Hlavní navigace

Nálada v českém průmyslu zdolala více než čtyřletá maxima

3. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nálada v českém průmyslu je na nejvyšších úrovních za posledních 51 měsíců. Pozitivní je především to, že rostou nové zakázky, a to 26. měsíc v řadě.

Ruku v ruce s růstem zakázek a výroby rostou jako houby po dešti také nová pracovní místa – sub-index zaměstnanosti zůstává poblíž rekordních úrovní. Index PMI je jedním z klíčových vstupů do našeho předstihového indikátoru pro Česko. Vzhledem k tomu, že I ostatní složky (včetně německého indexu Ifo) zaznamenávají v posledních měsících pozitivní vývoj, Česko má našlápnuto k velice dobré druhé polovině roku.


To by měla v pozdějším průběhu tohoto týdne zohlednit i Česká národní banka. Ta by měla v nové prognóze zohlednit zlepšující se makroekonomická čísla a zvýšit odhad růstu pro tento rok. Koruna může být před zasedáním centrální banky lehce nervózní a mírně oslabit. ČNB ale ve světle dobrých makro-čísel zatím podle našeho názoru nevyšle trhům žádný výrazný nový signal.  I otázka eventuálního zavedení záporných úrokových sazeb by měla zatím zůstat v rovině teoretických debat. Po zasedání tak koruna pravděpodobně spíš znovu nabere směr 27,00 EUR/CZK.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).