Hlavní navigace

Návrat k dobrým výsledkům amerického trhu práce podpoří dolar

4. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnes bude zveřejněno nejdůležitější číslo ohledně amerického trhu práce. Ekonomové SG očekávají dobrý výsledek, který by tak měl podpořit dolar.

Zprávy a události

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu stoupl o 6 tis. na 278 tis. žadatelů. Počet stávajících žadatelů o tuto podporu v předcházejícím týdnu vzrostl o 4 tis. na 2,26 mil. osob. PMI ze služeb i kompozitní ukazatel byly oba shodně revidovány směrem dolů o 0,1 bodu. Index služeb na 49,7 bodů a kompozitní ukazatel na 50 bodů.

Průmyslové objednávky v lednu vzrostly o 1,6 % m/m (trh 2,1 %, minulá hodnota –2,9 % m/m), očištěné o dopravu zaznamenaly pokles o –0,2 % m/m.

Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu zrychlily své růstové tempo o 0,1 pb na 0,4 % m/m a v meziročním vyjádření vzrostly o 2 %.

Francouzská míra nezaměstnanosti v posledním čtvrtletí loňského roku poklesla o 0,2 pb na 10 %.

Finální PMI za únor ve Francii zaostaly za očekáváním, když byly zrevidovány směrem dolů na 49,2 bodu v případě indexu služeb a kompozitního indexu na 49,3 b. Německé PMI i PMI za eurozónu byly revidovány výše. Německý PMI služeb na 55,3 bodu a celkový index na 54,1. PMI ve službách v eurozóně pak nakonec dosáhl 53,3 bodu a celkový index vzrostl na 53 body.

Maďarské maloobchodní tržby v lednu zpomalily svou dynamiku na 2,1 % y/y (trh +3,8 %). Finální číslo prosincové obchodní bilance vykázalo přebytek 604 miliónů eur.

Další dobré výsledky podpoří dolar

Včera se americkému dolaru nedařilo. Během dne ztratil 0,9 %, když v průběhu dne poklesl z ranních 1,086 USD/EUR na 1,096 USD/EUR. Tento vývoj v podstatě odpovídá datům, která byla včera zveřejněna na obou stranách Atlantiku. V Evropě byly PMI zrevidovány především směrem nahoru. Navíc bylo zaznamenáno zrychlení maloobchodu v eurozóně. Obráceně tomu bylo v případě amerických dat. Trh práce viděno optikou týdenních údajů z úřadů práce vykázal horší čísla, než bylo trhy očekáváno. Nejdůležitější číslo ohledně amerického trhu práce bude zveřejněno dnes.

Ekonomové SG očekávají dobrý výsledek, který by tak měl podpořit dolar. Čekají totiž, že v únoru bylo v USA mimo zemědělský sektor vytvořeno 230 tis. pracovních míst, což je návrat z lednových 150 tis. na průměr minulého roku (228 tis. měsíčně). To by pak bylo velmi solidní výkon.  Takovouto dynamiku v minulém roce hodnotí pozitivně i Fed ve své předevčírem vydané béžové knize. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 4,9 %. Průměrné měsíční výdělky by měly vzrůst pouze o 0,1 % m/m.     

Singer korunu nevykolejil

Česká koruna se bez velkých výkyvů včera obchodovala na slabších úrovních než 27,05 CZK/EUR. Nereagovala tak ani na slova guvernéra ČNB M. Singera, který se pro agenturu Bloomberg vyjádřil k měnové politice. Podle něho se v současné době ustanovuje nový konsenzus, že „mírné“ negativní úrokové sazby jsou užitečným nástrojem měnové politiky. Podle něj jsou určitě prospěšnější než „hodně“ záporné sazby, které představují riziko pro finanční stabilitu. Dále také prohlásil, že opuštění kurzového závazku bude probíhat v jednom či dvou krocích, tak aby ČNB neopakovala scénář Švýcarské centrální banky, která závazek opustila neočekávaně a náhle.

Ostatní regionální měny měly každá svůj směr pohybu. Maďarský forint získal 0,5 % a na konci dne se obchodoval na úrovni 309 HUF/EUR, ač včera zveřejněná čísla maloobchodních tržeb trhy zklamala. Polský zlotý zase 0,6 % ztratil, když se odpoledne obchodoval na hodnotě 4,34 PLN/EUR.

skoleni_29_6

Z letargie by mohl být trh s korunou vytržen dnes, kdy bude zveřejněn odhad HDP už včetně struktury. Očekáváme, že dynamika agregátního údaje nebude revidována, a tak mezičtvrtletně HDP poklesne o 0,1 %, což v meziroční dynamice znamená růst o 3,9 %. Předpokládáme, že tahounem meziročního růstu byly investice, které profitovaly z dočerpávání posledních zbylých EU fondů z minulého programovacího období, ale i díky zaúčtování pronájmu nadzvukových letadel Gripen. Z tohoto důvodu by ale měl být zaznamenán negativní příspěvek čistého vývozu. Dalším stabilním příspěvkem k růstu bude potvrzena soukromá spotřeba, která těží z příznivých podmínek na trhu práce.

Česká swapová výnosová křivka včera stagnovala na předcházejících hodnotách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).