Hlavní navigace

Německý Ifo index příjemně překvapil

25. 11. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro si na začátku týdne připisovalo zisky. Pomohl mu německý Ifo, který se oproti očekáváním zlepšil. To je pozitivní zpráva i pro českou ekonomiku.

Zprávy a události

         Americký PMI index ze služeb se se v listopadu zhoršil z 57,1 bodu na 56,3 bodu, zatímco trh očekával zlepšení na 57,3 bodu. Průmyslový index z okolí Dallasu v listopadu stagnoval na úrovni 10,5 bodu (trh 9,0 bodu).

         Německý Ifo index se v listopadu zlepšil ze 103,2 bodu na 104,7 bodu (trh 103,0 bodu). Růst zaznamenaly obě složky (složka očekávání o 1,4 bodu na 99,7 bodu a složka hodnotící současnou situaci o 1,6 bodu na 110,0 bodu).

         Celková důvěra v českou ekonomiku se v listopadu zlepšila z 8,8 bodu na 10,1 bodu. Podniková důvěra se zvýšila z 11,5 bodu na 12,3 bodu a spotřebitelská z –2,0 bodu na 1,3 bodu. Ekonomický sentiment v Maďarsku se naopak zhoršil z 1,2 bodu na –0,7 bodu. Pokles zaznamenala zejména spotřebitelská důvěra.

Německý Ifo index příjemně překvapil

Evropská měna si na začátku týdne připisovala zisky, když vůči dolaru posílila o 0,3 % na 1,2430 USD/EUR. Evropské měně pomohl německý Ifo, který se oproti očekáváním zlepšil v obou svých složkách a nenavázal na zhoršení důvěry měřené indexem PMI. Toto je pozitivní zpráva i pro českou ekonomiku, která zvyšuje pravděpodobnost, že se Německo v nejbližším období do recese nedostane. Z ECB včera promluvil Weidmann, který upozornil na nutnost strukturálních reforem v eurozóně a legální problémy při případném nákupu vládních dluhopisů centrální bankou, a Coeure, který naopak uvedl, že by ECB chtěla diskutovat potenciální nákupy vládních dluhopisů na prosincovém zasedání.  

Dnes se dočkáme revize HDP v Německu a USA za třetí čtvrtletí. Růst americké ekonomiky by měl být revidován nahoru z 3,5 % q/q na 3,8 % (anualizovaně) díky lepší spotřebě a investicím. Růst v Německu ve výši 0,1 % q/q by pak měl být tažen hlavně čistými exporty a soukromou spotřebou. Zajímavé budou i francouzské indikátory důvěry, které by se měly mírně zlepšit (ekonomové SG očekávají růst HDP ve Francii v Q4 13 ve výši 0,2 % q/q).

Nálada v české ekonomice se v listopadu zlepšila

České koruně se na začátku tohoto týdne dařilo, když vůči euru posílila o 0,4 % na 27,57 CZK/EUR, podobně byl na tom i polský zlotý (+0,2 %). Pouze maďarský forint včera oslaboval, jeho ztráty dosahovaly okolo čtvrté hodiny odpoledne 0,2 %. Posilování na koruně a zlotém bylo v souladu s vývojem dalších rizikových aktiv, například evropské akcie byly včera v zisku 0,6 %. V Polsku včera promluvil centrální bankéř Winiecki, který uvedl, že další snižování sazeb nepomůže k dosažení inflačního cíle a vidí inflaci okolo nuly letos i v příštím roce.

Zatímco česká důvěra se v listopadu zvýšila, v Maďarsku naopak poklesla (na vině zde byli spotřebitelé). Dle konjukturálního průzkumu se důvěra v českou ekonomiku zlepšila v průmyslu, stavebnictví, ve službách i u spotřebitelů. Poklesla pouze v odvětví obchodu. U spotřebitelů jsme dokonce poprvé zaznamenali kladnou hodnotu od března 2008. Důvodem je určitě nízká inflace, která vylepšuje reálné disponibilní příjmy, zlepšující se trh práce a obrat ve fiskální politice. Určitou roli v posledních měsících mohlo sehrát i oznámené zvyšování platů ve státní sféře. Pro českou ekonomiku je to dobrá zpráva, při ochlazování v eurozóně zabrání možné recesi domácí poptávka.

dan_z_prijmu

Dnes bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 2,1 %, což čeká všech 23 dotázaných ekonomů. Zveřejněny budou i polské maloobchodní tržby za říjen, jejichž meziroční dynamika by se měla zvýšit z 1,6 % na 2,2 %. Nakonec polská míra nezaměstnanosti by ve stejném měsíci měla mírně poklesnout o 0,1 pb na 11,4 %. Z domácí ekonomiky se žádných údajů nedočkáme, až v pátek bude upřesněn růst HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku včetně struktury.

Česká výnosová křivka na začátku týdne nedoznala téměř žádných změn.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).