Hlavní navigace

Nákupní manažeři potěšili i nepotěšili

2. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Poté, co si trhy přebraly výsledky bankovních stres-testů, přišla v pondělí na řadu nová měkká data a to jak v Evropě a Asii, tak v USA.

Po překvapivě dobrém výsledku indexu nákupních manažerů (PMI) v Číně, který se opět vrátil nad hranici 50 bodů a překonal i odhady trhů, přišly na řadu podrobnější údaje o PMI v zemích EU. Celkově tyto údaje většinou předčily očekávání trhů (eurozóna, Německo, Francie), na druhé straně ovšem byly červencové údaje horší než ty červnové. Do jisté míry to můžeme svést na nervozitu po britském referendu, které znejistilo pozici Velké Británie na společném evropském trhu, a tak reprezentativnější budou až údaje za srpen. Přesto i v rámci PMI můžeme najít určitá nadějná pozitiva, například v podobě růstu nových i exportních zakázek.

skoleni_29_6

Zatímco tedy PMI za eurozónu předčily očekávání, český index silně zklamal, když se po více než třech letech dostal pod hranici 50, což znamená, že firmy jsou do dalších měsíců naladěny velmi pesimisticky. A mohou za to především slabé zakázky. Otázkou, na kterou se v podstatě nedá zatím jen tak lehce odpovědět, je, zda je to výkyv nebo jde o začátek nového trendu. Že průmysl zpomaluje, není až takovou novinkou, to ostatně potvrzují už data za předchozí měsíce.O tom, že by mělo dojít k výraznějšímu poklesu, ovšem zatím nevypovídají. Že růst není nekonečný, není sporu, ale stále se zdá jako pravděpodobnější zpomalování trendu, než jeho rychlý obrat směrem dolů, zvlášť když našemu největšímu obchodnímu partnerovi se daří.

V mírné zklamání vyústilo také zveřejnění měkkých dat z průmyslu na druhé straně Atlantiku. Červencový index podnikatelské nálady ISM v USA ustoupil z jednoho a půlletých maxim o něco více, než jsme my i trh očekávali. I přesto však jeho hodnota na úrovni 52,6 bodu představuje druhý nejlepší výsledek za posledních 13 měsíců. Regionální indexy PMI, jež byly zveřejněny v průběhu měsíce, ukazují, že horší nálada se i nadále týká zejména oblastí s velkým podílem ropného průmyslu (středozápad USA a Texas). Povzbudivý je tak v případě ISM především fakt, že velmi pozitivně se i nadále vyvíjí dílčí ukazatel nových objednávek. Na druhou stranu, subindex zaměstnanosti se dostal opět pod úroveň 50 bodů, což není vzhledem k blížícím se datům z trhu práce úplně povzbudivé. I přesto se však domníváme, že červenec se na trhu práce nesl ve znamení dobrých výsledků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).