Hlavní navigace

PX na čtyřměsíčním minimu poté, co nadšení z kyperské dohody rychle vyprchalo

25. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ačkoli evropské burzy otevřely po dosažení dohody o záchraně Kypru silným růstem, optimismus během dne postupně ochaboval.

Ačkoli evropské burzy otevřely po dosažení dohody o záchraně Kypru silným růstem, optimismus během dne postupně ochaboval a většina indexů se vrátila na a pod úroveň z pátečního závěru. Italský a španělský index jsou pak dokonce ve výrazné ztrátě. Důvodem zhoršení nálady jsou především akcie energetik a bank. Propadákem dne jsou akcie španělské Bankie, které se při otevření propadly až o polovinu a přes mírné zotavení jsou stále o 37 % slabší než v pátek. Důvodem je plán na rekapitalizaci banky, který povede k masivnímu naředění podílů současných akcionářů a počet akcií se zvýší 600krát. Titul za poslední rok odepsal 95 %. Ostatním bankám pak nijak nepomohl výrok představitele euroskupiny o tom, že řešení kyperské krize může být modelem pro zbytek eurozóny.

Index PX dnes výrazně oslabil o 1,38 % na čtyřměsíční minimum, což ovšem vzhledem k vývoji na hlavních evropských trzích a sektorové struktuře pražských titulů nepřekvapí. Mezi největšími emisemi oslabovala nejvíce Erste, následovaná pojišťovnou VIG a ČEZ. Značné ztráty zaznamenaly největší ztráty Orco a CME. Zisky si naopak připsaly Unipetrol, Fortuna a Philip Morris ČR, který zítra zveřejní výsledky hospodaření v loňském roce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).