Hlavní navigace

Německá a polská ekonomika si vedou dobře. O té české se to říci nedá

Jiří Škop

Německé maloobchodní tržby rostou, s daty si polepšila také polská ekonomika. Z té české dobré zprávy nemáme.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zprávy a události

Čínský průmyslový PMI poklesl z 53,3 bodu na 50,4 bodu (trh očekával pokles pouze na 52,0 bodu). Za poklesem stál zejména propad subindexu objednávek.

Americký soukromý sektor dle ADP reportu vytvořil v květnu 133 tis. pracovních míst (trh očekával +150 tis.). HDP za Q1 12 po upřesnění a v souladu s očekáváním vzrostl o 1,9 % q/q anualizovaně (původně +2,2 %). Osobní spotřeba byla mírně revidována dolů z 2,9 % na 2,7 % q/q. Nové žádosti v nezaměstnanosti se zvýšily z 373 tis. na 383 tis. (trh očekával 370 tis.). Chicagský PMI se snížil v květnu z 56,2 bodu na 52,7 bodu (trh 56,8 bodu).

Německé maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,6 % m/m (trh +0,2 %), meziročně jsou však nižší o 3,8 %.  Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se v květnu snížila z 6,8 % na 6,7 % (trh očekával stagnaci). Inflace v EMU v květnu poklesla z 2,6 % y/y na 2,4 % (trh +2,5 % y/y).

Česká peněžní zásoba v dubnu vzrostla o 6,5 % y/y, což byla stejná dynamika jako v březnu. Polský HDP za první čtvrtletí letošního roku vzrostl o 0,8 % q/q, když trh očekával +0,5 %. Meziroční dynamika pak decelerovala z 4,3 % v Q4 11 na 3,5 %.

Euro se nachází poblíž úrovně 1,2340 USD/EUR

Včerejší dopolední obchodování na trhu eura s dolarem přineslo uklidnění situace. Euro tak zastavilo své ztráty z předchozích dnů a dokonce během ranních hodin mírně posilovalo (jednalo se ovšem o technické zavíraní krátkých eurových pozic).

V pozdějších hodinách se ovšem sentiment obrátil a euro začalo opět ztrácet k 1,2340 USD/EUR (naposledy bylo euro takto slabé v červnu 2010, kdy dosáhlo úrovně dokonce mírně pod 1,2000). Euru nepomáhají obavy ohledně Španělska, dnes trhy budou čekat i na výsledek irského hlasování ohledně rozpočtového paktu (průzkumy naznačovaly, že by referendum mělo dopadnout dobře). 

Včera byly zveřejněny německé maloobchodní tržby za duben, které vzrostly o 0,6 % m/m. Jednalo se o druhý růst v řadě, když v březnu se tržby zvýšily dokonce o 1,6 %. Odpoledne byla pak zveřejněna data z americké ekonomiky, která trhy zklamala. Nejednalo se ovšem o nijak tragická čísla. ADP report ukázal na 133 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru (čekalo se 150 tis.), nové žádosti v nezaměstnanosti se pak mírně zvýšily o 10 tis. na 383 tis. Stále se však žádosti drží pod úrovní 400 tis., což je hladina konsistentní se stagnací zaměstnanosti v USA. Nakonec průmyslový PMI index z okolí Chicaga spadl z 56,2 bodu na 52,7 bodu, i tak se ovšem drží nad 50 bodovou úrovní (tedy v pásmu expanze).

Dnes bude kalendář opět nabitý. V eurozóně se dočkáme upřesnění průmyslového indexu PMI za květen včetně údajů za jednotlivé země.  Zveřejněna bude i míra nezaměstnanosti za duben, která by se měla mírně zvýšit z 10,9 % na 11,0 %. Zajímavější data však přijdou odpoledne z USA, kde bude zveřejněn květnový report z trhu práce. Dle trhu by měla americká ekonomika vytvořit 150 tis. nových pracovních míst, kolegové z SG však očekávají pouze 100 tis., což je v dolní části rozmezí (tržní očekávání se pohybují od 75 tis. do 225 tis.). Nezaměstnanost by pak měla dle našich kolegů poklesnout z 8,1 % na 8,0 %. Dále se dočkáme osobních příjmů a výdajů za duben, které by se měly zvýšit dle trhu o 0,3 % m/m, a také ISM indexu z průmyslu za květen (kde se očekává mírné zhoršení z dubnových 54,8 bodu).

Regionální měny ve čtvrtek mírně ztrácely

Čtvrteční dopolední obchodování přineslo určité uklidnění situace po růstu rizikové averze v předchozím dnu. Například evropské akciové indexy byly dopoledne vyšší téměř o 1 %. Nicméně odpoledne se nálada investorů zhoršila a akcie se propadly do červených čísel. V podobném duchu probíhalo i obchodování na regionálních měnách. Česká koruna si ještě ráno připisovala zisky z úrovní nad 25,70 CZK/EUR na 25,625 (nejnižší obchod dle agentury Reuters), v pozdějším obchodování však oslabila do blízkosti hranice 25,80. Za zhoršeným sentimentem stála slabší data z USA. Maďarskému forintu nepomohly ani relativně dobré aukce státních dluhopisů, větším ztrátám na polském zlotém pak bránila státní banka BGK.

Ze zveřejněných dat v regionu byl nejzajímavější polský HDP za první čtvrtletí letošního roku. Polská ekonomika si polepšila o solidních 0,8 % q/q. Meziroční dynamika pak poklesla ze 4,3 % na 3,5 %. Tato čísla velmi kontrastují s vývojem české ekonomiky, která poklesla dle předběžného odhadu ČSÚ mezikvartálně i meziročně o 1,0 %. Zajímavé tak bude upřesnění čísel, kterého se dočkáme 8. června.

Dnes se dočkáme zveřejnění českého a polského PMI za květen. Průmyslové průzkumy se v dubnu nacházely pod hraniční 50bodovou úrovní (v Polsku 49,2 a v Česku 49,7), v květnu se očekává jejich další zhoršení. Průmyslové aktivitě by se tak v nadcházejících měsících příliš dařit nemělo.

Česká swapová výnosová křivka ve čtvrtek výrazných změn nedoznala.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).