Hlavní navigace

Nálada v české ekonomice se v listopadu zlepšila

24. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dle konjukturálního průzkumu se důvěra v českou ekonomiku zlepšila v průmyslu, stavebnictví, ve službách i u spotřebitelů. Poklesla pouze v odvětví obchodu.

České koruně se na začátku tohoto týdne dařilo, když vůči euru posílila o 0,3 % na 27,60 CZK/EUR, podobně byl na tom i polský zlotý (+0,2 %). Pouze maďarský forint dnes oslaboval, jeho ztráty dosahovaly okolo čtvrté hodiny odpoledne 0,2 %. Posilování na koruně a zlotém bylo v souladu s vývojem dalších rizikových aktiv, například evropské akcie byly v zisku 0,9 %. V Polsku dnes promluvil centrální bankéř Winiecki, který uvedl, že další snižování sazeb nepomůže k dosažení inflačního cíle a vidí inflaci okolo nuly letos i v příštím roce.

Zatímco česká důvěra se v listopadu zvýšila, v Maďarsku naopak poklesla (na vině zde byli spotřebitelé). Dle konjukturálního průzkumu se důvěra v českou ekonomiku zlepšila v průmyslu, stavebnictví, ve službách i u spotřebitelů. Poklesla pouze v odvětví obchodu. U spotřebitelů jsme dokonce poprvé zaznamenali kladnou hodnotu od března 2008. Důvodem je určitě nízká inflace, která vylepšuje reálné disponibilní příjmy, zlepšující se trh práce a obrat ve fiskální politice. Určitou roli v posledních měsících mohlo sehrát i oznámené zvyšování platů ve státní sféře. Pro českou ekonomiku je to dobrá zpráva, při ochlazování v eurozóně zabrání možné recesi domácí poptávka.

FIN21

Zítra bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 2,1 %, což čeká všech 23 dotázaných ekonomů. Zveřejněny budou i polské maloobchodní tržby za říjen, jejichž meziroční dynamika by se měla zvýšit z 1,6 % na 2,2 %. Nakonec polská míra nezaměstnanosti by ve stejném měsíci měla mírně poklesnout o 0,1 pb na 11,4 %. Z domácí ekonomiky se žádných údajů nedočkáme, až v pátek bude upřesněn růst HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku včetně struktury.

Česká výnosová křivka na začátku týdne nedoznala téměř žádných změn.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).