Hlavní navigace

Německý Ifo index příjemně překvapil

Jiří Škop

Euro si na začátku týdne připisovalo zisky. Pomohl mu německý Ifo, který se oproti očekáváním zlepšil. To je pozitivní zpráva i pro českou ekonomiku.

Zprávy a události

         Americký PMI index ze služeb se se v listopadu zhoršil z 57,1 bodu na 56,3 bodu, zatímco trh očekával zlepšení na 57,3 bodu. Průmyslový index z okolí Dallasu v listopadu stagnoval na úrovni 10,5 bodu (trh 9,0 bodu).

         Německý Ifo index se v listopadu zlepšil ze 103,2 bodu na 104,7 bodu (trh 103,0 bodu). Růst zaznamenaly obě složky (složka očekávání o 1,4 bodu na 99,7 bodu a složka hodnotící současnou situaci o 1,6 bodu na 110,0 bodu).

         Celková důvěra v českou ekonomiku se v listopadu zlepšila z 8,8 bodu na 10,1 bodu. Podniková důvěra se zvýšila z 11,5 bodu na 12,3 bodu a spotřebitelská z –2,0 bodu na 1,3 bodu. Ekonomický sentiment v Maďarsku se naopak zhoršil z 1,2 bodu na –0,7 bodu. Pokles zaznamenala zejména spotřebitelská důvěra.

Německý Ifo index příjemně překvapil

Evropská měna si na začátku týdne připisovala zisky, když vůči dolaru posílila o 0,3 % na 1,2430 USD/EUR. Evropské měně pomohl německý Ifo, který se oproti očekáváním zlepšil v obou svých složkách a nenavázal na zhoršení důvěry měřené indexem PMI. Toto je pozitivní zpráva i pro českou ekonomiku, která zvyšuje pravděpodobnost, že se Německo v nejbližším období do recese nedostane. Z ECB včera promluvil Weidmann, který upozornil na nutnost strukturálních reforem v eurozóně a legální problémy při případném nákupu vládních dluhopisů centrální bankou, a Coeure, který naopak uvedl, že by ECB chtěla diskutovat potenciální nákupy vládních dluhopisů na prosincovém zasedání.  

Dnes se dočkáme revize HDP v Německu a USA za třetí čtvrtletí. Růst americké ekonomiky by měl být revidován nahoru z 3,5 % q/q na 3,8 % (anualizovaně) díky lepší spotřebě a investicím. Růst v Německu ve výši 0,1 % q/q by pak měl být tažen hlavně čistými exporty a soukromou spotřebou. Zajímavé budou i francouzské indikátory důvěry, které by se měly mírně zlepšit (ekonomové SG očekávají růst HDP ve Francii v Q4 13 ve výši 0,2 % q/q).

Nálada v české ekonomice se v listopadu zlepšila

České koruně se na začátku tohoto týdne dařilo, když vůči euru posílila o 0,4 % na 27,57 CZK/EUR, podobně byl na tom i polský zlotý (+0,2 %). Pouze maďarský forint včera oslaboval, jeho ztráty dosahovaly okolo čtvrté hodiny odpoledne 0,2 %. Posilování na koruně a zlotém bylo v souladu s vývojem dalších rizikových aktiv, například evropské akcie byly včera v zisku 0,6 %. V Polsku včera promluvil centrální bankéř Winiecki, který uvedl, že další snižování sazeb nepomůže k dosažení inflačního cíle a vidí inflaci okolo nuly letos i v příštím roce.

Zatímco česká důvěra se v listopadu zvýšila, v Maďarsku naopak poklesla (na vině zde byli spotřebitelé). Dle konjukturálního průzkumu se důvěra v českou ekonomiku zlepšila v průmyslu, stavebnictví, ve službách i u spotřebitelů. Poklesla pouze v odvětví obchodu. U spotřebitelů jsme dokonce poprvé zaznamenali kladnou hodnotu od března 2008. Důvodem je určitě nízká inflace, která vylepšuje reálné disponibilní příjmy, zlepšující se trh práce a obrat ve fiskální politice. Určitou roli v posledních měsících mohlo sehrát i oznámené zvyšování platů ve státní sféře. Pro českou ekonomiku je to dobrá zpráva, při ochlazování v eurozóně zabrání možné recesi domácí poptávka.

Dnes bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 2,1 %, což čeká všech 23 dotázaných ekonomů. Zveřejněny budou i polské maloobchodní tržby za říjen, jejichž meziroční dynamika by se měla zvýšit z 1,6 % na 2,2 %. Nakonec polská míra nezaměstnanosti by ve stejném měsíci měla mírně poklesnout o 0,1 pb na 11,4 %. Z domácí ekonomiky se žádných údajů nedočkáme, až v pátek bude upřesněn růst HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku včetně struktury.

Česká výnosová křivka na začátku týdne nedoznala téměř žádných změn.

Našli jste v článku chybu?