Hlavní navigace

Nelíbí se vám úroky na vkladech? Vydělejte na dividendových akciích

29. 4. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Šest akcií na pražské burze nabízí dividendový výnos přesahující pět procent, dvě jsou nad devíti procenty. Přesto nejsou pro každého.

Na spořicím účtu dostanete v lepším případě 2 %, na termínovaném vkladu (když se s penězi rozloučíte na pět let) 4 %, na stavebním spoření můžete zhodnotit své peníze podle momentálně platných podmínek (které to vlastně jsou?) zhruba o pět procent ročně. Konzervativní český člověk pak má k dispozici ještě penzijní připojištění, kde peníze zhodnocuje státní příspěvek a daňové zvýhodnění a tím pro něj alternativy zhodnocení peněz většinou končí.

Jen na pražské burze jsou přitom k dispozici akcie, jejichž dividendový výnos přesahuje 5 % a dvě se pohybují nad hranicí 9% výnosu. Co je to dividendová akcie, komu je určena, dá se na ní vydělat a jaká jsou její pravidla?

Jsou i v Praze?

Definovat dividendovou akcii není tak úplně jednoduché, jak by se mohlo zdát. Většina z vás možná do této škatulky zařadí veškeré akcie, které dividendu připisují. Momentálně to jsou ČEZ, Erste, Fortuna, KB, NWR (jediná pololetně), Pegas, Philip Morris ČR, Telefonica 02 a VIG; v době zisku – naposledy rok 2008 – dividendu připisovaly také akcie ORCO a Unipetrol.

Dividendovou akcií v širším slova smyslu jsou takové akcie, které za prvé splňují tu základní podmínku, že vyplácejí dividendu. Dále by se mělo jednat o akcie firem, které většinu svého zisku rozpouštějí právě do dividend (tedy již etablované a většinou veliké společnosti; nikoli začínající, tzv. růstové, které investují většinu zisku do dalšího růstu) a zároveň by tyto firmy měly působit v odvětví, která jsou odolná vůči ekonomickým cyklům (takovým odvětvím jsou klasicky např. tabákové výrobky nebo firmy poskytující veřejné služby – energetika či telekomunikace). Nesmíme totiž zapomínat na to, že veškerý dividendový výnos má smysl pouze tehdy, pokud vám ho neznehodnotí vývoj akciového kurzu. Z toho také vyplývá, že není moudré rozhodovat se o koupi akcie pouze na základě výše dividendy.

Určit, která akcie je dividendová v širším slova smyslu, není tedy jednoduché. Na tom zdali na pražské burze takové akcie jsou v dostatečném množství, se neshodnou ani analytici. Dividendovými akciemi pražská burza příliš neoplývá, a proto bych při rozhodování o budoucí investici doporučil se podívat také do zahraničí. Zajímavější jsou podle mého názoru spíše velké potravinářské a farmaceutické firmy než například telekomunikace, řekl nám analytik společnosti X-Trade Brokers Jiří Tyleček. Odlišně to vidí makléř Fio banky David Brzek: Pražská burza je „dividendovým rájem“. Index PX se může pochlubit aktuálně dividendovým výnosem lehce pod 5 % a pražská burza tak patří celosvětově k trhům s nejvyšším dividendovým výnosem.

Ten také rovnou nabízí typy na zajímavé dividendové tituly, se kterými se obchoduje na pražské burze. Dlouhodobě stabilní a vysokou dividendu vyplácejí Philip Morris a Telefónica O2. Dividendový výnos se u těchto společností pohybuje dlouhodobě kolem 10 %. Atraktivním titulem je ČEZ, který nabízí aktuálně dividendový výnos kolem 6 % a zároveň zajímavý střednědobý výhled z pohledu kapitálového výnosu.

Doplňme, že dividendovým výnosem je myšlen procentní poměr mezi hrubou výši dividendy a tržní cenou akcie. Kapitálovým výnosem je pak výnos z růstu akciového kurzu.

Nicméně podíváme-li se na doporučení Davida Brzka, zjistíme, že všechny tři zmíněné akcie přesně odpovídají výše nastíněnému popisu dividendové akcie. Analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský s těmito doporučeními souhlasí s jedním dodatkem: V úvahu také přichází Telefónica O2 ČR, tam je rozhodný den počátkem září a také zajímavý dividendový výnos, nicméně předpoklad růstu v dalších letech je myslím horší, než u prvních dvou jmenovaných titulů. K již jmenovaným typům přidává také nováčka pražské burzy – akcii společnosti Fortuna.

S tím souhlasí také Milan Vaníček ze společnosti Atlantik: Za zajímavé považujeme rovněž akcie Fortuna (hrubý dividendový výnos 6,5 %). Ten je na konkrétní tipy dále skoupější: Současně z obecného pohledu některé dividendové tituly považujeme za atraktivní i na naší burze. Například hovoříme-li o ČEZ (hrubý div. výnos 5,3 %), tak ten považujeme za zajímavou příležitost současně s fundamentem společnosti.

Pro investory s výdrží

Napadlo vás už, že si koupíte akcii těsně před tím, než se bude připisovat dividenda a následně ji prodáte? Určitě nejste sami. A stejně jako všichni před vámi se i vy rychle vrátíte na zem. Obecně platným zákonem akciových trhů je, že následující obchodní den po rozhodném dni reagují akcie zpravidla technickou korekcí právě o čistou výši dividendy (po zdanění). Budete-li chtít prodávat ihned po tom, co vám vznikne nárok na připsání dividendy, nevyděláte nic.

Těm, kteří nechtějí akcie využít jako nástroj pro dlouhodobé zhodnocení peněz a chtějí vydělat rychleji, nyní nenahrává ani momentální ekonomický vývoj. V krátkodobém horizontu několika měsíců mi díky stále akcelerující ekonomice nepřijdou dividendové tituly příliš zajímavé, říká Jiří Tyleček. Dividendové akcie ale rozhodně nezavrhuje: Jejich čas nicméně nastane při rostoucí nejistotě a rizikové averzi, která by mohla propuknout v souvislosti s rostoucími problémy zadlužené periferie eurozóny. Při dlouhodobém investičním horizontu není pravděpodobně pro konzervativního investora na akciovém trhu lepší volba než právě dividendové tituly.

S obecným závěrem, že dividendové akcie jsou vhodné pro konzervativní investory, kteří jsou svým penězům schopni dát na zhodnocení dostatek času, se analytici shodují. Ano, pro dlouhodobě orientované investory, kteří se spokojí s menším růstem akcie, vyváženým nižším rizikem a dlouhodobějším investičním horizontem, je investice do dividendových akcií vhodná. Kombinuje se tak dividendový výnos s výnosem z růstu akcie, souhlasí Ondřej Moravanský.¨

David Brzek doplňuje další obecnou zásadu: Společnosti se stabilní dividendovou politikou jsou ve většině případů méně rizikové, když se jedná o společnosti s kvalitní rozvahou a silným cash-flow.

Dividendový výnos se daní

Až budete v médiích nebo kdekoli jinde hledat dividendové výnosy akcií, nezapomínejte na to, že v drtivé většině případů narazíte na hrubý výnos. Čistý výnos zjistíte tak, že odečtete daň. Ta se u většiny akcií pohybuje ve výši 15 % (české společnosti a také ty se sídlem v Holandsku – NWR a Fortuna). U akcií rakouských společností Erste a VIG budete odečítat 25 %. Na všechny tyto dividendy bude přitom daň uplatněna srážkově, což znamená, že na účet u vašeho brokera vám bude připsána již dividenda čistá.

Speciální režim se týká dividendy z akcie společnosti Pegas. Ta sídlí v Lucembursku a dividendu vyplácí z účtu emisního ážia. Dle českého práva však tato výplata není považována za dividendový příjem. Z tohoto důvodu musíte připsanou dividendu od společnosti Pegas zahrnout do vašeho daňového základu.

Rozhodný den není jeden

Většina společností, jejichž akcie se obchodují na pražské burze, vyplácí dividendu jednou ročně (NWR pololetně). Jestliže dividendu chcete, musíte akcie držet v rozhodný den. Ten se většinou shoduje s dnem konání valné hromady (jednotlivé společnosti je mají pravidelně v určitou část roku; konkrétní termíny naleznete níže).

U rozhodného dne je přitom zrádná jedna věc. Jde o to, že rozhodným dnem v českém prostředí se rozumí den, ve kterém už je obchod vypořádán, je tam tedy rozdíl v tom, že BCPP má vypořádání T+3, a RM-Systém T+0, vysvětluje Ondřej Moravanský. Přeloženo do řeči laika to znamená zhruba následující. Chcete-li kupovat nebo prodávat dividendovou akcii s nárokem na dividendu, musíte rozlišovat, zdali obchod realizujete na Burze cenných papírů Praha (BCPP) nebo přes RM-Systém.

Na RM-Systému platí, že rozhodný den udávaný společnostmi je skutečný (vypořádání T+0). Když ale budete realizovat své obchody na BCPP (ať už SPAD nebo KOBOS), musíte pamatovat na třídenní vypořádání (T+3).

V praxi to znamená, že budete-li chtít koupit na poslední chvíli například akcie Telefónica O2, u kterých je rozhodný den letos stanoven na středu 7. září, budete je na BCPP muset nakoupit nejpozději v pátek 2. září. Do vypořádání se totiž započítávají jen pracovní dny. Na RM-Systému je přitom můžete koupit i právě 7. září.

Tip do článku - účto fakturace duben

Přehled dividendových akcií na pražské burze
Akcie Cena akcie na BCPP Navrhovaná, případně již schválená výše dividendy Aktuální hrubý dividendový výnos Rozhodný den
ČEZ 939 Kč 50 Kč 5,32 % 7. 6. 2011
Erste 827 Kč 0,7 EUR 2 % 17. 5. 2011
Fortuna 109,10 Kč 0,23 – 0,34 EUR zhruba 6,6 % zatím není znám
Komerční banka 4417 Kč 270 Kč 6,11 % 14. 4. 2011
NWR * 271,50 Kč 0,22 EUR 1,95 % 11. 3. 2011
Pegas 440 Kč 0,95 EUR 5,20 % 22. 10. 2010
Philip Morris 10 237 Kč 1260 Kč 12,30 % 22. 4. 2011
Telefónica O2 420,95 Kč 40 Kč 9,50 % 7. 9. 2011
VIG 966 Kč 1 EUR 2,50 % 16. 5. 2011

* dividenda vyplácena pololetně

Výpočty jsou orientační. Euro jsme přepočítávali kurzem 24,1 korun. Většina cen akcií vychází ze stavu k 28. dubnu 2011 (16. hodina). U akcií s již uplynulým rozhodným dnem je uvedena cena před tímto rozhodným dnem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).