Hlavní navigace

Německý index podnikatelského prostředí rostl více než se čekalo

Petr Bittner

A s hodnotou 107,5 se dostal na nejvyšší úroveň za posledních 16 měsíců.

Doba čtení: 2 minuty
  • Rostl jak subindex hodnocení stávající situace (ten o něco více), tak budoucích očekávání. Společně s minulý týden zveřejněným předběžným PMI za srpen (53,4) to dává solidní výhled pro vývoj německé ekonomiky ve 3Q13. 
  • Napětí na Blízkém Východě dále tlačí cenu ropy nahoru, aktuálně je brent na 117 USD, tedy šestiměsíční maximum. V posledních dnech převzala po Egyptě taktovku Sýrie, u které v posledních dnech vzrostla pravděpodobnost útoku Američanů, případně dalších spojenců. Myslíme se, že ve chvíli kdy k útoku dojde, by mělo dojít k zastavení růstu (nejistota se změní v jistotu). Další zvýšení by ale mohly přinést následná odvetná opatření, např. ze strany spřáteleného Íránu. 
  • Americké ceny domů podle Case Shiller indexu rostly o 0,9% m/m, což je o něco méně než se čekalo. Pravděpodobně se začínají projevovat rostoucí sazby hypoték. Pořád ale nejde o žádnou tragédii, meziročně ceny rostly o 12% a realitní trh tak bude dále významným přispěvatelem růstu americké ekonomiky.  Důvěra spotřebitelů podle Conference Board rostla z 80,3 na 81,5 (trh čekal pokles o jeden bod) a dala tak zapomenout na nečekaný pokles podobného michiganského indexu zveřejněného minulý týden. 
  • Maďarská centrální banka podle předpokladů opět snížila svou základní sazbu. nebylo to ale o netradičních 10 bodů, jak čekala většina analytiků, ale o stejně netradičních 20 bodů na 3,80%. Důvodem má být signál toho, že se tempo uvolňování zvolňuje v důsledku rostoucích obav o odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů jako reakce na rostoucí americké (i jiné) výnosy. No, jako signál hezký, ale opravdu je těch 5 bodů, které nedodali, takovým rozdílem, že to stojí za upuštění od tradičních 25
  • Komerční banky v Maďarsku reprezentované svou asociací přišly v reakci na návrhy CB a vlády se svým vlastním řešením problému s FX hypotékami. Souhlasí v něm s tím, že ponesou značnou část ztrát. Detaily nebyly zveřejněny, zdá se ale, že jejich hlavním cílem je rozložit ztráty více v čase. Moc jiných možností nemají, v minulosti už si vyzkoušely, že na jejich odpor moc ohledu vláda nebere. Proto teď volí taktiku větší vstřícnosti výměnou ze nějaké ústupky.
Našli jste v článku chybu?