Hlavní navigace

Názory k článku Naučte se číst v účetních výkazech: co jsou aktiva a pasiva?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 3. 2016 15:04

  zulu (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Vlastním malou firmu se 3 zaměstnanci. Byl jsem i na dvoutýdenním kurzu účetnictví (za které jsem vyhodil 16500 Kč), abych se aspoň trochu orientoval v tom, co účetní dělá (mám nasmlouvanou externí účetní kancelář). Nepochopil jsem vůbec nic. Hlavně mi ještě nikdo nevysvětlil, proč musím jako vůl vést toto podvojné účetnictví, k čemu je mi to dobré a proč bych to měl dělat. Když se zeptám, dostane se mi odpovědi, že podvojné účetnictví musím vést, protože jinak dostanu od FÚ pokutu.

  Aha, takže účetnictví člověk nevede proto, že by mu bylo k něčemu dobré, ale protože ho k tomu nutí sadističtí úředníci.

  Když chci vědět, jak na tom moje firma je, přihlásím se do internetbankingu a vidím. Úhrady požadujeme od zákazníků předem, takže žádné nezaplacené dluhy nemám.

  Přesně vím, kolik daný měsíc musím zaplatit, protože mzdy svých zaměstnancl znám a přehled přijatých faktur také mám.

  Tak čemu dělat nějaké harakiri s aktivy, pasivy, "šibenicemi" a podobné nesmysly?

  Viděl jsem účetnictví pro malé a střední firmy v Anglii. Podnikatelé jsou povinni vést jen evidenci příjmů a evidenci výdajů, s tím, že výdaje si mohou rozdělovat do určitých tématických kategorií (které si mohou podle charakteru podnikání sami vytvářet) a pak ještě evidenci zásob a mzdovou agendu.

  U nás v Česku se nějaký sadista na ministerstvu, který nemá co na práci, nad sklenkou vína vymyslel tyhle úřední nesmysly s tisíci formulářů. Běžte s tím do háje....

 • 26. 3. 2016 20:37

  mirek (neregistrovaný) 188.175.15.---

  Podvojné účetnictví je úžasný nástroj starý už asi 400 let a i každé seriozní účetnictví pro domácnost účtuje podvojně. Proč? Protože se z toho dozvím dvě věci. Jednak kolik jsem vydělal či utratil za určité časové období (výsledovka) a kolik toho mám (aktiva) a dlužím (pasiva) v ten který okamžik (rozvaha). Pokud máš v kterémkoliv okamžiku vystavených a přijatých stovky či tisíce faktur a vlastníš budovy, stroje, nakupuješ suroviny, zároveň něco vyrábíš a máš to na skladě tak se bez pořádné evidence neobejdeš. No a to je podvojné účetnictví. Samozřejmě šibenice jsou ti na nic, to můžeš nechat účetním, ale co kde jaký řádek znamená to už je setsakra dobré vědět. Evidence příjmů a výdajů či nákladů a výnosů poskytuje jenom půlku obrázku hospodaření firmy.

 • 28. 3. 2016 21:48

  Viki (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Za 2 týdny nepochopit něco tak logického jako je účetnictví, to už chce opravdu nízké IQ.

 • 25. 3. 2016 15:44

  Santiago (neregistrovaný) 164.215.121.---

  > proč musím jako vůl vést toto podvojné účetnictví, k čemu je mi to dobré a proč bych to měl dělat.

  Protoze se podle toho pocitaji dane. Kdyby podnikatel vedl jen evidenci prijmu a vydaju a dan z prijmu by se pocitala z toho, tak se muze danim trivialne a legalne vyhybat. Napr. staci, aby si veskery prebytek pujcil sam sobe na neurcito (firma jako podnikajici pravnicka osoba majiteli jako fyzicke osobe). Tim by firma mela prislusny vydaj a tedy rozdil prijmu a vydaju na nule, ale jako fyzicka osoba by to nemel jako zdanitelny prijem. Podvojne ucetnictvi to resi tim, ze rozlisuje mezi vydaji a naklady a mezi prijmy a vynosy.

  Z nejakeho duvodu panuje predstava, ze podvojne ucetnictvi je neco sloziteho, pritom jeho zaklady jsou v zasade primocare a intuitivni.

 • 28. 3. 2016 4:08

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  otázka zní, proč je pro malé firmy PDU povinné, přestože jim je na 3,14-ču. poznámky jak je to pro koho jiného výhodné a zajímavé si laskavě nechte od cesty. otázka zní, proč je pro malé firmy PDU povinné?

 • 29. 3. 2016 7:33

  Honzas (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Pokud nemá malá firma povinnost ověřit závěrku auditorem, nemusí vést PDU. Velikost (mikro, malá, střední a velká), definuje novela zákona o daních.

 • 30. 3. 2016 0:09

  JirkaZ (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Definice velikosti firmy je v novele Zákona o účetnictví. A skutečnost, že např. mikrofirma nemusí zveřejňovat výsledovku ještě neznamená, že ji nemusí sestavit.

  Pokud se ovšem hovoří o právnické osobě, tak ta si vybírat nemůže.

  JInak si nemyslím, že je malým firmám PÚ k ničemu. Záleží na tom, co je to za firmu. Panu Zulu je téměř jistě na nic, ale to si měl rozmyslet ještě před tím, než s.r.o. založil. Jako OSVČ by měl z tohoto hlediska jednoduší život.

  PÚ není nutnou podmínkou pro sestavení daňového přiznání. K tomu poslouží i daňová evidence, kterou ovšem právnická osoba nemůže využít.

 • 28. 3. 2016 15:43

  Karásek (neregistrovaný) ---.dip0.t-ipconnect.de

  Podvojné účetnictví je povinné podle zákona.
  Hledej s Guglem: Povinné podvojné účetnictví.
  Budeš-li mít štěstí z gugele, najdeš o té povinnosti několik článků.

 • 3. 4. 2016 17:55

  P.C. (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Taková malá firma sice znamená velkou byrokracii, ale dovoluje využít spoustu nástrojů, které si živnost nemůže dovolit, takže je potřeba zvážit, zda do toho jít. Ovšem vědět vše předem se určitě nepvede a pak se člověk diví a nadává a neví, jak z toho ven...

  Firma může dát do nákladů spoustu výdajů, které doma podnikající živnostník platí ze zdaněného zisku, třeba:
  - životní pojištění a penzijní připojištění zaměstnanců (až 50.000 ročně)
  - sociální a zdravotní pojištění
  - prostředky pro úklid a higienu

  A potom jsou tu další položky nebo benefity, které firma platí ze zdaněného zisku, ale zaměstnanci z nich daň neodvádějí, např.:
  - dovolená (až 20.000 ročně)
  - nealkoholické nápoje (asi bez limitu)
  - léky a další produkty dostupné ve zdravotnických zařízeních

  Při té přéležitosti vědět něco o podvojném účetnictví znamené drobné rozšíření celkového rozhledu, ale je to ubíjející a často se to zdá zbytečné a je to velká ztráta času, ale lze to celé přenechat odborníkům... což něco stojí...

  A pro řemeslníky je vhodné si vedle firmy ponechat i živnost a používat ji pro nějakou vedlejší činnost a uplatňovat 80% paušálních výdajů...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).