Hlavní navigace

Německo prodává dluhopisy s nulovým výnosem. České si také polepšují

24. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Investoři si zoufale chtějí zajistit pocit bezpečí za každou cenu. Za německý dluhopis nepožadují žádný výnos. To zlevňuje půjčování i České republice.

Na telekonferenci Pracovní skupiny Euroskupiny dostaly členské státy eurozóny instrukci, aby si připravily plány pro případ vystoupení Řecka z eurozóny. Podle Bundesbanky je vystoupení Řecka z eurozóny zvládnutelné, přestože by představovalo obtížnou výzvu. Podle řeckých představitelů bude stát bez vnější pomoci během dvou měsíců bez peněz.

Před summitem EU se setkali francouzský prezident Holland a španělský premiér Raoy. Španělsko je momentálně kvůli špatné ekonomické situaci (recese, vysoká nezaměstnanost), povážlivé situaci bankovního sektoru a také finančním problémům regionů, nejproblematič­tějším státem EU hned po Řecku. Podle Raoye nebude Španělsko žádat o pomoc EU pro svůj bankovní sektor. Zajímavé je, že se Holland před summitem nesetkal s Merkelovou , na rozdíl od pravidelných předsummitových setkání Sarkozyho a Merkelové, na kterých se dohadovala společná stanoviska.

Aukce dvouletého německého státního dluhopisu je dalším důkazem zoufalé snahy investorů zjistit si pocit bezpečí za každou cenu. 4,5 mld EUR tohoto dluhopisy bylo v aukci prodáno s nulovým výnosem, investoři si tedy vzhledem k výši inflace zajistili reálnou ztrátu. Výnos desetiletého německého státního dluhopisu se pak poprvé v historii podíval pod 1,4%.

Kombinace poklesu německých výnosů a reálné šance na snížení sazeb ČNB tlačí dolů i výnosy českých státních dluhopisů. Projevilo se to i v aukci státního dluhopisu 4,60/18, ve které výnos klesl na 2,33% oproti 2,65% v minulé aukci tohoto dluhopisu. Prodáno bylo za 4,676 mld Kč dluhopisů. Ministerstvo financí prodalo také za 2,67 mld Kč státního dluhopisu s pohyblivou úrokovou sazbou splatného v roce 2023.

Viceguvernér ČNB Tomšik řekl, že nevidí fundamentální důvody pro slabý kurz koruny. Podle něj je ovlivněn především všeobecně vyšší rizikovou averzí a tím, že koruna je investory stále řazena mezi měny rozvíjejících se států. Korunu mimo vyšší rizikové averze ovlivňují i spekulace na snížení úrokových sazeb ČNB. Včera koruna oslabila lehce přes 25,50, podobný pohyb bylo vidět i u dalších regionálních měn (zlotý 4,37, forint mezi 301 as 302). Region hodně ovlivnila nervozita kolem eura a jeho oslabení k dolaru na 1,257.

CHP22

Summit EU podle očekávání diskutoval možnost použití evropských dluhopisů. Podle lucemburského premiéra Junckera nenašla tato myšlenka příliš podpory a negativně se k ní staví zejména německy mluvící země. Obava ze sporů mezi Německem a Francií je momentálně hlavním důvodem oslabování eura. Summit se také vyjádřil k Řecku. Evropští představitelé chtějí, aby Řecko zůstalo v EMU, ale podmínkou pro jeho setrvání je plnění jeho závazků. Vláda, která vzejde z červnových voleb, musí učinit rozhodnutí, zda míní setrvat v MEU a tedy dodržovat to co slíbily předchozí vlády nebo ne. Španělský ministerský předseda Raoy vyzval ECB k obnovení odkupu státních dluhopisů.

Dnes bude sledován hlavně německý konjunkturální index IFO a evropské indexy nákupních manažerů.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).