Hlavní navigace

Názor k článku Největší problémy českých důchodů? Stárnutí, málo naspořených peněz i politici od Jarmila - Nebuďte naivní, oni si lidi zas tak moc...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 23. 12. 2017 23:51

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    Nebuďte naivní, oni si lidi zas tak moc nepomáhali. Mluvila jsem s pamětníky. Pokud přišlo dítě o rodiče a starali se příbuzní, muselo dítko od malička makat, aby si svou prací vydělalo na živobytí. V rodině bylo obvykle za otloukánka a slouhu, byla to hlavně další pracovní síla. Pokud lidi zestárli, makali až do smrti. Pokud se o ně staraly děti, bylo dobře, někdy by se i děti postaraly, ale životní partner jim mnohdy v péči bránil. Pamětníci se shodli v tom, že státní důchod, i když nezajišťuje nijak skvělý život, byl kolikrát lepší než nepéče rodiny, aspoň měli určitou jistotu a nebyli tolik závislí na rodině, zda se postará nebo ne.
    Ony by se rodiny kolikrát rozpadly i dříve. Jenže při neexistenci sociálního systému spolu často zůstali i lidé, kteří by se v dnešní době rozešlí. Kolikrát žena zůstala s alkoholikem, který výplatu prochlastal v hospodě, protože nebylo obvyklé, aby ženy pracovaly, ženy se měly věnovat domácnosti a péči o děti. Masivní nástup vdaných žen od rodin a dětí do námezdní práce nastal až v 50.letech 20.stol., ale napřed bylo nutno vyřešit stravování (vznikaly závodní jídelny) a hlídání dětí (vznikaly školky, školní družiny). Svůj podíl měla i dokončená elektrifikace, která znamenala úlevu v domácích pracech (elektrická pračka, elektrický sporák). Od pamětníků vím, že řada žen, hlavně z lépe situovaných rodin, si na poč.50.let nedovedla představit, že by taky šly od rodiny do práce.
    Že se dnešní rodiny rozpadají? No a? Uvědomte si, že kladem je, že pokud si chcete rodinu udržet, tak o ni musíte pečovat, Ženy se staly samostatnější, jsou schopny se v případě potřeby uživit samy a nejsou závislé na tom, že přijde muž jako živitel rodiny a milostivě usype manželce nějaký peníz na provoz domácnosti. A právní stát s tím bohužel dost souvisí, nejsme muslimská země, kdy žena je podřízena muži a musí ho poslouchat, děti už nejsou majetkem otce, ale považujeme je za rovnoprávné. Pokud teda jak muž, tak žena chodí do práce a vydělávají peníze, tak by se taky měli oba starat o provoz domácnosti. Pokud se budou starat oba, pak se přece rodina rozpadat nemusí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).