Hlavní navigace

Nejen parný, ale i perný týden pro finanční trhy

29. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Horký přelom prázdnin pocítí již brzy i obchodníci na finančních trzích a to přesto, že drtivá většina z nich sedí v klimatizovaných kancelářích.

Trhy čeká perný týden, kdy vedle klíčových makroekonomických dat, jako jsou americký HDP či červencové statistiky z trhu práce v USA, budou rezonovat i výstupy ze zasedání centrálních bank v čele s Fedem a ECB.

Pokud jde o americká makroekonomická data, tak sázíme na to, že měsíční (červencové) statistiky (ISM a payrolls) by měly poskytnout o ekonomice přece jenom lepší obrázek než zpožděný kvartální ukazatel v podobě HDP. Relativně slabý růst americké ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí přiživen jak domácími, tak externími faktory. Na domácí spotřebě a investicích se přece jenom podepsalo utažení rozpočtové politiky, přičemž vývozům ublížila recese v eurozóně a zpomalení v Číně.

skoleni_4_3

Na druhou stranu americké měsíční statistiky ze třetího čtvrtletí, které přinese druhá polovina tohoto týdne, by měly opět indikovat zrychlující se růst.

Co se pak týká zasedání centrálních bank, tak s ohledem na poslední příznivá data z eurozóny a na relativně nedávné vystoupení šéfa Fedu Bernankeho v americkém Kongresu, by tentokrát ani tak nemělo jít o přelomová zasedání. Za prvé ECB, která flirtovala s myšlenkou, že dále uvolní měnovou politiku, k tomu po dobrých předstihových ukazatelích z eurozóny nemá důvod. A za druhé, vedení Fedu (FOMC), jež se zjevně vyděsilo toho, kterak prudce rostly úroky v květnu a červnu, bude chtít dále uklidňovat situaci. FOMC si bude chtít se silnější vzkazem pro trhy ještě počkat na další důležitá data. Těmi mohou být např. i páteční statistiky z amerického trhu práce…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).