Hlavní navigace

Nejistota kolem situace na Kypru euru nepomáhá

21. 3. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro během včerejšího obchodování vymazalo část svých předešlých ztrát a vrátilo se k hranici 1,295 USD/EUR. Nicméně prostor pro další zpevňování společné evropské měny je kvůli nejistotě plynoucí z řešení kyperské situace značně limitovaný.

Ministr financí ostrovního státu prodloužil svůj pobyt v Rusku, kde se snaží vyjednat pomoc pro svoji zemi. Dnešního jednání by se měli účastnit i představitelé Evropské komise. Trhy tak budou čekat na další návrhy podmínek pro získání pomoci. Nicméně je jasné, že jednání nebudou jednoduchá. Kyperské banky by se měly podle posledních zpráv otevřít až příští úterý.

Pozornost investorů se během včerejška obrátila i na druhý břeh Atlantického oceánu, kde zasedala americká centrální banka. Ben Bernanke však nic nového a zásadního neřekl. Fed bude nadále pokračovat v agresivním uvolňování měnové politiky skrz nákupy cenných papírů v objemu 85 mld. USD měsíčně. Přes postupné známky zlepšování situace centrální banka považuje míru nezaměstnanosti za stále velmi vysokou, rizika dle ní hrozí z restriktivnější fiskální politiky vlády a z vývoje na zahraničních trzích.

Přesto očekáváme, že od druhé poloviny letošního roku by Fed mohl přistoupit k postupnému snižování objemu nakoupených aktiv s tím, jak by se měly makroekonomické indikátory nadále zlepšovat, a k úplnému ukončení tohoto programu by mělo dojít na konci letošního roku. Zvyšování úrokových sazeb však není pro letošní ani příští rok na pořadu dne. To by mělo přijít až v okamžiku, kdy nezaměstnanost klesne pod 6,5 % a inflační očekávání na dva roky dopředu se vyšplhají nad 2,5 %. Zejména poklesu míry nezaměstnanosti pod cílovanou hodnotu se dočkáme nejdříve v roce 2015.

Nicméně během dneška by měly být zveřejněny údaje potvrzující zlepšování na trhu práce. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti by měly sice oproti minulému týdnu nepatrně vzrůst, nacházejí se však poměrně s velkou rezervou pod úrovní 400 tis. Dočkáme se i údajů z trhu nemovitostí, které v posledních měsících překvapují lepšími čísly a ukazují na to, že tento sektor ekonomiky má již to nejhorší za sebou.

Z Evropy se dočkáme indexů nákupních manažerů (PMI). Jak je již zvykem v posledních měsících, předstihové indikátory ukazují na postupné zlepšování situace v horizontu 3 až 6 měsíců, bohužel v „tvrdých“ datech prozatím žádné známky lepšího vývoje patrné nejsou. Trhy v minulosti reagovaly pozitivně na lepší data těchto předstihových indikátorů, ale na trzích se začínají tvořit obavy, zda opravdu k oživení dojde a zda náhodou tyto údaje nebyly příliš optimistické. I dnes se čeká další nepatrné zlepšení, nicméně reakce trhů by měla být spíše minimální.

Česko i Polsko úspěšně prodaly svoje dluhopisy

Česká koruna končila první jarní seanci s největšími ztrátami v regionu, když oproti úternímu závěru oslabila vůči euru o téměř čtyři desetiny procenta. V závěru dne se pohybovala okolo hranice 25,70 CZK/EUR. Maďarský forintpolský zlotý na počátku dne zpevnily, nicméně forint nakonec většinu svých zisků odevzdal a zlotý končil středeční obchodování dokonce se ztrátami okolo 0,1 %.

legislativni_zmeny_21

Zajímavější dění však včera panovalo na středoevropských dluhopisových trzích. V České republice proběhla aukce dvou státních dluhopisů se splatnostmi v letech 2016 a 2022. V obou případech se prodalo za nepatrně více než 3 mld. CZK. Zároveň poptávka byla velmi slušná, když poptávané množství bylo více jak dvakrát vyšší. Průměrný výnos u obou papírů klesl na 0,725 % (CZGB 0,50%/2016), respektive 1,798 % (CZGB 4,70%/2022). Zdá se tak, že české dluhopisy představují v současné nejisté době určité bezpečí pro investory.

Aukce proběhly i v Polsku, kde ministerstvo prodávalo 2letý a 5letý papír. I zde výnosy klesly na 3,17 %, respektive 3,43 %, což jsou nejnižší úrovně v aukcích těchto dluhopisů. Centrální banka sice ukončila cyklus snižování úrokových sazeb, nicméně trh kalkuluje s dalším uvolňováním měnové politiky a zveřejněné makroekonomické indikátory tomu do velké míry nasvědčují. Polsko tak v konečném výsledku prodalo dluhopisy ve výši zhruba 8 mld. PLN a aukce se těšily rovněž velmi slušnému zájmu kupujících.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).