Hlavní navigace

Náladě na trzích prospívají německá i čínská data

9. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Také ve čtvrtek se euru proti dolaru dařilo, když si společná evropská měna připsala půl procenta a posílila těsně pod hranici 1,34 USD/EUR.

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden vzrostl o 5 tis. na 333 tis. zhruba v souladu s očekáváním trhu (335 tis.). Klouzavý čtyřtýdenní průměr nicméně klesl na nové pokrizové minimum 336 tis.

Německá červnová průmyslová produkce vzrostla  o výrazných 2,4 % m/m (trh +0,3 %). Meziročně si připsala 2,0 % (trh –0,3 %).

Čínský zahraniční obchod v červenci výrazně pozitivně překvapil, když exporty vzrostly o 5,1 % y/y (trh 2,0 %) a importy dokonce o 10,9 % (trh 1,0 %). Červencový průmysl v Číně vzrostl o 9,4 % y/y (trh +8,9 %).

Německá obchodní bilance skončila v červnu s přebytkem 16,9 mld. EUR (trh 15,0 mld. EUR) při růstu exportů o 0,6 % m/m (trh 0,9 %) a současném poklesu importů o 0,8 % m/m (trh +0,5 %).

Míra nezaměstnanosti v České republice v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,2 pb na 7,5 % (očekávání trhu 7,4 %).

Maďarská červnová obchodní bilance uzavřela v přebytku 582,8 mil. EUR (trh 757 mil.).

Trhy potěšila především statistika německého exportu (+0,6 % m/m), který sice zaostal za konsenzem (+0,9 %), nicméně i tak ukázal na slušnou zahraniční poptávku po německém zboží. Už včera v noci byla totiž zveřejněna data pro čínský zahraniční obchod za červenec, který překvapil vysokým růstem jak exportů, tak importů. A dnes ráno série pozitivních údajů z Číny pokračovala, když červencový průmysl vzrostl o 9,7 % y/y (trh 8,9 %). Data z Číny jsou důležitá jak pro zbytek Asie, tak také pro evropskou a americkou ekonomiku díky obchodní provázanosti.

Dnes se z evropských makroekonomických údajů dočkáme jen francouzského červnového průmyslu a italské červencové inflace. V USA budou zveřejněna data pro červnový velkoobchod. Tyto údaje by na trhy velký vliv mít neměly.

Nezaměstnanost v České republice v červenci vzrostla

Středoevropským měnám se včera výrazně dařilo, když světové trhy kladně přijaly statistiky pro čínský a německý zahraniční obchod – v obou zemích totiž růst exportů výrazně překonal očekávání. Koruna si dnes proti euru připisovala zhruba čtvrt procenta, když posílila k úrovni 25,86 CZK/EUR. Politická nejistota se opět na trhy nepřenesla. Zlotý i forint zaznamenaly zisky kolem půl procenta, když kromě lepší nálady na trzích těmto měnám prospěla i korekce jejich předchozích ztrát.

Červencová míra nezaměstnanosti v souladu s naším očekáváním meziměsíčně vzrostla o 0,2 pb na 7,5 %, když se počet nezaměstnaných během minulého měsíce zvýšil o více než 10,5 tis. na 551 tis. V červenci tradičně negativně působí příchod nových absolventů na trh práce, kteří si ještě nenašli zaměstnání. Po sezónním očištění ale míra nezaměstnanosti stagnovala na 7,7 % stejně jako v červnu, což svědčí o známkách stabilizace na českém trhu práce. Vzhledem k působení negativních sezónních faktorů ale v následujících měsících očekáváme další nárůst míry nezaměstnanosti, přičemž v prosinci by měla přesáhnout 8% úroveň. Očekávané postupné oživení české ekonomiky by se tak mělo na trhu práce naplno projevit až v průběhu roku 2014.

Dnes se z české ekonomiky dočkáme červencové spotřebitelské inflace. Její meziroční tempo by mělo stagnovat na 1,6 %. Meziměsíčně by měly spotřebitelské ceny poklesnout o 0,1 % především díky předpokládanému červencovému snížení cen potravin (v červnu výrazně vzrostly ceny brambor; v červenci a srpnu by měl být tento nárůst vymazán). Naopak směrem nahoru budou inflaci tlačit ceny pohonných hmot (+1,9 % m/m). Korigovaná inflace (růst cen ostatního zboží a služeb) by měla dosáhnout +0,3 % m/m.

Účto_tip_změny21

Červencová inflace bude důležitým indikátorem pro rozhodování České národní banky. Trhy dnes bude zajímat také zápis z posledního zasedání bankovní rady (z 1. srpna), kde centrální bankéři poprvé hlasovali o přímých intervencích proti kurzu koruny.

Česká swapová výnosová křivka včera poklesla, přičemž k výraznějšímu snížení došlo na střední a dlouhé části křivky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).