Hlavní navigace

Německé akcie po měsíci v plusu. Optimismus na trzích to ale neznačí

23. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po čtyřech týdnech německé akcie rostly. Trhy zatím na optimismus nevěří, růsty považují za ozdravnou korekci.

Poprvé po 4 týdnech německé akcie (dle indexu DAX 30) v uplynulém týdnu rostly (v USA byl růstový týden po dvou předchozích poklesových). Akciové trhy tak zatím dávají za pravdu těm, kteří nedávné poklesy viděli jako nezbytnou technickou a „ozdravnou“ korekci na trhu a nikoliv změnu trendu a nástup „medvědů“ k moci. Neznamená to nicméně, že by se na trhy vrátil optimismus typický pro první letošní kvartál – investoři zůstávají poměrně nervózní ze situace v Evropě, především z dalšího osudu španělské ekonomiky.

Zasedání MMF skončilo víceméně očekávaně: členské země souhlasily s navýšením svých závazků o 430 mld. USD, tedy v souladu s předpoklady trhu. USA a Kanada se podle očekávání ke zvýšení prostředků pro případnou pomoc dluhově nemocné Evropě nepřipojily, naopak země BRICS přispějí, i když za to požadují výraznější vliv v MMF. V Číně byl zveřejněn index PMI v průmyslu dle HSBC, který sice zůstal pod 50-ti bodovou hranicí (49,1 b.), ale jedná se o nejpříznivější číslo v letošním roce, což by mohlo znamenat stabilizaci průmyslu po negativním období posledních měsíců. Evropské akcie nicméně otevírají poměrně velkým poklesem (DAX –1,4%).

Na dnes začínajícím pekingském autosalonu se již stihli k tamnímu tržnímu prostředí vyjádřit zástupci BMW či Daimler. BMW i přes zpomalení v nejbližších měsících nadále očekává, že se mu podaří dosáhnout  dvouciferných nárůstů prodejů na tomto největším automobilovém trhu. K tomu by mu mělo dopomoci i otevření zhruba 50 nových prodejen. Šéf Daimler Zetsche také očekává silné nárůsty prodejů prémiových značek v Číně a dle jeho slov bude Mercedes chtít svůj podíl na tomto růstu. Je obecně známo, že se prémiovým značkám daří v Číně mnohem lépe než standardním vozům. Problémem posledních měsíců ale je snižování cen vozů kvůli sílícímu konkurenčnímu boji a slábnoucí poptávce. (Jiří Šimara)

Americká farmaceutická firma Pfizer dokončila dlouho plánovaný prodej své divize, která vyrábí dětskou stravu. Očekávané tržby této divize pro tento rok jsou 2,4 mld USD. Kupcem se nakonec stala švýcarská firma Nestlé, která se v posledních dnech předháněla v nabídnuté ceně s francouzskou firmou Danone. Firma Danone minulý týden nabídla 11 mld USD, ale přes víkend již byla nabídla překonána na 11,9 mld USD právě firmou Nestlé, která původně nabízela 9 mld USD. Celou transakci bude muset následně schválit ještě regulátor. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme

Dnes nás v eurozóně čeká zveřejnění předběžných čísel dubnového PMI v průmyslu a ve službách (10:00), v USA nejsou na programu žádná makrodata.  Výsledky budou oznamovat například ConocoPhillips (14:00) nebo Texas Instruments (22:30).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).