Hlavní navigace

Napínavá pohádka o tajemném centrálním bankéři

23. 3. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtěte si pohádku, kterou největším světovým finančníkům čítávaly před spaním jejich maminky a chůvy…

Za devatero pojišťovnami a devatero penzijními fondy vládl v dobách volně směnitelného zlaťáku moudrý a spravedlivý investor Moneymil. Jeho portfolio vzkvétalo a vesele volatilující akcie s potěšením vyplácely každoroční dividendu. Investor byl se svým impériem spokojený.

Jeho největší životní láskou, hned po operacích na mezibankovním trhu, byla dcerka Leasinga. Krásnější než hypotéka a chytřejší než stavební spoření. Král s ní rád ve volných chvílích konzultoval střednědobou investiční strategii a oba se vždy velice nasmáli, když si povídali o tajemných exotických titulech, které prý dokáží i při sekundární emisi pohnout burzovním indexem.

Nebyl to jen král, kdo si Leasingu oblíbil. Když se procházela po on-line aukci, leckterá akcie radostí posílila i o 30 bazických bodů. Královu dceru ale trápila zlá prognóza.

Moneymil totiž kdysi při transakcích na forexovém trhu zaváhal a zůstatek na jeho marginovém účtu se dostal pod přístupnou hranici. Náhle se objevil tajemný centrální bankéř a povídá : „Dáš-li mi za 20 účetních období to, co již teď figuruje v dohadných položkách tvých aktiv, aniž by si toho byl tvůj účetní vědom, zaintervenuji dnes ve tvůj prospěch.“

Král neviděl důvod, proč nesouhlasit. Ten den pak vydělal obrovský balík eurodolarových depozit. Když se ale vrátil zpět na svoji domovskou burzu, zděšením uzavřel všechny otevřené pozice a zveřejnil smutný závazek své ženě. Ta mu totiž pár okamžiků předtím potvrdila narození dcery.

Dny míjely jako minuty a po devatenácti účetních obdobích se investor připravoval na dvacáté. Tehdy si vzpomněl na krutou prognózu tajemného finančníka a rozhodl se dceru ubránit. Vydal tedy ve Finančním zpravodaji zprávu, že odvážný manager, který Leasingu zachrání, stane se dceřiným obchodním partnerem a od otce dostane polovinu portfolia.

Mnoho makléřů a finančních poradců se pokoušelo Moneymilovu dceru zachránit. Žádný z nich ale nedosáhl úspěchu a investor už pomalu ztrácel naději. Ke konci obchodního dne se však objevil mladý, dynamický, perspektivní a ambiciózní auditor. Mistrně ovládal deriváty finančních trhů a i DPH účtoval podstatně rychleji, než všichni ostatní. Vzal si otce stranou a zosnovali strategický plán.

Nadešel 1. leden a náhle se na poradě vedení objevil tajemný centrální bankéř. „Jdu si pro tvoji dceru, Moneymile“, prohlásil. „Doufám, že jsem tě příliš nepřekvapil. Už jsme se nějaký ten pátek neviděli.“

„1043 pátků“, vstal náhle od boardu auditor a sklapl svůj notebook. Vytasil mobilní telefon a pokračoval: „Bohužel jsi přišel nevhod. Leasingu nikdy nedostaneš!“

„Ty se mi budeš stavět? Před mými devizovými rezervami couvají nejstrašlivější světoví finančníci. Jak mi chceš v diskrečním zásahu zabránit?“

„Snadno“, odpověděl mladík. „Měl jsi si ji vzít po dvacátém účetním období. To ale nikdy nenastane, neboť jsme na obchodním soudu investiční společnost přetransformovali na holding s novým jménem. Veškeré pohledávky a závazky se souhlasem věřitele jsme převedli na tuto společnost platnou kupní smlouvou. Přišel jsi tedy po prvním účetním období, nikoli po dvacátém. Apropo, princezna se již stejně nenachází mezi aktivy společnosti, ba ani v podrozvahových položkách.“

skoleni_29_6

Když to bankéř uslyšel, tak zrudl a několik minut vzteky uzavíral již dávno uzavřené pozice. Provedl několik bezmyšlenkovitých transakcí na termínové burze a v záchvatu křeči defaultoval.

Finanční impérium bylo zachráněno a Leasinga pojala mladého auditora za svého společníka. Brzy na to emitovali svoji primární emisi a pokud nezemřeli, tak spekulují na finančních trzích dodnes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).