Hlavní navigace

Nálada v české ekonomice se v listopadu zlepšila

Jiří Škop

Dle konjukturálního průzkumu se důvěra v českou ekonomiku zlepšila v průmyslu, stavebnictví, ve službách i u spotřebitelů. Poklesla pouze v odvětví obchodu.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České koruně se na začátku tohoto týdne dařilo, když vůči euru posílila o 0,3 % na 27,60 CZK/EUR, podobně byl na tom i polský zlotý (+0,2 %). Pouze maďarský forint dnes oslaboval, jeho ztráty dosahovaly okolo čtvrté hodiny odpoledne 0,2 %. Posilování na koruně a zlotém bylo v souladu s vývojem dalších rizikových aktiv, například evropské akcie byly v zisku 0,9 %. V Polsku dnes promluvil centrální bankéř Winiecki, který uvedl, že další snižování sazeb nepomůže k dosažení inflačního cíle a vidí inflaci okolo nuly letos i v příštím roce.

Zatímco česká důvěra se v listopadu zvýšila, v Maďarsku naopak poklesla (na vině zde byli spotřebitelé). Dle konjukturálního průzkumu se důvěra v českou ekonomiku zlepšila v průmyslu, stavebnictví, ve službách i u spotřebitelů. Poklesla pouze v odvětví obchodu. U spotřebitelů jsme dokonce poprvé zaznamenali kladnou hodnotu od března 2008. Důvodem je určitě nízká inflace, která vylepšuje reálné disponibilní příjmy, zlepšující se trh práce a obrat ve fiskální politice. Určitou roli v posledních měsících mohlo sehrát i oznámené zvyšování platů ve státní sféře. Pro českou ekonomiku je to dobrá zpráva, při ochlazování v eurozóně zabrání možné recesi domácí poptávka.

Zítra bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 2,1 %, což čeká všech 23 dotázaných ekonomů. Zveřejněny budou i polské maloobchodní tržby za říjen, jejichž meziroční dynamika by se měla zvýšit z 1,6 % na 2,2 %. Nakonec polská míra nezaměstnanosti by ve stejném měsíci měla mírně poklesnout o 0,1 pb na 11,4 %. Z domácí ekonomiky se žádných údajů nedočkáme, až v pátek bude upřesněn růst HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku včetně struktury.

Česká výnosová křivka na začátku týdne nedoznala téměř žádných změn.