Hlavní navigace

Názor k článku Největší problémy českých důchodů? Stárnutí, málo naspořených peněz i politici od Petr Dufek - U toho předdůchodu je to ale trochu o...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 21. 12. 2017 16:37

  Petr Dufek

  U toho předdůchodu je to ale trochu o něčem jiném. Tam nemusí jít o malou investici do fondu, i když jde o konzervativní fond. Stále tam hrozí ztráta.
  Při tom převodu mezi starým a novým penzijkem jde o částku, která by měla např. pokrýt 3 roky, tj 360 000,- Kč. Jistě víte, že výnos let minulých není zárukou výnosů budoucích. Za této podmínky by bylo opravdu lepší, kdyby i v novém penzijním spoření ta garance nezáporného výnosu zůstala. Toto asi není jen práce pana Kalouska, ale politiků obecně.

  Ano ztráta tam hrozí, ale třeba u povinného konzervativního fondu se tyto případné ztráty budou pohybovat desetinách maximálně v jednotkách procent. Což při částce řekněme 500tis kč za dobu 5 let a při průměrné ztrátě 1% přijdete o cca 25.000Kč což je zase na druhou stranu vykoupeno tím, že po dobu 5 let, před důchodovým věkem již nemusíte chodit do práce. Stát za Vás platí zdravotní a sociální pojištění a Vám se nekrátí důchod jako tomu je u předčasného důchodu.

  Ikdyž osobně si nemyslím, že před důchod je ta nejlepší věc, kterou malá důchodová reforma přinesla. Osobně si myslím, že by se prostředky z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření měli spíše využívat k výplatě renty ke starobnímu důchodu, aby zajistili vyšší životní standard nových důchodců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).