Hlavní navigace

Německá ekonomika místo mírných poklesů naopak vzrostla

16. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejšek se nesl ve znamení předběžných dat za HDP. Největší překvapení bylo z Německa, kde místo námi očekávaného mírného poklesu či stagnace vzrostlo HDP o 0,5%.

Včerejšek se nesl ve znamení (předběžných, tj. bez struktury) dat za HDP v 1Q12. Největší překvapení bylo z Německa, kde místo námi očekávaného mírného q/q poklesu či stagnace vzrostlo HDP o 0,5% q/q. Francie zůstala q/q bez změny, periferie Evropy poklesla dokonce více než jsme očekávali (Itálie např. –0,8% q/q, Španělsko –0,3% q/q, Portugalsko ale překonalo pesimistická očekávání 1% poklesu a kleslo pouze o 0,1%. Řecko –6,2% y/y – deprese). EMU jako celek q/q i r/r stagnovala. I když jsou data mírně lepší než jsme očekávali, příběh velice pomalého a v rámci EMU hodně geograficky rozdílného růstu v letošním roce potvrzují. Odolnost Německa je dobrou zprávou pro fiskální restrikcí tíženou českou ekonomiku.

EUR to však příliš nepomohlo, naopak – oslabilo proti dolaru z 1,285 na 4-měsíční minimum 1,272. Důvodem bylo evidentně rozhodnutí Řecka uskutečnit nové volby, což vzhledem k tomu, že průzkumy naznačují lepší výsledek pro SYRIZU, trhy vylekalo. Potvrzuje se náš příběh, že EUR bylo vzhledem k situaci v EMU příliš silné – a ačkoliv si nemyslíme,že by mělo oslabit pod 1,25, ve stávající nervózní situaci to není zdaleka vyloučené. Jinak: SPA 10Y 6,37%, Německo 1,47%. Jo, a řecký nový bond, který začínal někde na 18% je teď 29%…

Česká ekonomika klesla v 1Q12 nečekaně silně – ačkoliv jsme očekávali q/q pokles (-0,5% vs. trh +0,1%), realita překonala i nás pesimistický odhad, když HDP kleslo o 1% q/q. Headline číslo ale dle nás vypadá hůř než je skutečnost – proti ekonomice totiž působilo v 1Q12 několik faktorů, které se opakovat nebudou. Zde máme na mysli zejména krutou zimu (ta se podepsala na stavebnictví), předzásobení kvůli DPH (cigarety-tento efekt byl poměrně velký,ve 4Q11 q/q růst HDP o zhruba 0,5 p.b. zvýšil; v menší míře potraviny kvůli růstu DPH). Dle ČSÚ pak nečekaně klesla přidaná hodnota ve fin. sektoru, což nevíme proč se stalo. Celkově ekonomika zůstává kvůli kombinaci relativně slabé EMU a domácí fiskální restrikce slabá (pro celý rok čekáme po těchto datech stagnaci nebo lehký pokles, nová prognóza bude v červnu), relativně dobrá data za HDP Německa a vypadnutí zmiňovaných jednorázových faktorů naznačují, že by se mohla vrátit ve 2Q12 k mírnému růstu (0,2%-0,3% q/q).

skoleni_8_6

Data za HDP samozřejmě dopadla na sazby – klesly FRAčka, 2Y swap je o 30 bodů níž než na začátku května, dle nás nad 50% vzrostla pravděpodobnost snížení sazeb v nejbližších 3 měsících (na tuto možnost jsme upozorňovali v prosincovém čtvrtletníku, kde to byl nás hlavní scénář). O tom včera mluvil i M.Hampl, který řekl, že tato data vylučují diskuzi o hiku a že je obtížné do budoucna uvažovat o čemkoliv jiném než o dalším uvolnění MP.

K HDP se přidalo Řecko a CZK tak vůči EUR oslabila o 30 haléřů skoro až ke 25,70. Ačkoliv jsme byli v březnu i dubnu na kačku negativní, tyto hodnoty se nám již zdají příliš slabé a doporučujeme zvážit zajištění/ částečný prodej EUR do korun. Připouštíme ale, že nevidíme ani globální ani lokální faktory, které v nejbližších dnech/týdnech můžou negativní trend na regio FX otočit. Jo – EURPLN 4,36.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).