Hlavní navigace

Názor k článku Na změnu penzijního fondu máte posledních 14 dnů. Jaký fond zvolit? od Jan M. Holík - Jak už jsem psal v reakci na jeden...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 2. 2012 16:43

  Jan M. Holík

  Jak už jsem psal v reakci na jeden článek. Lidé si neuvědomují, že vložením peněz do penzijního fondu (PF) nemusí docházet k jejich zhodnocování, ale také mohou, což považuji za nejpravděpodob­nější, spíše o peníze přicházet.

  PF ale vydělá vždy, ať peníze zhodnotí nebo ne.

  Navíc se taky je potřeba dívat nejen na barevné grafy a pěkná čísla. Je potřeba si uvědomit, že neustále klesá koupěschopnost koruny (mnohem více než inflace) - odborně se říká, že klesá "nominální hodnota koruny".

  Od roku 1993 ztratila koruna okolo 80% své hodnoty. Pokud by jste tedy investovali v roce 1993 do PF a PF by Vám trojnásobně "zhodnotil" Vaše peníze, tak ve skutečnosti jste žádné peníze nezískali, ale tato investice Vás ještě o peníze připravila.

  Příklad: Vložíte 5000 Kč, PF je trojnásobně zhodnotí a je to 15 000 Kč. Jenže do té doby klesla koupěschopnost koruny o 80% z původní hodnoty peněz a to je potřeba odečíst - 15 000 Kč - 80% = 3000 Kč.
  Investicí do PF jste tedy přišli o 40% hodnoty původně investovaného kapitálu!

  Ano, je to rozhodně lepší než mít peníze "doma ve strožoku", protože tam přijdete od roku 1993 do dnešního dne o 80% jejich hodnoty.

  Přesto bych PF nenazýval investicí, protože to, co mne připravuje o peníze (i když čísla na papíře rostou) a nedává mi to žádný jiný profit, tak to není investice - je to klasický výdaj.

  Kam tedy peníze dávat? Tato rada se většinou nikomu nelíbí, protože je nejméně pohodlná a nejpracnější, za to přináší nejsladší ovoce:

  Nejdůležitější je vytvořit si vlastní finanční vzdělání, zajímat se o investice (o skutečné investice - ne investice stylu "Aha Vy máte peníze? Tak mi je všechny odevzdejte, já se o ně postarám...").
  Číst si knihy, články a být i v kontaktu s investory a podnikateli - spousta lidí se nikam netají s tím, co dělají a dávají velice cenné rady úplně zdarma...

  V diskusi se ptal pán, který je v důchodu. Speciálně důchodcům, pokud vládnou jasnou myslí, bych to doporučil, jelikož většinou nechodí do práce a mají čas na získávání nových vědomostí.

  Ano, někdo na to jak se říká "nemá buňky" nebo tak tvrdě fyzicky pracuje, že už ani není schopný myslet a nemá na to čas - ten pocit znám a potřebuje své peníze prostě někam rychle dát a nestarat se o ně a kdyby je nedal do PF, tak je prostě utratí.

  V takovém případě je PF správná volba. Ovšem pokud v takové situaci nejste, rozhodně bych vkládání peněz do PF nedoporučoval. A už vůbec bych to nenazýval investováním.

  PF se těší takové oblibě jen proto, že řada lidí neumí taková "kouzla v excellu" jako lidé točící se okolo PF a vlivem pracovního vytížení si neuvědomí, že zvyšující se číslo ještě neznamená, že si za něj v důchodu koupí více chleba.

  Ať se každý rozhodne svobodně podle svého názoru. Je ale třeba zveřejnit i tato fakta, protože bez nich nemá čtenář kompletní informace.

  Peníze a jejich hodnota jsou stejné jako voda - nemohou se jen tak "ztratit", ale mohou se jen přelévat... A pokud se Vám hodnota úspor vylila, tak čí kapsu nejspíš naplnila?

  Toto vše je třeba mít na paměti než se rozhodnete někomu definitivně svěřit své úspory.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).