Hlavní navigace

Naučte se strategie pěti nejvýznamnějších investorů

7. 7. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Každý nejspíše slyšel o investorech, jako jsou třeba George Soros, Benjamin Graham či Peter Lynch. Ve svém oboru se stali zářícími hvězdami, proto jim věnujeme tento článek.

Warren Buffett je většinou považován za jednoho z největších investorů současnosti. Jeho investiční styl nakup a drž mu umožňuje nakoupit stovky společností, které považuje za fundamentálně podhodnocené. Buffettova schopnost identifikovat skvělé společnosti ve správný čas mu pomohla stát se jedním z nejbohatších jednotlivců na světě s čistým jměním dosahujícím vyšších desítek miliard amerických dolarů. Ačkoliv dokázal Buffett porážet index S&P 500 téměř 50 let během své kariéry, stejně se najdou někteří kritici, kteří se ptají, jestli náhodou už netratil svou magickou sílu. Od recese v roce 2009 prošel Buffett několika lety, kdy se mu nepodařilo výše zmíněný index svou výkonností překonat. V tomto článku si nicméně představíme dalších 5 investorů, kteří sice nejsou Warrenem Buffettem, o němž tento článek skutečně primárně nebude, což možná bude pro některé ze čtenářů trochu zklamáním, ale i přesto jsou považováni za jedny z nejlepších v tomto investičním odvětví.

George Soros

Manažer hedgeového fondu George Soros je při srovnání s Warrenem Buffettem úplně jiným typem investora. Soros nemá definovanou investiční strategii a místo toho realizuje investice, které vychází z jeho instinktivních rozhodnutí. Nejvíce je asi známý pro jeho sázku ve výši 10 miliard amerických dolarů proti britské libře v roce 1998. Tento odvážný krok vydělal Sorosovi přes 1 miliardu amerických dolarů a přinutil Bank of England k nákupu 1 miliardy britských liber a zvýšení úrokových sazeb o dvě procenta.

Carl Icahn

Carl Icahn je jedním z největších investorů posledních 25 let. Někdy však může být jeho výkonnost zastíněna jeho korporátním dováděním. Icahn (také známe jako korporátní nájezdník) se pravidelně zapojuje do společností, u kterých cítí, že postrádají vůdcovské schopnosti. Můžeme ho buď milovat, nebo nenávidět, ale jeho zapojení obvykle vede k vzestupu společnosti a mezi roky 1968 až 2011 dosahoval ročního výnosu 31 %. V porovnání s ním měl Warren Buffett roční výkonnost na úrovni pouhých 20 procent.

John Jack Bogle

Jack Bogle je zakladatelem a bývalým CEO společnosti The Vanguard Group. Bogle rozjížděl toto podnikání přes více než 40 let a v současné době se jedná o druhou největší společnost s fondy po stránce objemu. Největší společností v tomto směru je BlackRock Inc. (ticker BLK) se správou více než 3 bilionů amerických dolarů, což je až neskutečně velké číslo. Je však zajímavé, že má Bogle velmi jednoduchý investiční styl. Věří ve vkládání peněz do nízkonákladových indexových fondů, které mají nízké poplatky a velmi malé změny aktiv. To je samo o sobě velkým důvodem, proč mu tolik lidí věří a jeho společnosti svěřují své peníze.

Benjamin Graham

Benjamin Graham je autorem jedné z nejpopulárnějších knížek o investování, která nese název Inteligentní investor. Graham je také známý jako otec hodnotového investování, což je pravděpodobně důvodem, proč se stal mentorem Warrena Buffetta. Graham nebyl nikdy ten, kdo by chtěl podstupovat velké riziko, takže když dělal svá investiční rozhodnutí, spoléhal se na svou důkladnou finanční analýzu, aby vybral do svého portfolia skvělé společnosti. V roce 1951 absolvoval Buffett předmět na Columbia University, který byl vyučován právě Grahamem. S oblibou pak říkal, že tam byly tři důležité věci, které ho Graham naučil:

  1. Akcie je vlastně určitým právem vlastnit malou část vybrané společnosti. Hodnota akcií, které vlastníme, je pouze tak hodnotná, jako společnost jako celek.
  2. Potřebujeme použít bezpečnostní rezervu, pokud investujeme. Je důležité nakupovat společnosti, které mají tržní cenu akcií nižší než jejich vnitřní hodnotu, abychom vydělali.
  3. Pan Trh je náš služebník a nikoliv náš pán. Je důležité, abychom se se vším, co se děje na trzích, příliš nezatěžovali. Místo toho se zaměřujme na vlastní průzkum různých společností.

Peter Lynch

Peter Lynch je nejvíce známý pro řízení Fidelity Magellan Fund mezi lety 1977 až 1990. Během této doby měl fond výkonnost v průměru 29 % ročně pro své podílníky. V jedenácti z těchto třinácti let navíc porazil svou výkonností index S&P 500. Lynch je také známý tím, že je schopen přizpůsobit svůj investiční styl čemukoliv, co funguje během určitých tržních podmínek, takže asi nebude překvapením, že mu lidé začali říkat „chameleon“. Ačkoliv by mohl žít neustále se měnícím stylem, vždy aplikoval soubor osmi rozdílných principů vůči společnostem, do kterých investoval finanční prostředky.

skoleni_29_6

Poučení?

Skvělí investoři se neobjevují každý den. Ti, kteří dokáží přinášet dvouciferné výnosy svým klientům, jsou dokonce ještě menším davem v porovnání s celkem. Těchto pět investorů, kteří byli zmíněni v předchozích částech článků, samo o sobě dokázalo, že se jedná o jedny z největších investorů za posledních několik generací. Ve světě investování se stali ikonami a příkladem pro mladší investory, kteří by se na podobnou úroveň chtěli třeba také jednou dostat. Je dobré a fajn, že o těchto pánech víme a slouží nám tak jako inspirace pro naše vlastní investiční rozhodování a přístup. Těžko však v dnešní době uspějeme pouze tím, že okopírujeme způsob uvažování někoho jiného, ale jako určitý odrazový můstek nám to může skvěle posloužit. Nikdy není na škodu se učit od někoho zkušenějšího, na jehož již osvědčených myšlenkách můžeme rozvíjet a aplikovat ty své. Pojďme tedy směle do toho a zkusme to také dotáhnout tak daleko, aby se o nás jednou vyprávělo jako o legendách investičního světa. Stát se úspěšným investorem vyžaduje nepochybně průběžné vzdělávání a chuť učit se novým věcem, dále notnou dávku trpělivosti se schopností nenechávat moc prostoru na průchod vlastním emocím a v neposlední řadě je potřeba také trochu toho štěstí, i když to jistě není ten jediný faktor, který by rozhodoval o našem úspěchu či neúspěchu v dlouhodobém horizontu, což je to nejpodstatnější. Žádná bitva ale není prohraná, pokud se s ní vůbec ani nezačne. V úplném závěru článku popřeji hodně štěstí na naší investiční cestě, i když pro každého z nás může být jinak spletitá a náročná, ale to je ve finále vlastně to krásné, protože úspěch záleží především na nás samých a naštěstí pouze jediná správná cesta neexistuje.

Inspirace pro překlad originálního článku od Seana Bryanta nalezena na serveru Investopedia.com.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).