Hlavní navigace

Nemastný a neslaný výsledek americké statistiky z trhu práce

11. 5. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Minulý týden byl již čtvrtým v řadě, kdy si euro vůči dolaru připsalo zisky. Nutno však podotknout, že celotýdenní zisk již nedosáhl ani půl procenta, a to zejména díky posílení dolaru ve druhé polovině týdne.

Zprávy a události

Počet nových uchazečů žádajících o podporu v nezaměstnanosti stoupl za předminulý týden na 265 tisíc z 262 tisíc zaznamenaných o týden dříve. Trh přitom čekal vzestup na 278 tisíc. ● Počet nově vytvořených míst v americkém nezemědělském sektoru dosáhl 223 tisíc, což v podstatě odpovídalo očekávání trhu. Číslo za předchozí dva měsíce ale bylo revidováno o 39 tisíc níže. Míra nezaměstnanosti v souladu s tržními předpoklady klesla z březnových 5,5 % na dubnových 5,4 %. Průměrné hodinové výdělky mírně zaostaly za očekáváním, když si v dubnu přilepšily pouze o 0,1 % oproti předpokládaným +0,2 % m/m.

Německé podnikové objednávky v březnu vzrostly o 0,9 % m/m a zaostaly tak za tržním očekáváním ve výši 1,5 % m/m. ● Německá průmyslová výroba v březnu nečekaně o 0,5 % m/m klesla, když trh naopak čekal její zvýšení o 0,4 % m/m. Směrem k horšímu byl navíc revidován únorový výsledek (z původně udávaných +0,2 % m/m na 0,0 % m/m). ● Přebytek německého zahraničního obchodu se v březnu dále zvýšil na 23,0 mld. EUR z únorových vzestupně revidovaných 19,5 mld. EUR. Dynamika zahraničněobchodní výměny ovšem překonala veškerá očekávání – exporty si polepšily o 1,2 % m/m oproti očekávaným 0,4 % m/m, importy se zvedly dokonce o 2,4 % versus předpokládaných 0,1 % m/m.

Francouzská průmyslová výroba během března klesla o 0,3 %, když trh naopak počítal s mírným vzestupem o 0,1 %. Výrazně k lepšímu však bylo revidováno číslo za únor (z původně udávaných 0,0 % na +0,5 % m/m).

ČNB ponechala v souladu s očekáváním nastavění měnové politiky nezměněné. ● Česká průmyslová výroba zaznamenala v březnu meziroční zlepšení o 6,2 % y/y po únorových 4,5 % y/y. Výsledek tak v podstatě odpovídat tržnímu očekávání ve výši 6,3 % y/y. ● Stavební výroba v Česku zrychlila tempo meziročního růstu z únorových 6,0 % na březnových 8,4 % y/y. ● Přebytek českého zahraničního obchodu stoupl z únorových 18,1 mld. CZK na březnových 19,2 mld. CZK. Výsledek výrazně zaostal za očekáváním trhu ve výši 27,5 mld. CZK.

Maďarská průmyslová výroba zaznamenala výraznou akceleraci meziročního růstu z únorových 6,0 % na 9,0 % y/y za březen, když konsensus naopak ukazoval na mírné zpomalení k 5,2 % y/y. ● Maďarské spotřebitelské ceny se během dubna zvedly o 0,4 % m/m, když tržní konsensus předpokládal 0,3 % m/m. Meziroční deflace tak zmírnila z březnových  0,6 % y/y na dubnových –0,3 % y/y.

Nemastný a neslaný výsledek americké statistiky z trhu práce

Minulý týden byl již čtvrtým v řadě, kdy si euro vůči dolaru připsalo zisky. Nutno však podotknout, že celotýdenní zisk již nedosáhl ani půl procenta, a to zejména díky posílení dolaru ve druhé polovině týdne. V jeho první polovině euro ještě solidně posilovalo, když se kurz vyšplhal až téměř k úrovni 1,1400 USD/EUR, tedy na nejvyšší hodnotu od počátku března. Důvodem bylo zejména středeční zklamání ADP reportu, který přinesl nízký odhad počtu nově vytvořených pracovních míst v privátním sektoru během dubna ve výši pouhých 169 tisíc, tedy výrazně pod tržním konsensem ve výši 200 tisíc. K otočení trendu na trhu přispěla slabá čtvrteční a páteční čísla z Německa. První varovný prst přinesl slabý březnový růst průmyslových objednávek, jednoznačným zklamání pak byl březnový meziměsíční pokles průmyslové výroby. Jedinou náplastí byly silná březnová dynamika vývozu i dovozu a další zvýšení přebytku bilance zahraničního obchodu.

Netrpělivě očekávaný dubnový report z amerického trhu práce nakonec nic zásadního nepřinesl a jeho kurzový dopad tak byl minimální. Celkový počet nově vytvořených pracovních míst ve výši 223 tisíc byl v podstatě v souladu s očekáváním, mírně k horšímu (o 39 tisíc) byl revidován výsledek za předchozí dva měsíce. Míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na 5,4 %. Růst hodinových výdělků ve výši +0,1 % m/m lehce zaostal za očekáváním trhu ve výši +0,2 % m/m.

Ekonomický kalendář počátku týdne je chudý, pozornost bude směřovat k zasedání Euroskupiny. Ani na jejím dnešním jednání ale nelze očekávat, že by došlo k dohodě ohledně zabezpečení financování Řecka. Z fundamentálního pohledu bude zajímavý až závěr týdne, který přinese rychlý odhad HDP za Q1 15 eurozóny, kde očekáváme více než solidních 0,5 % q/q. Hlavními tahouny růstu bude zřejmě Španělsko (+0,9 % q/q) a Německo /+0,6 % q/q). Francie by měla zaznamenat +0,4 % q/q a Itálie +0,2 % q/q, což by znamenalo, že opustí recesi.

Nejdůležitějším americkým číslem tohoto týdne budou dubnové maloobchodní tržby, které budou publikovány ve středu. Číslo bude testem naší hypotézy, že slabá data prvního čtvrtletí byla důsledkem nepříznivého počasí. I když bude číslo ovlivněno slabými prodeji aut a nízkými cenami pohonných mot (americké maloobchodní tržby se totiž vykazují v nominálním vyjádření), ostatní složky by již měly zaznamenat solidní vzestup. U „kontrolní skupiny“, která koreluje se spotřebou domácností v rámci HDP, bychom měly zaznamenat vzestup o 0,6 % m/m po březnových +0,3 % m/m. To by znamenalo nejdynamičtější růst od loňského listopadu a mohlo by to podpořit spekulace na růst dolarových sazeb a tedy i samotný dolar.

Odhad HDP za Q1 15 by měl potvrdit silnou růstovou dynamiku

Kurzový vývoj české měny nebyl v minulém týdnu nijak zajímavý. Kurzová volatilita byla nízká, byla patrná tendence k mírnému oslabování české měny. Zatímco v první polovině týdne kurz atakoval hladinu 27,30 CZK/EUR, s blížícím se zasedáním ČNB se kurz posunoval směrem nad 27,40 CZK/EUR.

Čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice nijak zásadně nepřekvapilo. Bankovní rada zopakovala, že neukončí používání kurzu dříve než ve druhém pololetí roku 2016. Guvernér Singer opět uvedl, že v případě potřeby je banka připravena posunout hladinu kurzového závazku (rozumějme k slabším korunovým hodnotám). Prognóza celkové i měnověpolitické inflace ČNB je oproti předchozí prognóze mírně vyšší pro letošní rok a naopak lehce nižší pro rok 2016. Důvodem je zejména méně výrazný pokles regulovaných cen a cen pohonných hmot v letošním roce, zatímco v příštím roce porostou regulované ceny o něco pomalejším tempem.

Prognóza růstu HDP byla ze strany ČNB revidována výše, a to hlavně kvůli lehce vyššímu výhledu zahraniční poptávky. Centrální bankéři hodnotí rizika jako antiinflační, když byly zmíněny dva hlavní faktory: vývoj domácích mezd a vývoj kurzu eura vůči dolaru. To lze vnímat jako verbální intervenci proti české měně.

Měsíční ekonomické indikátory naznačují silné první čtvrtletí. Minulý týden přinesl březnová čísla z maloobchodu, průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Za samotný březen sice výsledek zaostal za naším očekáváním, nicméně silná lednová data znamenají, že mezičtvrtletně si maloobchod (bez prodejů automobilů) polepšil o silných 2,5 % q/q po vzestupu o 2,1 % zaznamenaných v Q4 14. Průmyslová produkce zaznamenala mezičtvrtletní zlepšení o 1,4 % q/q, meziroční dynamika dosáhla 4,6 %, když za samotný březen to bylo 6,2 % y/y. Meziroční růst nových zakázek přitom přesáhl 10 %. Excelentní výkonnost během Q1 15 zaznamenalo stavebnictví, které si polepšilo o 5,8 % q/q. A nakonec potěšila i březnová dynamika zahraničněobchodní výměny. Březnové exporty byly meziročně vyšší o 10,2 %, nicméně dovozy si připsaly ještě výraznějších 13,7 %. Sílící domácí poptávka se tak podepsala na březnovém snížení přebytku zahraničního obchodu (meziročně o 6 mld. CZK).

Měsíční údaje z reálné ekonomiky vykázaly během prvního čtvrtletí velmi dobré výsledky a naznačují tak vysoký růst HDP v Q1 15. Dle našich odhadů by hrubý domácí produkt měl vyskočit o 1,2 % mezikvartálně (+0,4 % v Q4 14). Hrubá přidaná hodnota už silně vzrostla na konci loňského roku a vývoj v prvním čtvrtletí by měl být obdobný (+1,2 % q/q). S prvním odhadem, který bude oznámen v pátek 15. května, ještě nebývá zveřejněna struktura HDP. Náš odhad ovšem počítá, že růst v Q1 byl tažen všemi klíčovými sektory – přidaná hodnota by se měla zvýšit v průmyslu, stavebnictví, zemědělství i v sektoru služeb. Z poptávkového pohledu by si spotřeba domácností měla polepšit o 0,8 % q/q a fixní investice dokonce o 2,0 %. Na druhou stranu čisté exporty by měly z mezikvartálního růstu ubrat 0,5 pb a určitou korekci předpokládáme i u vládní spotřeby.

Inflace se bude dále opatrně vzdalovat od deflačního pásma. Během prvních tří měsíců letošního roku meziroční inflace zůstala mírně kladná. Během dubna očekáváme mírnou akceleraci z 0,2 % v březnu na 0,4 %. Z meziměsíčního pohledu by se spotřebitelské ceny měly zvýšit o 0,3 % zejména kvůli růstu cen pohonných hmot o 1,5 % a zvýšení jádrových cen o 0,35 %. Ceny potravin by měly de facto stagnovat, nicméně po sezónním očištění by měly vzrůst o 1,0 %, na což ukazují šetření ČSÚ i údaje z Německa. Regulované ceny by se v dubnu příliš měnit neměly (+0,03 %). Jádrové ceny se od listopadu 2014 zvýšily kumulativně o 0,69 % (SA) a v dubnu očekáváme jejich další růst o 0,15 % (SA). Meziročně by se měly jádrové ceny v dubnu zvýšit o 1,22 %, což je dostatečně hluboko v pozitivním pásmu. Vývoj jádrových cen patří mezi faktory, který nenutí centrální banku k úpravě nastavení jejího intervenčního režimu (resp. k posunutí úrovně kurzového závazku nahoru).

Situace na trhu práce se zlepšuje, především pokud se jedná o míru nezaměstnanosti. Podle dat z úřadu práce se podíl nezaměstnaných snížil od února 2014 o 1,25 pb (SA), když nejvýraznější zlepšení bylo patrné v posledních několika měsících. Oživení domácí ekonomiky je natolik silné a rozloženo do více sektorů, aby tlačilo míru nezaměstnanosti na nižší úrovně i v dalších měsících. V samotném dubnu očekáváme, že míra nezaměstnanosti poklesne z 6,73 % na 6,63 % (SA). Výraznější zlepšení pak bude patrné na sezónně neočištěné míře (propad z březnových 7,20 % na 6,69 % v dubnu), jelikož sezónnost začíná od března působit příznivě.

Solidní makroekonomická data by tak měla potvrdit dynamiku současného oživení taženého domácí poptávkou. Z pohledu české měny by měly ekonomické indikátory zveřejněné v tomto týdnu vyznět v její prospěch. Protože ovšem ČNB vnímá rizika své prognózy i nadále jako protiinflační, nelze očekávat, že by se kurz snadno dostal z pásma posledních týdnů, tj. 27,30 až 27,50 CZK/EUR.

S pozdravem

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).