Hlavní navigace

Německý index podnikatelského prostředí rostl více než se čekalo

28. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A s hodnotou 107,5 se dostal na nejvyšší úroveň za posledních 16 měsíců.
  • Rostl jak subindex hodnocení stávající situace (ten o něco více), tak budoucích očekávání. Společně s minulý týden zveřejněným předběžným PMI za srpen (53,4) to dává solidní výhled pro vývoj německé ekonomiky ve 3Q13. 
  • Napětí na Blízkém Východě dále tlačí cenu ropy nahoru, aktuálně je brent na 117 USD, tedy šestiměsíční maximum. V posledních dnech převzala po Egyptě taktovku Sýrie, u které v posledních dnech vzrostla pravděpodobnost útoku Američanů, případně dalších spojenců. Myslíme se, že ve chvíli kdy k útoku dojde, by mělo dojít k zastavení růstu (nejistota se změní v jistotu). Další zvýšení by ale mohly přinést následná odvetná opatření, např. ze strany spřáteleného Íránu. 
  • Americké ceny domů podle Case Shiller indexu rostly o 0,9% m/m, což je o něco méně než se čekalo. Pravděpodobně se začínají projevovat rostoucí sazby hypoték. Pořád ale nejde o žádnou tragédii, meziročně ceny rostly o 12% a realitní trh tak bude dále významným přispěvatelem růstu americké ekonomiky.  Důvěra spotřebitelů podle Conference Board rostla z 80,3 na 81,5 (trh čekal pokles o jeden bod) a dala tak zapomenout na nečekaný pokles podobného michiganského indexu zveřejněného minulý týden. 
  • Maďarská centrální banka podle předpokladů opět snížila svou základní sazbu. nebylo to ale o netradičních 10 bodů, jak čekala většina analytiků, ale o stejně netradičních 20 bodů na 3,80%. Důvodem má být signál toho, že se tempo uvolňování zvolňuje v důsledku rostoucích obav o odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů jako reakce na rostoucí americké (i jiné) výnosy. No, jako signál hezký, ale opravdu je těch 5 bodů, které nedodali, takovým rozdílem, že to stojí za upuštění od tradičních 25
  • Komerční banky v Maďarsku reprezentované svou asociací přišly v reakci na návrhy CB a vlády se svým vlastním řešením problému s FX hypotékami. Souhlasí v něm s tím, že ponesou značnou část ztrát. Detaily nebyly zveřejněny, zdá se ale, že jejich hlavním cílem je rozložit ztráty více v čase. Moc jiných možností nemají, v minulosti už si vyzkoušely, že na jejich odpor moc ohledu vláda nebere. Proto teď volí taktiku větší vstřícnosti výměnou ze nějaké ústupky.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).