Hlavní navigace

Nálada podnikatelů je horší než očekávali i nejpesimistič­tější analytici

25. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úterní PMI a ZEW včera podtrhnul německý index Ifo. Nálada podnikatelů je aktuálně horší než očekávali ti největší pesimisté.

 • To co napovědělo úterní PMI a minulý týden ZEW včera podtrhnul německý index Ifo. Nálada podnikatelů je aktuálně horší než očekávali i ti nejpesimističtější analytici. Index se propadl ze 106,7 na 104,4. 

• A podobně byl následován slabší PMI i v USA, kde včera zklamaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Propadly se nejvíce za posledních 7 měsíců, konkrétně o 5,7 %. V únoru rostly o 4,3%. 

• V Itálii možná vývoj směřuje k vyřešení povolebního patu. Staronový prezident Napolitano včera pověřil sestavením vlády místopředsedu nejsilnější Demokratické strany E. Lettu. 

Účto_tip_změny21

• A dále se nám rozpovídali členové BR ČNB. Guvernér Singer je zdá se spokojen s tím, jak koruna reaguje na možnost intervencí. Znepokojují ho ale poslední data z ekonomiky. Na rozdíl od včerejších vyjádřeních E. Zamrazilové) si myslí, že po dně spíše kráčíme. Zopakoval, že intervence jsou tím, co by následovalo, pokud by ekonomika vyžadovala další měnové uvolnění. Navíc prohlásil, že pozitivní dopady slabší koruny převažují nad negativními slabší spotřebitelskou poptávku (souhlasíme, ale čistý dopad je podle nás velmi malý). Tomšík zase vidí nová protiinflační rizika, která kompenzují fakt, že je koruna slabší než čekala poslední prognóza ČNB. Otázku intervencí by ale nechtěl řešit dřív než po nové prognóze. A do třetice P. Řežábek, podle kterého se riziko deflace výrazně snížilo (dokonce, že bylo možná zcela eliminováno) a intervence tak nyní nejsou na místě. Koruna na nic z toho příliš nereagovala a celý den se držela v pásmu 25,90 – 25,95. 

• Pokračuje pokles výnosů státních dluhopisů v regionu – Polský desetiletý spadl na 3,4%, maďarský k 5,3% a český se drží u 1,64%. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).