Hlavní navigace

Nejistota na trzích zvyšuje cenu zlata. Jak do něj investovat?

13. 2. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Centrální banky snižují úrokové sazby, vlády připravují fiskální balíčky, aby podpořily hospodářský růst. Investoři se obávají, že současná opatření povedou k růstu inflace v budoucnosti, ukládají proto své prostředky do zlata. Zlato se tak v celé své kráse vyšplhalo opět nad 900 USD za unci.

Cena zlata je nejvíce ovlivněna situací ve světě, a to jak politickou, tak ekonomickou. V dobách nejistých se investoři uchylují do bezpečných investic, za jakou je odedávna považováno zlato. Zlato představuje nejlepší způsob uchování hodnoty a zajištění proti inflaci. V posledních několika týdnech obavy investorů o vývoj ve světové ekonomice narůstají s tím, jak vlády zemí zavádějí podpory pro různá odvětví, schvalují pomocné fiskální balíčky, a situaci neprospívají ani diskuze ohledně protekcionismu, který by krizi dále prohloubil. Jen vláda Spojených států již vyčlenila 800 mld. USD na záchranu bank a v současnosti čeká na schválení fiskální balíček ve výši 789 mld. USD zahrnující především daňové úlevy zaměstnancům i firmám, vyčleněné prostředky na investice a pomoc vlastníkům domů. V Evropě zatím nejvíce vyčlenilo Německo a Itálie, každá země zhruba 100 mld. USD, celkem pak v Evropě jsou prozatím známy balíčky v hodnotě zhruba někde mezi 300–400 mld. USD (při kurzu EUR/USD 1,29). Investoři se obávají inflačních tlaků z dlouhodobějšího hlediska, uchylují se proto ke zlatu. Mincovny vykazují nebývalý zájem o zlaté mince či cihličky. Mezi nejpopulárnější na světě patří mince Gold Eagle, která je vydávaná vládou Spojených států. Právě této mince se v lednu prodalo čtyřikrát více než v lednu předchozího roku. Vysoký zájem o zlato hlásí ale i jiné země. Rekordní přílivy investic zaznamenávají také fondy ETF (Exchange Traded Fund), které jsou významnými hráči na trhu se zlatem.

V současnosti stojí za růstem ceny zlata obavy o světovou ekonomiku, strach z vysoké inflace v konečném důsledku, a to zejména v USA. Přitom ještě před pár měsíci zde byly vážné obavy z deflace kvůli prudkému poklesu cen komodit na světových trzích, zejména pak energetických surovin – např. ropy ze 150 USD na cenu okolo 45 USD za barel. Deflace ceně zlata nepřeje, zlato tak sestoupilo ze svého vrcholu těsně nad 1000 USD za unci, kterého dosáhlo v polovině března 2008. V listopadu se již obchodovalo o 29% levněji za 712 USD za unci, od té doby ale cena opět s mírnými korekcemi roste. V uplynulých dnech se opět nachází zpět nad 900 USD za unci. Analytici UBS a Goldman Sachs očekávají, že současná silná poptávka investorů může vyhnat cenu v krátkodobém horizontu opět nad 1000 USD za unci, a to i přesto, že poptávka šperkařského sektoru z Číny, Indie a Blízkého východu v podstatě zkolabovala.

Navštivte mesec.cz/kurzy

Zlato a americký dolar

Tradičně na cenu zlata mívá také vliv kurz amerického dolaru, ve kterém je zlato kótováno na burzách. S posílením dolaru cena zlata měla tendenci klesat. Tento link mezi zlatem a dolarem byl ale částečně prolomen v druhé polovině loňského roku. Dolar posílil, cena zlata ale výrazněji neklesla. Od července loňského roku si dolar připsal k euru přibližně 25 % na EUR/USD 1,28, i když v prosinci zkorigoval až k EUR/USD 1,45, od počátku roku se průměrná hodnota kurzu nachází na EUR/USD 1,32. Zlato od listopadu, kdy od svého březnového maxima ztrácelo zhruba 29 %, šplhá opět výše a nemá v současnosti (12. února) na ceně 941,50 USD za unci daleko do svého maxima (asi 6 %). V posledních týdnech má totiž na cenu zlata významnější vliv chování investorů na trhu, když stahují své investice do bezpečných přístavů, kterými jsou tradičně dolar a dolarová aktiva, jako například americké státní dluhopisy, a především pak zlato, což má za následek posílení dolaru a růst ceny zlata. Čtěte více: Kurz koruny spadl střemhlav dolů, kudy povede její cesta?

Očekávání trhu

Aktuální očekávání investorů odráží také například ceny opcí na nákup zlata. Agentura Bloomberg v posledních dnech informovala, že cena opce na nákup zlata v dubnu za 1000 USD se za poslední měsíc zdvojnásobila, zatímco cena opce na prodej zlata v dubnu za 800 USD klesla o více než 70 %. Zpráva zveřejněná Americkou komisí pro obchodování s futures na komodity ukázala v podstatě podobně, že investoři sledují růst ceny zlata, když zaujímají především dlouhé pozice na divizi newyorské burzy Comex. Hodnota dlouhých pozic na trhu dosáhla v prvním týdnu v únoru nejvyšší úrovně od srpna 2008. Budoucí cenu zlata odráží na trhu také ceny jednotlivých futures kontraktů s dodáním v budoucnosti. Kontrakty až do roku 2012 započítávají rostoucí cenu zlata.

V současnosti tedy trh se zlatem odráží obrovskou nejistotu, ve které se světová ekonomika nachází. Pokud by se ale situace ve světové ekonomice začala v druhé polovině roku zlepšovat, jak se v současnosti očekává, nejistota by částečně pominula a pravděpodobně by došlo i ke zklidnění na ceně zlata. Střednědobá očekávání analytiků, což je zhruba do pěti let, se také podstatně liší od těch aktuálních, které odráží trh. Pro další léta převládá spíše přesvědčení o poklesu ceny zlata směrem k 700–800 USD za unci. Čtěte více: Peněz je dostatek, ale jejich cena stoupá

Jak vlastně lze investovat do zlata

Zlato není jako každá jiná komodita, protože je to jedna z mála komodit, kterou je možno fyzicky vlastnit. To je možné v podobě zlatých cihliček, slitků nebo mincí.

Nakoupit zlato je také možné přes již zmíněné ETF fondy. Gold ETF byl jedním z prvních ETF na komodity. ETF je investičním nástrojem obchodovaným na burzách tak jako například akcie. Jeden podíl v ETF představuje asi desetinu unce. Nákupem podílu v tomto fondu vlastní investor určité množství zlata, ovšem také bez toho, aniž by ho fyzicky držel, dané množství zlata je drženo a uchováváno fondem. První gold ETF byl uveden na burzu v Austrálii v roce 2003 jako Gold Bullion Securities (GBS). Postupně byly další gold ETFs uvedeny na burzy v Londýně, New Yorku a Johannesburgu a řadí se tak do skupinky, která se nazývá Exchange Traded Gold.

Dalším nástrojem, který umožňuje investovat do zlata, jsou samozřejmě futures kontrakty. Nejznámějším futures kontraktem je Comex Gold obchodovaný na burze Nymex (New York Mercantile Exchange) a CBOT Mini-Gold obchodovaný na komoditní burze v Chicagu. Comex Gold je nejlikvidnějším kontraktem na zlato na světě, co do objemu představuje 100 trojských uncí. CBOT Mini-Gold kontrakt představuje pouze 33,2 trojských uncí. Na trhu s futures kontrakty se nepohybují jen spekulující investoři na cenu zlata, ale i těžařské společnosti a výrobci šperků, kteří mají zájem o skutečnou dodávku zlata.

V neposlední řadě je možno investovat do akcií společností, které se zabývají těžbou zlata. Mezi největší společnosti na světě patří Newmont Mining Corporation či kanadská Barrick Gold Corporation, celosvětově působí společnost AngloGold Ashanti Ltd. Vývoj cen akcií těchto společností není ale plně v souladu s vývojem ceny zlata na trhu.

Zlato – vzácné a nenahraditelné

Šperkařství je nejvýznamnějším spotřebitelem s asi 70% podílem na celkové spotřebě. Zlato se používá také v elektronice a má využití i ve stomatologii. Zlato, a mince z něj ražené, byly po tisíciletí platidlem, momentálně jsou ale zlaté cihličky či mince využívány spíše pro investiční účely. Dalším důležitou oblastí, kde je zlato také využíváno, je tvorba rezerv centrálními bankami. Mezi země a instituce s největšími rezervami zlata na světě patří Spojené státy americké, Německo, Mezinárodní měnový fond, Francie, Itálie, Švýcarsko, Japonsko, Evropská centrální banka, Nizozemí a Čína.

Tip do článku - účto fakturace duben

Proč je ale zlato takto důležitým kovem? Jde především o jeho vlastnosti. Zlato je velmi fyzicky i chemicky odolné, dobře tepelně i elektricky vodivé, a vysoce odolné proti korozi. A hlavně, zlato je jedním z nejvzácnějších přírodních zdrojů na světě. Za posledních 6000 let bylo vytěženo pouhých 150 000 tun zlata. Ročně se asi 15 % zlata recykluje. Nejbohatší naleziště zlata na světě jsou v Jižní Africe, Austrálii, Kanadě a na Sibiři. V Česku jsou zlatonosné žíly mj. ve středních Čechách, v Jeseníkách a v okolí Kašperských hor, na Slovensku u Kremnice. Čtěte více: Spoření v zemi české

Zlato je váženo na trojské unce, kdy jedna trojská unce představuje 28,35 gramů. Název unce „trojská“ nepochází z Řecka, jak by se mnozí domnívali, ale je odvozeno od francouzského městečka Troyes, které bylo ve středověku významným centrem obchodu se vzácnými kovy. Pokud se mluví o zlatě v souvislosti s tím, kolik jej bylo vytěženo, popřípadě kolik zlata drží ve svých rezervách centrální banky, jedná se o metrické tuny. Jedna metrická tuna se rovná 32 150 trojských uncí. Při koupi šperků se setkáváme s měřítkem karát. Karáty měří ryzost zlata, nejryzejší je 24karátové zlato, které má vždy žlutou barvu. Zlato s nižším počtem karátů znamená, že jsou do něj přimíchány jiné kovy jako nikl či palladium pro dosažení bílé barvy nebo měď pro dosažení červené barvy.

Anketa

Máte cennosti v podobě zlata?

Autor článku

Specializuje se převážně na měnový a dluhopisový trh a vývoj světové ekonomik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).