Hlavní navigace

Nedostatečné politické kroky stály 9 zemí rating

16. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V pátek snížila agentura Standard & Poor´s rating devíti zemím EU. Už před několika měsíci došlo k umístění těchto zemí na seznam s negativním výhledem.

Agentura S&P odůvodnila snížení ratingu nedostatečnými politickými kroky pro řešení dluhových problémů eurozóny.

Prvotní reakce trhů na snížení ratingu byla negativní. Po otevření akciového trhu v USA, však tamější akciové indexy do konce seance vymazaly velkou část denního propadu. Dnes je v USA státní svátek, proto bude tón udávat obchodování v Evropě. Významné také budou aukce dluhopisů zemí, kterým byl snížen rating. Dnes je naplánována aukce francouzských dluhopisů za 8,7 miliardy EUR. Během týdne by měli proběhnout také aukce španělských a německých dluhopisů.

V USA pokračuje výsledková sezóna a v tomto týdnu budou zveřejňovat výsledky významné banky a také technologičtí giganti jako Microsoft, nebo Intel. Pokud společnosti dosáhnou lepších výsledků, může to přinést další oslabení evropských akcií i EUR. Reakce páru EUR/USD na snížení ratingu byla logicky mnohem výraznější, než u amerických akciových indexů. EUR z počátku pátečního dne posilovalo a mířilo do oblasti okolo 1,2900, na kterou jsme upozorňovali. Trh se však nedostal až tam, kam jsme předpokládali, protože díky zprávě o snížení ratingu začal oslabovat a ustálil se až v oblasti okolo 1,2675.

Na trhu pozorujeme vstup většího množství long obchodníků okolo pátečních low. Tito obchodníci zatím ukazují odhodlání své pozice držet. Momentálně se spíše přikláníme ke scénáři, že trh bude chtít testovat zpět do vznikajícího obchodního rozpětí, které se tvořilo celý minulý týden. Nejbližší body, kam očekáváme, že by cena mohla směřovat, je oblast okolo 1,2720 a 1,2760. Pokud by trh směřoval níže, tak vnímáme jako méně významný referenční bod okolo hladiny 1,2575 a významný support na 1,2450.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).