Hlavní navigace

Nejlepší a nejhorší investice v roce 2012

Lukáš Kracík

Piják whisky a milovník kávy mohou mít více společného, než si myslíte. Podobně závislost na sociálních sítích nemusí být zdravá. I takto lze interpretovat špatné investování.

Pokud by se investiční příležitosti přeměnily na lidské osoby, šampionem za rok 2012 by se stal piják whisky z Venezuely, který prodává léky pro teenagery. Naopak největším smolařem by se stal člověk, který je závislý na používání sociálních médií, pije kávu a je ze Španělska. Toto je jedna z možných interpretací analýzy provedené agenturou Bloomberg, jejímž cílem bylo zhodnotit a porovnat nejlepší a nejhorší investiční příležitosti za uplynulý rok.

Údaje byly získány z tržních dat v období mezi 31. prosincem 2011 a 1. prosincem 2012, takže se pro úplnou korektnost nejedná o celý uplynulý rok, ale pouze o poměrnou (avšak většinovou) část v podobě jedenácti měsíců. Aktiva byla porovnána na základě celkového výnosu, který zahrnoval jednak změny cen v čase a také případné dividendové výnosy.

Akcie amerických společností s velkou tržní kapitalizací

Nejlepší: Regeneron Pharmaceuticals (+219 %) 

Mezi dobré zprávy pro akcionáře společnosti Regeneron můžeme zařadit silný prodej přípravků pro vyřešení očních problémů. Celkové příjmy společnosti poskočily čtyřnásobně v posledním čtvrtletí předchozího roku. Společnost také získala povolení pro použití léků při chemoterapii a vyvíjí léky pro léčbu revmatismu a vysokého cholesterolu.

Nejhorší: Hewlett-Packard (-49 %)

Hewlett-Packard (-49 %)

Pro společnost Hewlett-Packard to byl příšerný rok, který byl poznamenán odpisem 8,8 miliard amerických dolarů napojených na účetní problémy s výrobcem softwaru, kterého získali předchozí rok. Generální ředitelku Meg Whitman, která se dostala do čela společnosti v září 2011, obvinil Autonomy Corporation z finančních podvodů. Toto však není jediným problémem Whitmanové. V září navíc společnost HP oznámila plán na snížení počtu pracovních míst o poměrně významných 29 000.

Poznámka:

1) Pod pojmem tržní kapitalizace si představme tržní hodnotu společnosti, kterou dostaneme vynásobením počtu vydaných akcií s jejich aktuální tržní cenou; 

2) Velká tržní kapitalizace je v angličtině označována jako Large-cap a pro účely tohoto článku byly vybrány společnosti s tržní kapitalizací vyšší než 10 miliard amerických dolarů. Celkem jich bylo v nabídce 358.

Akcie mezinárodních (neamerických) společností

Nejlepší:United Spirits (+307 %)

United Spirits (+307 %)

Obyvatelé Indie spotřebují ročně whisky v přepočtené hodnotě za více než 20 miliard amerických dolarů, což je mnohem více, než u kterékoliv jiné země na světě. Společnost United Spirits je největší národní palírnou tohoto alkoholu v zemi. Během posledních čtyř let můžeme vysledovat zdvojnásobení tržeb a Euromonitor International odhaduje, že indický trh s whisky poskočí o dalších 48 % mezi lety 2011 a 2016. Britská společnost Diageo nakoupila v listopadu kontrolní podíl ve společnosti United Spirits.

Nejhorší: Bankia SA (-80 %)

Bankia SA (-80 %)

Záchranný fond Evropské unie v relaci ke španělským bankám prognózoval ztrátu ve výši 25 miliard amerických dolarů v roce 2012. Bankia SA, která byla vytvořena v loňském roce spojením sedmi regionálních bank poškozených krizí na realitním trhu ve Španělsku, je uprostřed snižování počtu pracovníků o více než čtvrtinu z celkového počtu.

Poznámka:

Společnosti v rámci této kategorie byly vybírány z MSCI AC World Indexu, který v sobě zahrnuje 2443 akcií z rozvinutých a rozvíjejících se trhů.

Akciové podílové fondy (Equity mutual funds)

Nejlepší: Fidelity Select Biotechnology Portfolio (+37,5 %)

Fidelity Select Biotechnology Portfolio (+37,5 %)

Fidelity Select Biotechnology Portfolio spravuje 2,7 miliardy amerických dolarů na aktivní straně bilance s více než 157 akciemi různých biotechnologických společností. Jedna z nejlepších investic je umístěna ve společnosti Gilead Sciences Inc., což je biofarmaceutická společnost se sídlem v Kalifornii, jejíž akcie vzrostly během prvních 11 měsíců roku 2012 o 83 %, a to především díky vládou schválené léčbě HIV.

Nejhorší: Federated Prudent Bear Fund (-15,6%)

Federated Prudent Bear Fund (-15,6%)

Společnosti těžící zlato byly jedinými akciovými investicemi Federated Prudent Bear Fund, protože jeho cílem je profitovat z klesajícího akciového trhu. Bohužel pro ně však tato strategie trpěla právě v roce 2012, kdy ceny akcií rostly.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 1200 otevřených amerických akciových podílových fondů s aktivy ve výši minimálně 500 milionů amerických dolarů.

Dluhopisové podílové fondy (Debt mutual funds)

Nejlepší: GMO Emerging Country Debt Fund (+23,3 %)

GMO Emerging Country Debt Fund (+23,3 %)

GMO Emerging Country Debt Fund investuje do dluhopisů vydaných rozvíjejícími se trhy, což je strategie, která funguje devět z posledních deseti let. Jedna z nejlepších investic patří dluhopisům Venezuely, které představují ochotu manažerů fondu riskovat ve zvláště nestabilních zemích. S vyšším rizikem by však měl také přicházet vyšší výnos.

Nejhorší: GMO U.S. Treasury Fund (+0,08 %)

GMO U.S. Treasury Fund (+0,08 %)

GMO U.S. Treasury Fund má mimořádně opatrnou strategii, která znamená, že výnosy jednak nedrží krok s inflací a zároveň nelze očekávat jejich vysoké zhodnocení. Fond investuje pouze do amerických pokladničních poukázek se splatností nižší než jeden rok. Tento fond pravděpodobně nelze rychle odsoudit a označit za úplně nejhorší, protože stále může plnit účel svého založení přes nastavenou opatrnou investiční strategii.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 725 otevřených amerických dluhopisových podílových fondů s aktivy ve výši minimálně 500 milionů amerických dolarů.

Komodity

Nejlepší: Pšenice (CBOT) (+33 %)

Pšenice (CBOT) (+33 %)

Ceny pšenice vzrostly v roce 2012 z důvodu sucha, které snížilo nabídku této komodity ze zemí jako Rusko, Austrálie nebo Spojené státy americké. Pšenice má hodnotu úrody 14,4 miliard amerických dolarů ve Spojených státech amerických a svým postavením se řadí na čtvrtou pozici za kukuřici, sójové boby a seno.

Nejhorší: Káva (-33 %)

Káva (-33 %)

Bohatá nabídka je hnací silou na trhu, řekl agentuře Bloomberg Claudio Oliveira, vedoucí tradingu ve společnosti Castlestone Management. Například Brazílie, která je největším pěstitelem kávy, téměř zdvojnásobila svůj výstup v posledním desetiletí a vyprodukovala další rekordní úrodu této komodity v uplynulém roce.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 18 globálních komodit sledovaných agenturou Bloomberg.

Burzovně obchodované fondy (ETF = Exchange-Traded Funds)

Nejlepší: iShares Dow Jones U.S. Home Construction Index Fund (+73,1 %)

iShares Dow Jones U.S. Home Construction Index Fund (+73,1 %)

Známky oživení v oblasti bydlení poslalo akcie stavitelů domů směrem nahoru. Z 27 stavitelů zahrnutých do tohoto indexu můžeme vidět jednu z nejlepších investic ve společnosti Lennar Corp., která přinesla 95% výnos během prvních jedenácti měsíců v předcházejícím roce.

Nejhorší: ProShares VIX Short-Term Futures ETF (-79,1 %)

ProShares VIX Short-Term Futures ETF (-79,1 %)

ProShares VIX Short-Term Futures ETF drží futures kontrakty, kterým se daří dobře, když index VIX, což je měřítko volatility amerického akciového trhu, stoupá. Sázka na tuto strategii byla však v roce 2012 špatná, protože tento rok byl mnohem klidnějším při porovnání s některým z předchozích let.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 1064 amerických burzovně obchodovaných fondů. Vyloučeny byly ty ETF, které používají pákový efekt.

První veřejná nabídka akcií (IPO = Initial Public Offering)

Nejlepší: Five Below (+119 %)

Five Below (+119 %)

Společnost Five Below prodává cukrovinky, kancelářské potřeby a kosmetické produkty se zaměřením na teenagery. Výrobky mají cenu 5 a méně dolarů, což dokládá i trefný a právě této skutečnosti odpovídající název. Této společnosti, jejíž první veřejná nabídka akcií proběhla v červenci minulého roku, se meziročně zvýšily tržby o 47 %.

Nejhorší: Facebook (-26,3 %)

Facebook (-26,3 %)

Ceny akcií společnosti Facebook spadly až o 53 % po květnovém debutu. Díky růstu tržeb za třetí čtvrtletí předchozího roku, které překonaly původní odhady analytiků, což je obecně vnímáno jako pozitivní jev, došlo zpětně ke zvýšení cen akcií o přibližně 32 %. Nicméně i přes tento fakt se aktuální čísla nacházejí pod úvodní s největší pravděpodobností nadhodnocenou upisovací cenou.

Poznámka:

Do této kategorie spadá 101 amerických IPO v roce 2012 s nabídkou akcií v minimální výši 100 milionů amerických dolarů.

Závěr

Článek představil několik kategorií a v nich obsažené nejlepší a nejhorší investiční příležitosti v minulém roce. Pochlubte se, prosím, v komentářích ke článku, který konkrétní investiční instrument obsažený ve vašem portfoliu (bez ohledu na kategorii) právě vás potěšil svým vývojem v roce 2012 nejvíce. Pokud dokážete zatnout zuby a překonat trpký úsměv, napište i ten, s jehož výsledkem jste byli spokojeni nejméně. V obou případech můžete klidně doplnit, co stálo za vaším rozhodnutím do vybrané dlouhé nebo krátké pozice vstoupit.

Zdrojem pro všechna grafická data byla aplikace Thomson Reuters Eikon

Inspirace pro volný překlad článku nalezena na internetové stránce Bloomberg.com

Našli jste v článku chybu?