Hlavní navigace

Nadějnou seanci na pražské burze neudržely akcie Čezu

1. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pražská burza zakončila včera díky prodejnímu tlaku v závěru obchodování výrazně slabší. Nadějnou seanci nedokázaly udržet především akcie ČEZu.

Komentář trhu

Pražská burza zakončila včera především díky prodejnímu tlaku v samotném závěru obchodování výrazně slabší. Index PX uzavřel obchodování poklesem o 1,27 % na závěrečné hodnotě 865,60 bodů. Nadějnou seanci nedokázaly udržet především akcie ČEZu. Titul se ještě hodinu před koncem obchodování pohyboval na cenách téměř 750 Kč avšak díky výprodeji a negativní náladě v závěru nedokázal prodloužit sérii růstů. Akcie uzavřely slabší o 0,41 % na 735 Kč, na trhu jsou však znát nákupní příkazy a to je stabilizačním faktorem do dalších, zřejmě volatilních dní. Další, téměř volný pád, zažily akcie NWR, které jsou nadále v nelibosti investorů. Nejedná se ani tak o výrazné prodejce jako spíše o opatrné a vyčkávající kupce, což dokresluje podprůměrný objem obchodů, necelých 39 mil. korun. Akcie tak navázaly na středeční pokles a tentokrát odepsaly 3,7 % na závěrečnou cenu 93,40 Kč.           

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

Energetický koncern ČEZ plánuje prodat elektrárny Chvaletice a Počerady, které spalují hnědé uhlí. A právě dodávky paliva pro obě elektrárny je důvodem pro potenciální prodej. Od 1. 1. 2013 nemá ČEZ pro tyto jednotky jistotu dodávek uhlí. Mezi případnými zájemci jsou Czech Coal a EPH. Podle tiskové zprávy bude případný prodej záviset na výši nabídek, bilanci hnědého uhlí ve skupině ČEZ a ekonomické perspektivě provozování těchto zdrojů. Informace o možném prodeji obou elektráren nejsou pro trh novinkou, neočekáváme výrazný dopad na dnešní ceny CEZu.

skoleni_8_6

Fortuna: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 146 Kč

Novým generální ředitelem Fortuny se od 1. července stane Radim Haluza, dosavadní ředitel divize kurzového sázení. Wilf Walsh, který zastával funkci prozatímního generálního ředitele, zůstane na pozici předsedy představenstva společnosti. Z pohledu akcií vnímáme změnu ve vedení neutrálně a neměla by vézt k výraznějším změnám ve strategii a dalším rozvoji společnosti.

Komentář k americkému obchodování

Úvod závěrečného obchodního dne v měsíci probíhal na amerických akciových trzích v červených číslech, hlavně kvůli špatným makroekonomickým datům. Částečné oživení přinesly zprávy z Evropy: volební průzkum v Řecku (vítěz proevropská, škrty podporující strana) a spekulace o jednání MMF se Španělskem o finanční pomoci na záchranu bank, které bylo později popřeno oběma stranami. Široký S&P index uzavřel na 1 310 bodech (-0,22%), když během obchodování útočil na hranici 1300: Dow Jones ztratil 0,21 % a technologický Nasdaq odepsal 0,35 %. Zajímavosti je, že za květen 2012 jsme pozorovali nárůst volatility o 47 %. Zajímavý den měli akcie Facebooku, které v úvodu prolomily hranici 27 USD, aby nakonec zakončily den na 29,6 USD (+5 %). Mezi komoditami jsme viděli další silný výprodej ropy (WTI –1,43 %, Brent –1,51 %). Arabské království dodávalo v dubnu 10 mil. barelů denně, což je nejvíce za posledních 30let. Zlato se obchodovalo kolem nuly, stříbro –0,41 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).