Hlavní navigace

Na tuzemském devizovém trhu panuje extrémní klid

25. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na devizovém trhu panuje absolutní klid. Klidný kurzový vývoj má na svědomí chudý ekonomický kalendář i nedostatek impulsů.

Na domácím devizovém trhu panoval v tomto týdnu absolutní klid. Chudý ekonomický kalendář a tedy nedostatek impulsů se podepsal na extrémně klidném kurzovém vývoji. Tuzemská měna se po celý týden držela stabilní v okolí úrovně 25,60 CZK/EUR a nic na tom nezměnil ani závěr týdne. Oproti regionálním měnám se však české koruně dařilo. Polský zlotý totiž v průběhu týdne ztratil vůči euru jedno procento, celotýdenní ztráty maďarského forintu dokonce dosahovaly jednoho a třech čtvrtin procenta, když celé procento ztratila maďarská měna během páteční seance a dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského června. Páteční oslabování odstartoval mnohem hlubší než očekávaný propad listopadových maloobchodních tržeb (-4,1 % y/y, trh naopak čekal zlepšení na –3,2 % y/y z říjnových –3,7 %). Číslo tak nejenom zapadlo do negativní nálady na maďarském trhu, kterou způsobují obavy z nového vedení maďarské centrální banky. Absolutní provládní většina v bankovní radě se ujme moci v březnu.

Jediným domácím statistickým indikátorem toho týdne byl konjunkturální průzkum za leden. Index ekonomické důvěry v lednu klesl na 82,8 bodu, a to hlavně kvůli poklesu důvěry spotřebitelů. Ti se dle průzkumu obávají nejen budoucího hospodářského vývoje, ale i vlastní finanční situace. Nepříznivě působí situace na trhu práce a obavy plynou i z růstu cen. U podnikatelů se důvěra příliš nezměnila, když zhoršená nálada v průmyslu a obchodu byla kompenzována lepšími vyhlídkami ve službách. Celkově data nijak nezměnila současný obrázek na českou ekonomiku. K slabé spotřebě domácností se přidávají i slábnoucí objednávky v průmyslovém odvětví a nižší zájem ze zahraničí po českém zboží.

Účto_tip_změny21

Z fundamentálního pohledu bude příští týden stejně nudný jako ten končící. To platí zejména pro první polovinu týdne. Ve čtvrtek bude zveřejněn prosincový měnový přehled, v pátek pak PMI index průmyslové aktivity a výsledek lednového hospodaření státního rozpočtu. PMI by měl navázat na v tomto týdnu zveřejněný konjunkturální průzkum. Očekáváme tedy, že se index bude i nadále nacházet v pásmu snižující se aktivity, i když po výrazné prosincovém poklesu k 46,0 bodu očekáváme přeci jen zlepšení na 47,1 bodu.

Koruna by i nadále měla být ve srovnání s dlouhodobou rovnovážnou úrovní slabší. Podle přístupu NATREX odhadujeme rovnovážnou úroveň na cca 25,00 CZK/EUR. Vzhledem k recesi je tedy slabší kurz koruny ospravedlnitelný. Kurz se navíc stal nástrojem měnové politiky, což je za současného inflačního výhledu ze strany ČNB opět důvod preferovat spíše slabší měnu. Zasedání ČNB k měnové politice se uskuteční 6. února. V příštím týdnu se tak můžeme dočkat možných mediálních vyjádření centrálních bankéřů s rizikem verbálních intervencí.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).