Hlavní navigace

Nejistota ohledně Řecka dále sráží euro na kolena

2. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Spojené státy včera zasáhla vlna optimistických makroekonomických dat. Spotřebitelská důvěra vzrostla na 4leté maximum, což stále ukazuje na solidní vývoj spotřeby domácností.

I údaje z trhu práce byly příznivější či předstihový index výrobní aktivity ukázal na rostoucí aktivitu. Reakce kurzu USD/EUR však byla na data poměrně vlažná. Investoři si všímali dalšího vývoje v Řecku, kde soud rozhodl, že chystaná penzijní reforma jako jeden z kroků v konsolidaci veřejných financí je protiústavní. Euro tak během čtvrtka mělo tendenci spíše oslabovat a v průběhu dnešního asijského obchodování se pohybovalo poblíž hranice 1,29 USD/EUR.

Přes včerejší dobrá data z amerického trhu práce bude ten klíčový report zveřejněn až dnes odpoledne. Dle SG by měla tvorba pracovních míst činit za říjen 90 tis., což je ale ve srovnání s konsensem pesimističtější odhad (125 tis.). Naopak nezaměstnanost by měla dle odhadů kolegů z SG klesnout na 7,7 %, zatímco konsensus ukazuje na vzestup na 7,9 %. Je však nutné říci, že tento očekávaný pokles je ovlivněný především poklesem míry participace, neboli podílem ekonomicky aktivních osob na celkové populaci. Jakékoliv zklamání z dnešního ukazatele by mělo oslabit americký dolar kvůli rostoucím očekáváním na další podporu americké ekonomiky ze strany Fedu.

Na evropském kontinentu se dočkáme finálních předstihových indexů PMI, které by měly být víceméně potvrzeny na předběžných číslech, které celkově indikují další útlum aktivity v eurozóně, a to i včetně evropské jedničky Německa.

Koruna reaguje na tiskovou konferenci ČNB posílením

Koruna během včerejška postupně ztrácela s tím, jak se trh připravoval na odpolední zasedání centrální banky. Ta nakonec své rozhodnutí o sazbách a následnou konferenci ještě o jednu hodinu odložila.

ČNB poměrem hlasů 5:2 snížila hlavní 2T repo sazbu o 20 bb na 0,05 %. O dalších 5 bb zároveň zredukovala diskontní sazbu a lombardní sazba klesla o 50 bb na 0,25 %. Na samotné rozhodnutí koruna již příliš nereagovala, když tento krok se postupně do cen na trhu zakalkulovával v průběhu celého týdne. Koruna se tak na krátkou dobu stabilizovala poblíž hranice 25,20 CZK/EUR. Tisková konference nakonec výraznější reakci koruny vyvolala, když domácí měna vůči euru skokově zpevnila o téměř 10 haléřů. To s největší pravděpodobností souviselo s komentářem, že guvernér M. Singer nechtěl komentovat diskusi o devizových intervencích. To by mohlo značit, že bankovní rada prozatím nenašla shodu na tom, jak v takovém případě postupovat. Zároveň to může svědčit i o tom, že zřejmě ten správný okamžik k intervenci ještě nenastal či jsou centrální bankéři se stávající úrovní víceméně spokojení. Přesto ale na tiskové konferenci zaznělo, že centrální banka rozhodla o přerušení programu prodeje části výnosů z investování devizových rezerv. Tím chce omezit veškeré tlaky na posilování koruny a je jasné, že kurzový kanál bude dalším nástrojem pro řízení měnové politiky ČNB.

Nová makroekonomická prognóza doznala největších změn u předpovědi HDP na příští dva roky. V roce 2013 by měla ekonomika vzrůst pouze o 0,2 % (v předchozí predikci +0,8 %), v dalším roce by si pak měla Česká republika polepšit o 1,9 % (+2,5 %). To je prakticky v souladu i s naší aktualizovanou prognózou. Dle ČNB je s očekávaným makroekonomickým vývojem konzistentní další pokles tržních úrokových sazeb a jejich růst v roce 2014. Zároveň M. Singer uvedl, že centrální banka bude držet sazby na takto nízkých úrovních v delším horizontu, dokud výrazně nestoupnou inflační tlaky. Rizika prognózy jsou celkově vyrovnaná, vysokou nejistotu vidí především kolem vládních konsolidačních opatření.

Celkově nás včerejší zasedání do větší míry nepřekvapilo. Čekali jsme však více komentářů ohledně možných devizových intervencí a dle reakce trhu lze číst, že i trh spíše kalkuloval se silnější rétorikou proti domácí měně. My počítáme v naší prognóze s nezměněnými sazbami minimálně do konce roku 2014, což je v souladu i s pohledem ČNB. Dalším nástrojem měnové politiky by měly být devizové intervence, ke kterým by se centrální banka mohla dle nás odhodlat v případě, že koruna rychle zpevní pod své letošní maximum na 24,40 CZK/EUR. V samotném závěru dne se pak kurz nakonec vrátil těsně nad hranici 25,20.

Sazby na peněžním trhu již reagovaly na samotné rozhodnutí o změně sazeb. Výnosová křivka klesla po celé své délce, výraznější pokles jsme zaznamenali na jejím kratším konci.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).