Hlavní navigace

Nejen parný, ale i perný týden pro finanční trhy

Jan Čermák

Horký přelom prázdnin pocítí již brzy i obchodníci na finančních trzích a to přesto, že drtivá většina z nich sedí v klimatizovaných kancelářích.

Trhy čeká perný týden, kdy vedle klíčových makroekonomických dat, jako jsou americký HDP či červencové statistiky z trhu práce v USA, budou rezonovat i výstupy ze zasedání centrálních bank v čele s Fedem a ECB.

Pokud jde o americká makroekonomická data, tak sázíme na to, že měsíční (červencové) statistiky (ISM a payrolls) by měly poskytnout o ekonomice přece jenom lepší obrázek než zpožděný kvartální ukazatel v podobě HDP. Relativně slabý růst americké ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí přiživen jak domácími, tak externími faktory. Na domácí spotřebě a investicích se přece jenom podepsalo utažení rozpočtové politiky, přičemž vývozům ublížila recese v eurozóně a zpomalení v Číně.

Na druhou stranu americké měsíční statistiky ze třetího čtvrtletí, které přinese druhá polovina tohoto týdne, by měly opět indikovat zrychlující se růst.

Co se pak týká zasedání centrálních bank, tak s ohledem na poslední příznivá data z eurozóny a na relativně nedávné vystoupení šéfa Fedu Bernankeho v americkém Kongresu, by tentokrát ani tak nemělo jít o přelomová zasedání. Za prvé ECB, která flirtovala s myšlenkou, že dále uvolní měnovou politiku, k tomu po dobrých předstihových ukazatelích z eurozóny nemá důvod. A za druhé, vedení Fedu (FOMC), jež se zjevně vyděsilo toho, kterak prudce rostly úroky v květnu a červnu, bude chtít dále uklidňovat situaci. FOMC si bude chtít se silnější vzkazem pro trhy ještě počkat na další důležitá data. Těmi mohou být např. i páteční statistiky z amerického trhu práce…

Našli jste v článku chybu?