Hlavní navigace

Německé HDP vzrostlo v Q1 17 o 0,6 % q/q

12. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Již ráno zveřejněné HDP Německa za Q1 ukázalo na dobrý výkon tamní ekonomiky, z čehož podle nás profitovalo i české hospodářství (1 % q/q; bude oznámeno 16. 5.). Naopak průmysl v eurozóně vykáže další mírný pokles.

Spotřebitelské ceny v USA opět vzrostly, stejně jako maloobchodní tržby zrychlily svou dynamiku, ačkoliv tempo v kontrolní skupině zpomalilo.

Březnový výkon průmyslu v eurozóně byl opět slabý

Dnešní den je datově bohatý jak na evropském břehu Atlantského oceánu, tak na tom americkém. Evropský průmysl v březnu na rozdíl od německého HDP vykázal další mírný pokles. To je patrně důsledek nízké výroby energií kvůli slabým březnovým teplotám v eurozóně.

Spotřebitelská inflace v USA v březnu překvapila, když celková poklesla o 0,3 % m/m a jádrová o 0,1 % m/m (první pokles od ledna 2010). V dubnu ovšem očekáváme opětovný nárůst, na čemž se budou podílet jak ceny energií, tak ceny potravin. Obrat směrem k růstu očekáváme také v případě maloobchodních tržeb. Ovšem kontrolní skupina, která přímo vstupuje do výpočtu HDP, o něco zpomalila svůj růst v důsledku zpomalení dynamiky v sektoru internetových prodejců.

Už ráno jsme se dozvěděli výsledky německého HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Ten vzrostl o 0,6 % q/q, za čímž vidíme především investice do budov a staveb. Soukromá spotřeba vzrostla pouze mírně a zahraniční obchod zaznamenal nepatrný negativní přírůstek. Na publikaci struktury HDP jako takové si ovšem budeme muset ještě počkat do 23. května.

Kurz eura vůči dolaru kolísal kolem 1,087 USD/EUR

Kurz eura vůči dolaru včera pokračoval v pohybu kolem hladiny 1,087 USD/EUR. Čekání na dnešní ekonomické impulsy bylo patrné na velmi nízké volatilitě.

Britská centrální banka nezměnila svou měnovou politiku a představila svou novou prognózu. K té poprvé explicitně uvedla, že je založena na předpokladu hladkého brexitu a nemá k dispozici ani žádnou další alternativu. Z této prognózy vyplývá, že k utahování měnové politiky v Británii by mělo být větší než by napovídal současný sklon britské výnosové křivky.

Polská inflace za duben bude dnes potvrzena

Dnešní kalendář v regionu neslibuje velké události. Obsahuje pouze finální dubnové údaje o spotřebitelských cenách v Polsku. Od těch se však žádná revize nečeká a měl by tedy být potvrzen růst o 0,3 % meziměsíčně (2 % y/y).

skoleni_29_6

Koruna vytrvale ignoruje politickou krizi ve vládní koalici

Při nedostatku domácích impulsů (počítaje i vývoj kolem domácí politické krize ve vládní koalici) se včera kurz koruny vůči společné evropské měně pohyboval v úzkém pásmu kolem 26,60 CZK/EUR. Kurz měl včera dopoledne tendenci oslabovat, ale po obědě svoje směřování obrátil. Obchodní den tedy uzavřel mírně silnější na úrovni 26,56 CZK/EUR.

Ostatní regionální měny včera zaznamenaly smíšený vývoj. V obou případech ale prázdný ekonomický kalendář vedl pouze k mírným technickým pohybům kurzů. Polský zlotý oslabil asi o 0,2 % na 4,22 PLN/EUR. Maďarský forint naopak posílil o 0,1 % na úroveň 310,3 HUF/EUR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).