Hlavní navigace

Nájmy přes léto výrazně klesly, nejvíc zlevnily byty v Praze

1. 9. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dlouhodobé nájmy v posledních měsících výrazně zlevnily. Nájemní bydlení je díky tomu dostupnější než před pandemií. Snížení cen je patrné hlavně v Praze.

Ještě na začátku roku by na pokles cen nájmů vsadil málokdo. Nabídka bytů, obzvlášť v hlavním městě, dlouhodobě nepokrývala poptávku a nájmy zdražovaly několikanásobně rychleji než ve zbytku EU. Pandemie koronaviru tohle všechno na nějakou dobu utla a výsledkem je, že si teď byt pronajmete levněji než před jejím vypuknutím.

Jen během července klesly ceny za byty o ploše 60 m2 v hlavním městě o 9,5 %. V porovnání s předloňskem jde dokonce o pokles ve výši 16 %. Vyplývá to z údajů realitního portálu GarantovanyNajem.cz.

Poptávka po nájmech klesla až o 50 procent

Ceny padají hned z několika důvodů. Na trh se dostaly byty dřív pronajímané krátkodobě turistům přes platformy, jako je Airbnb. Nabídka bytů k dlouhodobým pronájmům se tak zvýšila. Naproti tomu poptávka po nájemním bydlení klesla až o 50 %. Prahu opustili také nájemníci, kteří ve městě žili dočasně, a také někteří cizinci.

Propad v turistické branži rezonoval v oblasti krátkodobých nájmů, kde poptávka prakticky přestala existovat. Majitelé tak byli nuceni přenést své nemovitosti na trh s nájmy dlouhodobějšími. Rázem se na něm objevily tisíce nových bytů v lukrativních lokalitách s velmi dobrým stavem a vybavením. To nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou ještě více vychýlilo, shrnuje výkonný ředitel zmíněného realitního portálu Tomáš Suchomel.

Dalším faktorem poklesu cen je podle něj tlak současných nájemníků na jejich snížení s ohledem na vládní opatření.

Ceny nájmů v bytě 2+kk ve velkých městech
2. čtvrtletí 2020 1. čtvrtletí 2020 Rozdíl
Praha 15 000 Kč 16 640 Kč −1640 Kč
Brno 13 700 Kč 13 900 Kč    – 200 Kč
Ostrava 10 050 Kč 10 000 Kč     + 50 Kč
Plzeň 11 200 Kč 11 500 Kč   −300 Kč
Liberec 10 000 Kč 10 000 Kč             0
Olomouc 12 000 Kč 12 000 Kč             0
Vyškov 11 250 Kč 10 350 Kč   + 900 Kč
Břeclav 10 500 Kč 10 000 Kč   + 500 Kč
Znojmo   9000 Kč 10 000 Kč −1000 Kč
 Zdroj: Ideální nájemce      

Pokles cen už dříve avizovala i další společnost zabývající se správou nájemních bytů, Ideální nájemce. Ta má momentálně ve správě portfolio bytů v celkové hodnotě 6,3 miliardy Kč. Podle jejích údajů ceny dlouhodobých nájmů v Praze klesly ve druhém čtvrtletí letoška ve srovnání s prvním čtvrtletím až o 9 %. Ceny ale padaly také v dalších velkých městech, viz tabulku.

Zatímco v minulých čtvrtletích se ceny měnily jen o stovky korun, ve druhém čtvrtletí to bylo o více než tisícovku. V prvním čtvrtletí letošního roku vyšel měsíční pronájem bytu v kategorii 2+kk na 16 640 Kč, nyní je v Praze tato dispozice o 1640 Kč levnější. Podle společnosti však v daném období zlevňovaly byty všech velikostí. 

Zvyšující se dostupnost nájemního bydlení bylo patrné i z nárůstu počtu inzerátů. Ve druhém čtvrtletí bylo na portálu UlovDomov.cz inzerováno celkem 11 082 nabídek, což je oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku nárůst zhruba o patnáct procent.

Na Malé Straně za 15 tisíc měsíčně

Podle Tomáše Suchomela je pokles patrný zejména u nemovitostí v cenově dostupnějších lokalitách. Byty v těch nejdražších lokalitách, mezi které patří Staré Město, Hradčany nebo Žižkov, podle něj naopak stále nabírají na ceně, protože nabídka bydlení zde zůstává velmi omezená, a majitelé tak nemají ke zlevňování důvod.

Při pohledu na inzertní servery se ale stále dají najít byty za přívětivější ceny než před koronakrizí i na dobrých pražských adresách.

Například na serveru Sreality.cz je nyní v nabídce byt v Lázeňské ulici na Malé Straně o dispozici 2+kk a velikosti 64 m2 za 15 000 Kč měsíčně. Další příklad: byt 2+1 a 82m2 na Janáčkově nábřeží za 18 000 Kč měsíčně. Nižší cifry jsou v posledních měsících vidět také třeba u nabídek bytů v žádané pražské Bubenči. Třeba 2+kk o velikosti 50 m2 za 13 000 Kč.

Jak se budou ceny vyvíjet dál

Podle některých realitních makléřů se počet inzerátů postupně opět zmenšuje a poptávka znovu pomalu začíná převyšovat nabídku. Ceny by se v takovém případě mohly vrátit k původním předkoronavirovým hodnotám.

Na druhou stranu Tomáš Suchomel poukazuje na to, že za poklesem cen pravděpodobně není pouze pandemie koronaviru, protože průměrná cena nájmů klesá průběžně už dva roky. V současné době dosahuje za jeden metr čtvereční v Praze úrovně 325 Kč měsíčně.

skoleni_29_6

Všimli jsme si, že pražské byty, které jsme v roce 2018 získali do naší správy, se nám v následujícím roce nedařilo pronajmout tak dobře, doplňuje k tomu Suchomel. 

Na další vývoj nájmů bude mít ale největší vliv právě další vývoj pandemie a její ekonomické dopady. Řada lidí už přišla o práci a horší časy se ještě čekají po skončení kurzarbeitu, který má udržet zaměstnanost a firmy ho mohou čerpat do konce října. Ve stejný okamžik má skončit také moratorium na odklad splátek hypoték a dalších úvěrů.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).