Hlavní navigace

Na východě Ukrajiny pokračují tvrdé boje, ruské akcie padají

28. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nálada na akciových trzích je po včerejší sérii dobrých čísel z USA velice slušná – americký index S&P 500 zdolal nová historická maxima.

Investorům bylo ale daleko méně do zpěvu v Rusku a na Ukrajině – ruský index včera prudce propadl o 2 %. To vše po zprávách, že na východě země v okolí Doněcku pokračují tvrdé boje, ve kterých zemřely desítky separatistů. To opět ochladilo vztahy mezi Moskvou a Kyjevem. Ruský ministr zahraničí Lavrov stejně tak jako prezident Putin včera vyzvali včera ukrajinskou armádu k ukončení akcí proti separatistům. Situace ale pravděpodobně nezačne negativně dopadat na evropské a americké trhy, pokud Moskva nevyostří svojí rétoriku a nezačne znovu koncentrovat vojenské síly v bezprostřední blízkosti ukrajinských hranic.

V Evropě tak zatím velká část pozornosti zůstává věnována blížícímu se zasedání ECB. Na včerejší konferenci ECB v Portugalsku president banky Draghi zůstal naladěn na holubičí notu a znovu zopakoval, že delší období super-nízké inflace může být nebezpečné. Na druhou stranu vyloučil, že by centrální banka uvažovala o zvýšení inflačního cíle jako nástroji, který by mohl pomoci inflaci směrem vzhůru. O potřebě uvolněnější měnové politiky hovořil i rakouský centrální bankéř Nowotny. Na druhé straně německý ministr financí Schäuble hovořil včera o rizicích příliš uvolněných měnových kohoutů. ECB se tak dostává znovu pod lehký politický tlak. Na jedné straně zní hlas z Francie a z jihu Evropy volající po uvolněnějších měnových podmínkách, na straně druhé začínají být patrné výzvy k opatrnosti z německé politické scény.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).