Hlavní navigace

Německá a polská ekonomika si vedou dobře. O té české se to říci nedá

1. 6. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Německé maloobchodní tržby rostou, s daty si polepšila také polská ekonomika. Z té české dobré zprávy nemáme.

Zprávy a události

Čínský průmyslový PMI poklesl z 53,3 bodu na 50,4 bodu (trh očekával pokles pouze na 52,0 bodu). Za poklesem stál zejména propad subindexu objednávek.

Americký soukromý sektor dle ADP reportu vytvořil v květnu 133 tis. pracovních míst (trh očekával +150 tis.). HDP za Q1 12 po upřesnění a v souladu s očekáváním vzrostl o 1,9 % q/q anualizovaně (původně +2,2 %). Osobní spotřeba byla mírně revidována dolů z 2,9 % na 2,7 % q/q. Nové žádosti v nezaměstnanosti se zvýšily z 373 tis. na 383 tis. (trh očekával 370 tis.). Chicagský PMI se snížil v květnu z 56,2 bodu na 52,7 bodu (trh 56,8 bodu).

Německé maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,6 % m/m (trh +0,2 %), meziročně jsou však nižší o 3,8 %.  Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se v květnu snížila z 6,8 % na 6,7 % (trh očekával stagnaci). Inflace v EMU v květnu poklesla z 2,6 % y/y na 2,4 % (trh +2,5 % y/y).

Česká peněžní zásoba v dubnu vzrostla o 6,5 % y/y, což byla stejná dynamika jako v březnu. Polský HDP za první čtvrtletí letošního roku vzrostl o 0,8 % q/q, když trh očekával +0,5 %. Meziroční dynamika pak decelerovala z 4,3 % v Q4 11 na 3,5 %.

Euro se nachází poblíž úrovně 1,2340 USD/EUR

Včerejší dopolední obchodování na trhu eura s dolarem přineslo uklidnění situace. Euro tak zastavilo své ztráty z předchozích dnů a dokonce během ranních hodin mírně posilovalo (jednalo se ovšem o technické zavíraní krátkých eurových pozic).

V pozdějších hodinách se ovšem sentiment obrátil a euro začalo opět ztrácet k 1,2340 USD/EUR (naposledy bylo euro takto slabé v červnu 2010, kdy dosáhlo úrovně dokonce mírně pod 1,2000). Euru nepomáhají obavy ohledně Španělska, dnes trhy budou čekat i na výsledek irského hlasování ohledně rozpočtového paktu (průzkumy naznačovaly, že by referendum mělo dopadnout dobře). 

Včera byly zveřejněny německé maloobchodní tržby za duben, které vzrostly o 0,6 % m/m. Jednalo se o druhý růst v řadě, když v březnu se tržby zvýšily dokonce o 1,6 %. Odpoledne byla pak zveřejněna data z americké ekonomiky, která trhy zklamala. Nejednalo se ovšem o nijak tragická čísla. ADP report ukázal na 133 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru (čekalo se 150 tis.), nové žádosti v nezaměstnanosti se pak mírně zvýšily o 10 tis. na 383 tis. Stále se však žádosti drží pod úrovní 400 tis., což je hladina konsistentní se stagnací zaměstnanosti v USA. Nakonec průmyslový PMI index z okolí Chicaga spadl z 56,2 bodu na 52,7 bodu, i tak se ovšem drží nad 50 bodovou úrovní (tedy v pásmu expanze).

Dnes bude kalendář opět nabitý. V eurozóně se dočkáme upřesnění průmyslového indexu PMI za květen včetně údajů za jednotlivé země.  Zveřejněna bude i míra nezaměstnanosti za duben, která by se měla mírně zvýšit z 10,9 % na 11,0 %. Zajímavější data však přijdou odpoledne z USA, kde bude zveřejněn květnový report z trhu práce. Dle trhu by měla americká ekonomika vytvořit 150 tis. nových pracovních míst, kolegové z SG však očekávají pouze 100 tis., což je v dolní části rozmezí (tržní očekávání se pohybují od 75 tis. do 225 tis.). Nezaměstnanost by pak měla dle našich kolegů poklesnout z 8,1 % na 8,0 %. Dále se dočkáme osobních příjmů a výdajů za duben, které by se měly zvýšit dle trhu o 0,3 % m/m, a také ISM indexu z průmyslu za květen (kde se očekává mírné zhoršení z dubnových 54,8 bodu).

Regionální měny ve čtvrtek mírně ztrácely

Čtvrteční dopolední obchodování přineslo určité uklidnění situace po růstu rizikové averze v předchozím dnu. Například evropské akciové indexy byly dopoledne vyšší téměř o 1 %. Nicméně odpoledne se nálada investorů zhoršila a akcie se propadly do červených čísel. V podobném duchu probíhalo i obchodování na regionálních měnách. Česká koruna si ještě ráno připisovala zisky z úrovní nad 25,70 CZK/EUR na 25,625 (nejnižší obchod dle agentury Reuters), v pozdějším obchodování však oslabila do blízkosti hranice 25,80. Za zhoršeným sentimentem stála slabší data z USA. Maďarskému forintu nepomohly ani relativně dobré aukce státních dluhopisů, větším ztrátám na polském zlotém pak bránila státní banka BGK.

Ze zveřejněných dat v regionu byl nejzajímavější polský HDP za první čtvrtletí letošního roku. Polská ekonomika si polepšila o solidních 0,8 % q/q. Meziroční dynamika pak poklesla ze 4,3 % na 3,5 %. Tato čísla velmi kontrastují s vývojem české ekonomiky, která poklesla dle předběžného odhadu ČSÚ mezikvartálně i meziročně o 1,0 %. Zajímavé tak bude upřesnění čísel, kterého se dočkáme 8. června.

skoleni_8_6

Dnes se dočkáme zveřejnění českého a polského PMI za květen. Průmyslové průzkumy se v dubnu nacházely pod hraniční 50bodovou úrovní (v Polsku 49,2 a v Česku 49,7), v květnu se očekává jejich další zhoršení. Průmyslové aktivitě by se tak v nadcházejících měsících příliš dařit nemělo.

Česká swapová výnosová křivka ve čtvrtek výrazných změn nedoznala.


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).