 54 bodu v případě kompozitního indikátoru. Únorový maloobchod za eurozónu vzrostl o 0,2 % m/m (trh čekal 0 %) a meziročně o 2,4 %. Ke korekci směrem dolů na 53,1 došlo u indexů PMI za služby i celek eurozóny. Indexy PMI byly revidovány dolů i v případě Francie. PMI za služby na 49,9 bodu a 50 bodů za celek.

Maďarské maloobchodní tržby za únor vzrostly o 6,4 % y/y.

Zápis z jednání Fedu popíše diskuzi ohledně rizik prognózy

Během včerejšího dne nakonec kurz eura vůči dolaru zůstal na úrovni kolem 1,14 USD/EUR. Euro sice po ranních nad očekávání špatných číslech o německých průmyslových objednávkách oslabilo, ale později během dne se vývoj opět vrátil k předchozím úrovním. Zásadní reakci to ovšem nevyvolalo, protože trhy jsou v očekávání zveřejnění zápisu z jednání Fedu z poloviny března.

Po holubičím vyjádření guvernérky Fedu z minulého týdne už trhy asi spoustu věcí vědí. Na druhou stranu i tak přinese zajímavou informaci ohledně toho, jak je rada pro měnovou politiku rozdělena v hodnocení globálních rizik. Ta představují pro Fed v současné době velkou neznámou. Při velmi dobrém výkonu americké ekonomiky jsou tak důvodem pro další nezvyšování sazeb. Jasná identifikace a strukturovanost diskuze FOMC ohledně hodnocení rizik prognózy by pak mohla pomoci dolaru k silnějším úrovním.

Dnešní obchodování ovšem zahájily informace o německé průmyslové produkci za únor, která měla zvrátit pozitivní výsledek za leden. Únorová průmyslová produkce nakonec poklesla o pouze o 0,5 % m/m (1,3 % y/y), když trhy očekávaly pokles o 1,8 % m/m. Slabé očekávání bylo také důsledkem včerejších nízkých průmyslových objednávek. Na druhou stranu ekonomové SG zůstávají optimističtí ohledné dalšího vývoje průmyslové produkce ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Koruna kopírovala hladinu 27,04 CZK/EUR

Po pondělním výletu koruny nad 27,06 CZK/EUR kurz včera od rána věrně kopíroval hladinu 27,04 CZK/EUR. Během dne se nevyskytl žádný impuls, který by kurz koruny vykolejil z této úrovně. Nová fundamentální data včera nebyla zveřejněna žádná. Dnešek už přinese impuls v podobě dat. Bude publikováno saldo obchodní bilance, která by podle nás měla vykázat velmi slušný výsledek ve výši 16,8 mld. CZK. Vývoz je podporován úspěchy produktů automobilového sektoru na zahraničních trzích. Naopak ke slabému dovozu stále přispívají nízké ceny komodit.

Ostatní regionální měny včera naopak spíše oslabovaly. Forint proti euru během dne i přes velmi příznivý výsledek maloobchodních tržeb ztrácel až 0,3 %. Maloobchod v únoru vykázal růst o 6,4 % y/y, což je o 2,4 pb. více než očekával tržní konsenzus. Ztrátu ovšem pak během dne zkorigoval a uzavíral na otevírací úrovni. Polský zlotý pak při absenci jakýchkoliv dat 0,3 % ztratil na závěr obchodování.

skoleni_13_10

V Polsku dnes skončí dvoudenní zasedání tamní centrální banky. Změnu v nastavení úrokových sazeb nečekáme. Výbor pro měnovou politiku totiž bude pravděpodobně vyčkávat na efekty, které přinese zavedení bankovní daně (únor 2016) a program na podporu rodin „500+“, který je implementován od dubna. V Maďarsku bude dnes zveřejněn výsledek průmyslové výroby za únor. Trhy očekávají, že by měl být registrován růst o 5,3 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka včera následovala evropský protějšek a snížila svůj sklon, když na krátkém konci stagnovala a na dlouhém poklesla o 3 bb níže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).