Hlavní navigace

Německému trhu práce pomáhají migranti

1. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Letuška.cz
Česká ekonomika se může více než z návštěvy čínského prezidenta těšit z dobrého výkonu našeho největšího obchodního partnera – Německa.

Poslední čísla z největší evropské ekonomiky totiž nevypadají vůbec špatně a ukazují na rychlý růst spotřeby na začátku roku 2016.

Zvlášť povzbudivá jsou čísla z pracovního trhu. Zaměstnanost vzrostla v únoru velice silně o 1,3 % meziročně – oproti roku 2015 je tak počet zaměstnaných v Německu o zhruba 550 tisíc lidí vyšší. A to v ekonomice, kde se nezaměstnanost pohybuje poblíž historických minim, v takových případech již zpravidla trh práce nezaznamenává nijak výrazné kroky vpřed. Německu ale v uplynulém roce pomohl velký přírůstek migrantů, kteří začínají pracovat.

skoleni_20_9

I proto navzdory rychlému růstu zaměstnanosti nezaměstnanost za poslední rok poklesla o poznání méně – zhruba o 100 tisíc nezaměstnaných. Silná čísla z trhu práce v kombinaci se solidními maloobchodními tržbami ukazují podle našeho názoru na růst německé spotřeby až o 2 % meziročně. A to je dobrá zpráva i pro Česko – do Německa míří zhruba třetina našich exportů a naprostá většina z nich na německém trhu také skončí (neputuje dál v podobě re-exportů).

Hlavním rizikem pro Německo, stejně jako pro Česko, zůstává prohlubující se krize v čínské ekonomice, která by mohla výrazněji zchladit asijské exporty a investiční apetit řady německých podniků.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).