Hlavní navigace

Nabídkové šoky vyhnaly cenu ropy na šestiměsíční maxima

17. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Po půlroční pauze se cena ropy vrátila do těsné blízkosti 50 USD/barel. Růst lze přičíst zejména neplánovaným výpadkům produkce, které jsou geograficky “velmi pěkně diverzifikovány”.

Po půlroční pauze se cena ropy vrátila do těsné blízkosti 50 USD/barel. Růst lze přičíst zejména neplánovaným výpadkům produkce, které jsou geograficky “velmi pěkně diverzifikovány”. Jsou totiž následkem událostí v kanadské Albertě či v Nigérii a Libyi (dohromady cca –3,5 miliónů barelů denně, mb/d). Zejména s prvními dvěma událostmi asi počítal málokdo a jsou tak hezkým příkladem negativního nabídkového šoku. Vše se navíc odehrává na pozadí klesající produkce ropy v USA (v červnu půjde dle odhadů EIA asi o 100 tis. barelů denně) a stále více nestabilní politické situace ve Venezuele.

Růst poptávky po ropě naproti tomu zůstává i letos silný a pravděpodobně opět hravě překoná 1 mb/d. Rýsuje se tak scénář, ve kterém krátkodobé výpadky produkce pomáhají překlenout kritické období roku z hlediska dalšího budování zásob ropy, jímž měl být druhý kvartál. Mezitím dále poroste spotřeba a trh tak dospěje k bilanci pokojnějším způsobem, než se zdálo ještě před pár týdny.

Ačkoliv současné dění ceny ropy jednoznačně podporuje, tak vývoj dle výše nastíněného scénáře může pokazit řada věcí. Nabídkové šoky zpravidla trvají kratší dobu, což lze očekávat zejména v případě kanadských požárů.Zdá se navíc, že poptávka ropy sice opět roste solidním tempem, ale rozdíl mezi cenou barelu benzínu a barelu ropy v USA není zase tak velký, jako například vloni. To naznačuje, že rafinerie v tuto chvíli nemají výraznější potíže tamější poptávku po benzínu, jež v létě dosahuje vrcholu, uspokojit.

dan_z_prijmu

Zároveň se nedomníváme, že by současné události zakládaly na další výraznější růst cen v následujících měsících, který by byl zároveň i udržitelný. Poučeni z předchozích nezdarů (v loňském roce také v druhém čtvrtletí ropa výrazně rostla) totiž producenti tentokrát využívají vyšších cen ropy a evidentně si zajišťují cenu své budoucí produkce. Tato aktivita je nyní patrně nejvyšší od r. 2007. Otázkou navíc je i chování tradičních producentů zejména Saúdské Arábie poté, co došlo k výměně na postu klíčového ministra pro ropu…

Sečteno a podtrženo: růst cen ropy byl sice v posledních týdnech vskutku impozantní, nicméně podle nás existuje řada dobrých důvodů, aby dále nepokračoval. Naopak, vyřešení některých negativních nabídkových faktorů, které lze očekávat, nemusí v následujících týdnech ceně ropy nahrávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).