Hlavní navigace

Nedostupnost hypotéky může pomoci vyřešit rekonstrukce

9. 1. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Požadavky na bydlení jsou stále náročnější a může za to i zvyšující se naše životní úroveň. Hypotéky jsou nyní „moderní“, ale koupě nového bytu nebo domu nemusí být vždy řešením. Jak a proč byt rekonstruovat?

Rekonstrukce má zvýšit kvalitu bydlení

Mnoho z nás si pokládá otázku, proč rekonstruovat? K rekonstrukci nás vedou zpravidla praktické a estetické důvody. Mít hezčí bydlení chce určitě každý, ale většinou vede k rekonstrukci hlavně zvětšení nebo zlepšení funkčnosti bytu. „Před rekonstrukcí si dobře promyslete, kde budeme v průběhu rekonstrukce bydlet. S tím může být spojena rozvaha o rozsahu rekonstrukce, době jejího trvání, velikosti investice a způsobu jejího provedení,“ říká Eva GruberováHypo stavební spořitelny. Pokud budete bydlet v rekonstruovaném bytě, počítejte s nepohodlím, hlukem a nutností přizpůsobit se. Například jen jednoduchá výměna oken v panelákovém bytě zaručeně zapráší i sebelépe utěsněné věci ve skříni.

S firmou nebo svépomocí

Pokud si na rekonstrukci troufáte sami, ušetříte a při financování rekonstrukce úvěrem vám zbude více protředků. „Finančně o něco náročnější, z hlediska kvality však nejdoporučovanější možností, je vypracování projektu od architekta a jeho následné zadání stavební firmě,“ prezentuje svůj odlišný názor Eva Grubnerová. Pomocníkem v tomto případě může být Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, kde jsou registrovány všechny oprávněné osoby k vypracování projektu. Nezapomeňte však rekonstrukci ohlásit stavebnímu úřadu. Pokud plánujete zásahy do nosných konstrukcí, musíte si zajistit i statický posudek a stavebního povolení. To vám zabere až dva měsíce. Ne povinností, ale rozhodně slušností je pak informování vlastníka domu a sousedy, aby se připravili na zvýšený hluk, prach a pohyb materiálu a osob.

<chart id=„7“></chart>

Rekostrukce vás nezruinuje

Podle rozsahu rekonstrukce a použitých materiálů se odvíjí cena, u bytu se však nejčastěji pohybuje mezi 150 až 200 tisíci Kč. „V případě, že nemáte potřebnou částku uspořenou, nemusíte si o rekonstrukci nechat pouze zdát. Stavební spořitelny umožňují čerpat prostředky i v těchto situacích, a to formou úvěru ze stavebního spoření, či překlenovacího úvěru.“ vysvětluje Eva Gruberová.

Pokud se však rozhodnete využít nabídky stavebních spořitelen, předem si zjistěte, jaké doklady budete na ten který účel pro vyřízení překlenovacího úvěru potřebovat. Základem je samozřejmě průkaz totožnosti, doložení trvalého pobytu na území ČR a prokázat platební schopnost. „K získání úvěru jsou potřebné i doklady, jimiž se prokáže účel úvěru,“ vysvětluje Helena DuškováWüstenrot stavební spořitelny. Právě k doložení účelu půjčky se váže nejvíce dokumentů, protože u úvěrů od stavebních spořitelen musíte vypůjčené prostředky ze zákona vždy investovat do tzv. bytové potřeby.

S potvrzením platu i bez

Další z důležitých náležitostí při vyřizování překlenovacího úvěru ze stavebního spoření je prokázání platební schopnosti. Společnost, ve které pracujete, musí potvrdit na speciálním formuláři váš čistý příjem za poslední tři měsíce. Pokud jste ve zkušební době, raději svou žádost o úvěr odložte. Součástí dotazníku bývá i část týkající se vašich finančních závazků (leasing na auto, hypotéka a jiné půjčky).

Ovšem osvědčení klienti mají i výhody. Pokud jste si už někdy brali úvěr od stavební spořitelny a ten řádně splatili, je to jen dobře. Stavební spořitelny si vlivem bankovní konkurence své klienty hlídají a nový úvěr zpravidla do 300 tisíc korun poskytují bez složitých procedur. Příkladem je například Raiffeisen stavební spořitelna.

Tip do článku - účto fakturace duben

<chart id=„17“></chart>

Banky versus stavební spořitelny

Přestože se stavební spořitelny snaží své stávající i nové klienty lákat na úvěrové produkty, nemají dnes snadný život. Speciální úvěry na bydlení dnes najdete i u velkých bank. ČSOB má tento produkt dokonce ve svém názvu, účelovou půjčku na bydlení dostanete i u Raiffeisen­bank. Oproti stavebním spořitelnám mají běžné banky u těchto účelových půjček vyšší úrokové sazby, ale zase jsou schopny úvěr vyřídit do druhého dne. U stavebních spořitelen se musíte připravit minimálně na čtrnáctidenní dobu, než dostanete potvrzené přidělení úvěru. Odměnou vám pak bude bezplatné předčasné splacení, nízké poplatky a nízká úroková sazba.

Anketa

Jak převážně financujete rekonstrukci?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).