Hlavní navigace

Nejlepší a nejhorší investice v roce 2012

18. 1. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Piják whisky a milovník kávy mohou mít více společného, než si myslíte. Podobně závislost na sociálních sítích nemusí být zdravá. I takto lze interpretovat špatné investování.

Pokud by se investiční příležitosti přeměnily na lidské osoby, šampionem za rok 2012 by se stal piják whisky z Venezuely, který prodává léky pro teenagery. Naopak největším smolařem by se stal člověk, který je závislý na používání sociálních médií, pije kávu a je ze Španělska. Toto je jedna z možných interpretací analýzy provedené agenturou Bloomberg, jejímž cílem bylo zhodnotit a porovnat nejlepší a nejhorší investiční příležitosti za uplynulý rok.

Údaje byly získány z tržních dat v období mezi 31. prosincem 2011 a 1. prosincem 2012, takže se pro úplnou korektnost nejedná o celý uplynulý rok, ale pouze o poměrnou (avšak většinovou) část v podobě jedenácti měsíců. Aktiva byla porovnána na základě celkového výnosu, který zahrnoval jednak změny cen v čase a také případné dividendové výnosy.

Akcie amerických společností s velkou tržní kapitalizací

Nejlepší: Regeneron Pharmaceuticals (+219 %) 

Mezi dobré zprávy pro akcionáře společnosti Regeneron můžeme zařadit silný prodej přípravků pro vyřešení očních problémů. Celkové příjmy společnosti poskočily čtyřnásobně v posledním čtvrtletí předchozího roku. Společnost také získala povolení pro použití léků při chemoterapii a vyvíjí léky pro léčbu revmatismu a vysokého cholesterolu.

Nejhorší: Hewlett-Packard (-49 %)

Hewlett-Packard (-49 %)

Pro společnost Hewlett-Packard to byl příšerný rok, který byl poznamenán odpisem 8,8 miliard amerických dolarů napojených na účetní problémy s výrobcem softwaru, kterého získali předchozí rok. Generální ředitelku Meg Whitman, která se dostala do čela společnosti v září 2011, obvinil Autonomy Corporation z finančních podvodů. Toto však není jediným problémem Whitmanové. V září navíc společnost HP oznámila plán na snížení počtu pracovních míst o poměrně významných 29 000.

Poznámka:

1) Pod pojmem tržní kapitalizace si představme tržní hodnotu společnosti, kterou dostaneme vynásobením počtu vydaných akcií s jejich aktuální tržní cenou; 

2) Velká tržní kapitalizace je v angličtině označována jako Large-cap a pro účely tohoto článku byly vybrány společnosti s tržní kapitalizací vyšší než 10 miliard amerických dolarů. Celkem jich bylo v nabídce 358.

Akcie mezinárodních (neamerických) společností

Nejlepší:United Spirits (+307 %)

United Spirits (+307 %)

Obyvatelé Indie spotřebují ročně whisky v přepočtené hodnotě za více než 20 miliard amerických dolarů, což je mnohem více, než u kterékoliv jiné země na světě. Společnost United Spirits je největší národní palírnou tohoto alkoholu v zemi. Během posledních čtyř let můžeme vysledovat zdvojnásobení tržeb a Euromonitor International odhaduje, že indický trh s whisky poskočí o dalších 48 % mezi lety 2011 a 2016. Britská společnost Diageo nakoupila v listopadu kontrolní podíl ve společnosti United Spirits.

Nejhorší: Bankia SA (-80 %)

Bankia SA (-80 %)

Záchranný fond Evropské unie v relaci ke španělským bankám prognózoval ztrátu ve výši 25 miliard amerických dolarů v roce 2012. Bankia SA, která byla vytvořena v loňském roce spojením sedmi regionálních bank poškozených krizí na realitním trhu ve Španělsku, je uprostřed snižování počtu pracovníků o více než čtvrtinu z celkového počtu.

Poznámka:

Společnosti v rámci této kategorie byly vybírány z MSCI AC World Indexu, který v sobě zahrnuje 2443 akcií z rozvinutých a rozvíjejících se trhů.

Akciové podílové fondy (Equity mutual funds)

Nejlepší: Fidelity Select Biotechnology Portfolio (+37,5 %)

Fidelity Select Biotechnology Portfolio (+37,5 %)

Fidelity Select Biotechnology Portfolio spravuje 2,7 miliardy amerických dolarů na aktivní straně bilance s více než 157 akciemi různých biotechnologických společností. Jedna z nejlepších investic je umístěna ve společnosti Gilead Sciences Inc., což je biofarmaceutická společnost se sídlem v Kalifornii, jejíž akcie vzrostly během prvních 11 měsíců roku 2012 o 83 %, a to především díky vládou schválené léčbě HIV.

Nejhorší: Federated Prudent Bear Fund (-15,6%)

Federated Prudent Bear Fund (-15,6%)

Společnosti těžící zlato byly jedinými akciovými investicemi Federated Prudent Bear Fund, protože jeho cílem je profitovat z klesajícího akciového trhu. Bohužel pro ně však tato strategie trpěla právě v roce 2012, kdy ceny akcií rostly.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 1200 otevřených amerických akciových podílových fondů s aktivy ve výši minimálně 500 milionů amerických dolarů.

Dluhopisové podílové fondy (Debt mutual funds)

Nejlepší: GMO Emerging Country Debt Fund (+23,3 %)

GMO Emerging Country Debt Fund (+23,3 %)

GMO Emerging Country Debt Fund investuje do dluhopisů vydaných rozvíjejícími se trhy, což je strategie, která funguje devět z posledních deseti let. Jedna z nejlepších investic patří dluhopisům Venezuely, které představují ochotu manažerů fondu riskovat ve zvláště nestabilních zemích. S vyšším rizikem by však měl také přicházet vyšší výnos.

Nejhorší: GMO U.S. Treasury Fund (+0,08 %)

GMO U.S. Treasury Fund (+0,08 %)

GMO U.S. Treasury Fund má mimořádně opatrnou strategii, která znamená, že výnosy jednak nedrží krok s inflací a zároveň nelze očekávat jejich vysoké zhodnocení. Fond investuje pouze do amerických pokladničních poukázek se splatností nižší než jeden rok. Tento fond pravděpodobně nelze rychle odsoudit a označit za úplně nejhorší, protože stále může plnit účel svého založení přes nastavenou opatrnou investiční strategii.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 725 otevřených amerických dluhopisových podílových fondů s aktivy ve výši minimálně 500 milionů amerických dolarů.

Komodity

Nejlepší: Pšenice (CBOT) (+33 %)

Pšenice (CBOT) (+33 %)

Ceny pšenice vzrostly v roce 2012 z důvodu sucha, které snížilo nabídku této komodity ze zemí jako Rusko, Austrálie nebo Spojené státy americké. Pšenice má hodnotu úrody 14,4 miliard amerických dolarů ve Spojených státech amerických a svým postavením se řadí na čtvrtou pozici za kukuřici, sójové boby a seno.

Nejhorší: Káva (-33 %)

Káva (-33 %)

Bohatá nabídka je hnací silou na trhu, řekl agentuře Bloomberg Claudio Oliveira, vedoucí tradingu ve společnosti Castlestone Management. Například Brazílie, která je největším pěstitelem kávy, téměř zdvojnásobila svůj výstup v posledním desetiletí a vyprodukovala další rekordní úrodu této komodity v uplynulém roce.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 18 globálních komodit sledovaných agenturou Bloomberg.

Burzovně obchodované fondy (ETF = Exchange-Traded Funds)

Nejlepší: iShares Dow Jones U.S. Home Construction Index Fund (+73,1 %)

iShares Dow Jones U.S. Home Construction Index Fund (+73,1 %)

Známky oživení v oblasti bydlení poslalo akcie stavitelů domů směrem nahoru. Z 27 stavitelů zahrnutých do tohoto indexu můžeme vidět jednu z nejlepších investic ve společnosti Lennar Corp., která přinesla 95% výnos během prvních jedenácti měsíců v předcházejícím roce.

Nejhorší: ProShares VIX Short-Term Futures ETF (-79,1 %)

ProShares VIX Short-Term Futures ETF (-79,1 %)

ProShares VIX Short-Term Futures ETF drží futures kontrakty, kterým se daří dobře, když index VIX, což je měřítko volatility amerického akciového trhu, stoupá. Sázka na tuto strategii byla však v roce 2012 špatná, protože tento rok byl mnohem klidnějším při porovnání s některým z předchozích let.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 1064 amerických burzovně obchodovaných fondů. Vyloučeny byly ty ETF, které používají pákový efekt.

První veřejná nabídka akcií (IPO = Initial Public Offering)

Nejlepší: Five Below (+119 %)

Five Below (+119 %)

Společnost Five Below prodává cukrovinky, kancelářské potřeby a kosmetické produkty se zaměřením na teenagery. Výrobky mají cenu 5 a méně dolarů, což dokládá i trefný a právě této skutečnosti odpovídající název. Této společnosti, jejíž první veřejná nabídka akcií proběhla v červenci minulého roku, se meziročně zvýšily tržby o 47 %.

Nejhorší: Facebook (-26,3 %)

Facebook (-26,3 %)

Ceny akcií společnosti Facebook spadly až o 53 % po květnovém debutu. Díky růstu tržeb za třetí čtvrtletí předchozího roku, které překonaly původní odhady analytiků, což je obecně vnímáno jako pozitivní jev, došlo zpětně ke zvýšení cen akcií o přibližně 32 %. Nicméně i přes tento fakt se aktuální čísla nacházejí pod úvodní s největší pravděpodobností nadhodnocenou upisovací cenou.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 101 amerických IPO v roce 2012 s nabídkou akcií v minimální výši 100 milionů amerických dolarů.

Závěr

Článek představil několik kategorií a v nich obsažené nejlepší a nejhorší investiční příležitosti v minulém roce. Pochlubte se, prosím, v komentářích ke článku, který konkrétní investiční instrument obsažený ve vašem portfoliu (bez ohledu na kategorii) právě vás potěšil svým vývojem v roce 2012 nejvíce. Pokud dokážete zatnout zuby a překonat trpký úsměv, napište i ten, s jehož výsledkem jste byli spokojeni nejméně. V obou případech můžete klidně doplnit, co stálo za vaším rozhodnutím do vybrané dlouhé nebo krátké pozice vstoupit.

Účto_tip_změny21

Zdrojem pro všechna grafická data byla aplikace Thomson Reuters Eikon

Inspirace pro volný překlad článku nalezena na internetové stránce Bloomberg.com

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).