Hlavní navigace

Německá nezaměstnanost je stále na historických minimech

Martin Lobotka

Německá nezaměstnanost sice mírně vzrostla (jako počet lidí bez práce), ale míra nezaměstnanosti stále zůstává poblíž rekordní minim (po sjednocení) – 6,9% v prosinci 2012.

Doba čtení: 2 minuty

Německá nezaměstnanost se tak moc nemění, zůstává relativně stabilní. To je částečně důsledek toho, že mnohé německé společnosti (zejména tzv. Mittelstand) nevyhazují mnohdy velice kvalifikované pracovníky při prvních náznacích potíží, udržují je (tak to bylo i v propadu v roce 2009) i za cenu Kurzarbeitu. Průmyslová produkce se sice ve 2H12 zhoršila, ke konci ale některé ukazatele (IFO, průmyslové objednávky) začaly naznačovat stabilizaci a (v případě IFO) mírný obrat trendu. Spotřeba domácností se však v Německu či EMU hned tak nezvedne – ačkoliv Němci jsou na tom lépe než Španělé, jejich historická opatrnost a spořivost (mají jednu z nejvyšších mír úspor v EU) Evropu nenastartují.

• Apropos, průmyslové objednávky v Německu budou zveřejněny dnes, tak uvidíme, jestli se stabilizace německého průmyslu potvrdí. IFO by to naznačovalo, PMI už méně (ale to pokrývá méně firem).

• Data za kreditní aktivitu v EMU ukázala, že pokračuje slabé úvěrován. To je dle nás hlavně důsledek slabého zájmu ze strany poptávky po úvěrech, nikoliv ze strany nabídky – např. Bank Lending Survey ECB ukazuje, že jde hlavně o malou poptávku firem kvůli investicím, nikoliv o výrazně přísnější podmínky ze strany bank. Na tom se ale ni nezmění ani v případě dalšího snížení sazeb ECB – zde hraje mnohem větší roli dopad nejistoty a nervozity (a fiskálních škrtů) a nedokonalá měnová transmise než samotná výše sazby ECB.

• Český průmysl v listopadu propadl o více než se čekalo, po očištění o rozdílný počet pracovních dní to bylo o 6,2% r/r. To je sice horší než jsme očekávali, i za celý poslední kvartál 2012 to bude zhruba o 1 p.b. v meziročním tempu růstu horší než co jsme na základě PMI koncem léta 2012 čekali. Z hlediska dalšího vývoje je extrémně důležité Německo – pokud potvrdí objednávky i další IFO stabilizaci, měli bychom v 1Q13 vidět něco podobného v ČR. Ve 2Q13 pak uvidíme stagnaci a mírný růst až ve 2H13.

dan_z_prijmu

Včerejší data nahrávají ČNB a jejím devizovým intervencím – kačka v reakci na to oslabila na nejslabší hodnotu od listopadu (25,57), Tyto hodnoty EURCZK v kombinaci se stávajícím výhledem HDP / inflačním výhledem však dle nás intervence nespustí. Plus – stále si stále myslím, že i kdyby ČNB s prodejem CZK začala, ekonomice to příliš nepomůže (několik desetin p.b.).

• Na druhé straně obchodní bilance včera skončila ve vysokém přebytku (35,5 mld. Kč), v nemalé míře díky poklesu dovozů (slabá poptávka). Čistý export tak zůstal jediným pozitivním přispěvatelem k růstu HDP ve 4Q12.

Našli jste v článku chybu?