Hlavní navigace

Německo bude na svých dluhopisech vydělávat

19. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak dopadly emise dluhopisů u nás a v Německu? A co si lze vzít z propadu polské průmyslové produkce?

Průměrný výnos ve včerejší aukci českého státního dluhopisu 3,85/21 klesl na historické minimum 2,316%. Prodáno bylo za 3 mld. Kč dluhopisů při poměru poptávky k nabídce 3,45. Asset-swap spread klesl na 65 b.b. a spread k devítiletému německému státnímu dluhopisu 131 bp. Proti červnové aukci stejného dluhopisu klesl průměrný výnos o 79 bp. 

V aukci dluhopisu s pohyblivou úrokovou sazbou var/17 byl dosažen výnos 15,3 b.b. nad 6M Priborem oproti 49,1 b.b. v minulé aukci. Prodáno bylo za 3 mld. Kč těchto dluhopisů. Aukce dobře ilustrují současnou situaci na českém dluhopisovém trhu charakterizovanou prudkým propadem výnosů. Přispívá k němu jak pokles výnosů na hlavních trzích tak snižování spreadu k těmto trhům. Roli v tomto vývoji hraje i poměrně tvrdá fiskální konsolidace, která zvyšuje z pohledu investorů úvěrovou spolehlivost ČR. Potvrdila to i ratingová agentura Moody’s, podle které omezování deficitu státního rozpočtu vytváří silný nárazník proti dopadům dluhové krize v EMU na český dluhopisový trh. Ilustruje to také pokles pětiletého CDS na 127 bp., což je dvouměsíční minimum (pro ilustraci německý pětiletý CDS je 73,7 bp. francouzský 161 bp. italský 504 bp a španělský 564 bp).. 

Situaci na dluhopisových trzích v Evropě ilustruje i výsledek aukce dvouletých státních dluhopisů v Německu, ve které se poprvé výnos dostal do mínusu. Německo tak na prodeji dluhopisů v hodnotě 4,173 mld. EUR bude vydělávat jak nominálně tak reálně. Ukazuje to na skutečně extrémní úroveň rizikové averze. Zároveň se v aukci portugalských státních dluhopisů dostal jejich výnos pod úroveň španělského, což ukazuje spíše na to, jak málo důvěřují investoři Španělsku než na nějak extra dobré vyhlídky Portugalska. 

skoleni_27_5

Polská průmyslová produkce se nečekaně prudce propadla. Z květnového meziročního růstu o 4,6% se propadla na růst o 1,2%, trh čekal 4,1%. Rychleji než se čekalo zpomalilo také PPI, ceny výrobců rostly o 4,4%. Na nečekaně výraznou slabost ekonomiky zareagovali centrální bankéři. Podle polské centrální bankéřky Chojne-Duch by měly být už v září sníženy úrokové sazby. Důvodem jsou podle ní červnová data o průmyslové výrobě, která potvrdila soustavné slábnutí ekonomiky. Podle Zielinske-Glebocke jsou data o průmyslu velmi špatným znamením a zpomalení ekonomiky může být horší než se čekalo. Nemyslíme si, že by k prvnímu snížení sazeb došlo už v září, ale pravděpodobnost námi očekávaného snížení ke konci roku jasně vzrostla. Slabost dat a vyjádření centrálních bankéřů spolu s trendem na hlavních trzích podpoří další pokles výnosů polských státních dluhopisů. 

Zahájené stavby domů v USA jasně překonaly očekávání a potvrdily zlepšování situace v sektoru rezidenčních nemovitostí. Počet zahájených staveb obytných domů je nejvyšší od října 2008. Situaci mírně komplikuje nižší než očekávaný počet stavebních povolení. Je to aktuálně jeden z mála světlých bodů americké ekonomiky. Zotavení na trhu s rezidenčními nemovitostmi snižuje riziko recese v USA. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).